Haber

Windows 10 Şifre Kaldırma Nasıl Yapılır?

Windows 10 Şifre Kaldırma Nasıl Yapılır?

Dünyanın en çok kullanılan ulaşan bilgisayar işletim sistemi Windows 10, 2015’ten bu yandan aldığı güncellemeler ile lüzum eleştirildi, lüzum övüldü. Güvenlik konusunda hâlâ sıkıntıları bulunsa da Microsoft’un bu konudaki çalışmalarını geliştirdiğini söylemek de mümkün. Mesela bir FreeDos sisteme yani işletim sistemi bulunmayan bir donanıma Windows 10’u kurmak istediğinizde, bir PIN meydana getirmek durumundasınız.

Laf konusu PIN, 4 rakamdan veya dilerseniz rakam ve harf kombinasyonlarından oluşabilir. Bu tip bir şifrelemeyle birlikte kişisel verileriniz ve tüm dosyalarınızı kısmen güvende tutabilmek olası. Ama gerçi bilgisayarın her açılışında parola girmek bazı kullanıcıları rahatsız edebiliyor. Microsoft, Windows 10 parola kaldırma seçeneğini rahatça teftiş edilebilecek şekilde tasarlamış.

Windows 10 parola kaldırma işlemi nasıl yapılır?

Adım #1: “Başlat” menüsünü açın, Adım #2: Açılan arama çubuğuna “netplwiz” yazın, Adım #3: “Kullanıcı Hesapları” ekranındaki tiki kaldırın, Adım #4: “Uygula” butonuna bastıktan sonra gelen ekrana kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazın, Adım #5: Tüm adımları tamamladıktan sonradan bilgisayarınızı baştan başlatın.

Adım #1: “Başlat” menüsünü açın

Başlat menüsü

Bütün Windows sürümlerinden alışık olduğumuz Başlat menüsüne ekranın sol altından giriş yapın. Eğer Arama Çubuğu ayarı önceden açıksa Başlat’a girmeden de araç çubuğuna erişebilirsiniz.

Adım #2: Açılan arama çubuğuna “netplwiz” yazın

Arama çubuğu ekranı

Açılan vasıta çubuğuna Kullanıcı Hesapları ekranına erişmenizi sağlayacak olan “netplwiz” anahtar kelimesini yazın. Bu ekran, Windows’ta yer alan tüm kullanıcı hesaplarına dair ayarlara müdahale etmenizi sağlar.

Adım #3: Kullanıcı Hesapları ekranındaki tiki kaldırın

Kullanıcı Hesapları

Kullanıcı Hesapları ekranına eriştikten daha sonra “Kullanıcı bu bilgisayarı göstermek için bir ad ve parola girmelidir” maddesinin tikini kaldırın ve “uygula” butonuna basın. Bu butona bastıktan daha sonra karşınıza yeni bir ekran gelecek.

Adım #4: “Uygula” butonuna bastıktan sonradan gelen ekrana kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazın

Otomatik Oturum Aç

Bir önceki adımda bahsettiğimiz tiki kaldırıp sağ alttaki “uygula” butonuna bastıktan daha sonra yeni bir ekranla karşılaşacaksınız. “Kullanıcı adı”, “parola” ve “parolayı onaylayın” sekmelerini aktüel bilgilerinizle doldurun.

Adım #5: Bütün adımları tamamladıktan sonradan bilgisayarınızı yeniden başlatın

Yeniden Başlatma

Yukarıdaki 4 adımda bahsettiğimiz tüm değişiklikleri yaptıktan sonra ayarların geçerli olabilmesi için bilgisayarınızı her yerde başlatın. Böylelikle bundan böyle bilgisayarınızı açarken parola girmek zorunda kalmayacaksınız.

5 adım ve birkaç dakikada bilgisayarınızın başlangıç ekranındaki şifresinden kurtulmuş oldunuz. gerçi unutmamalısınız ama bu şifrenin yokluğu bilgisayarınızın güvende olmasını engelleyecektir. Eğer bilgisayarınızı değişmez bir şekilde ve lokasyon değiştirmeden kullanmıyorsanız Windows 10 şifre kaldırma işlemlerini uygulamanız bireysel verilerinizin güvenliği için iyi olmayabilir.

Comments
To Top