Haber

Windows 10 Format Atma İşlemi Nasıl Yapılır?

Windows 10 Format Atma İşlemi Nasıl Yapılır?

Bir dönem bilgisayar dünyasında mizah malzemesi olarak bile yer edinmiş olan format, bilgisayarını temizlemek isteyen ve doluluğundan sıyrılmak isteyen kullanıcılar için gerekli bir eylem. Eğer önemli dosyalarınızı bilgisayarınızda depoluyor iseniz ve harici disk sahibi değilseniz Windows 10 format atma işlemi öncesinde uzun bir düşünme periyodu geçirmeniz olası. yine de bilgisayarınızda format gerektiren bir virüs veya problem varsa bulut depolama sistemlerini kullanarak önemli dosyalarınızı korumanız en iyi seçim olacaktır.

Windows 10 ile birlikte “sıfırlama” adı verilen format yöntemi çok daha basit kullanılabilir oldu. Neredeyse tek bir tuşla bilgisayarınızı fabrika ayarlarını döndürmeye yarayan bu özellik, ihtiyacınız olan kökten sıfırlamayı size sunmuyor. Eğer bilgisayarınıza işletim sistemini bile en her tarafta kurarak yeni bir başlangıç yerine getirmek istiyorsanız UEFI’e başvurmanız gerekiyor.

Windows 10 belleği

Windows 10 format atma işlemi için gerekenler:

UEFI destekli bir bilgisayar: Bunu ontrol etmek için Windows Tuşu+R kombinasyonuyla “Çalıştır” sekmesini açın, Boşluğa “msinfo32” yazın. “BIOS Modu” sekmesinde “UEFI” yazıyorsa bilgisayarınız UEFI desteğine sahip demektir. 8 GB veya daha yüksek kapasiteli bir USB hafıza, Rufus, Windows 10’un ISO dosyası.

Windows 10 format atma nasul yapılır?

Adım #1: Windows 10’un ISO dosyası için Media Creation Tool’u indirin. Adım #2: Rufus’u kullanarak ISO dosyasını USB belleğe yazdırın. Adım #3: Secure Boot özelliğini devre dışı bırakın. Adım #4: USB belleği bilgisayarınıza takarak “Boot” menüsünü açın. Adım #5: Disklerinizi biçimlendirin. Bu aşamadan önce önemli dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayın. Adım #6: Windows 10’u kurmak istediğiniz diski seçin ve kuruluma başlayın.

Adım #1: Windows 10’un ISO dosyası için Media Creation Tool’u indirin:

Media Creation Tool

Bilgisayarınızı bütün anlamıyla sıfırladıktan sonra yeniden kullanabilmek için bir işletim sistemine ihtiyacınız var. Bu gereksinimi karşılamak için ise Microsoft’un geliştirmiş olduğu Media Creation Tool’u kullanmanız gerekiyor. Media Creation Tool, Windows 10’un kurulum dosyalarını bir diske yazdırmanızı ya da doğruca ISO dosyasını elde etmenizi sağlıyor. Uygulamayı bilgisayarınızı Windows 10’a güçlendirmek için de kullanabilirsiniz.

Media Creation Tool’u indirip açtıktan daha sonra “Başka bir bilgisayar için yükleme medyası oluştur” seçeneğini seçip “İleri” butonuna basmanız gerekiyor. Bir sonraki adımda karşınıza gelen ekranda ise meydana getirmek istediğiniz Windows 10’un dilini, sürümünü ve mimari yapısını seçmeniz gerekiyor. Size uygun ayarları seçtikten sonra bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Bu adımda ise “USB Flash Sürücü” ve “ISO Dosyası” olmak üzere 2 adet seçenek karşınıza çıkacak. “USB Flash Sürücü” seçeneğiyle USB belleğimize doğrudan doğruya kurulum yapmak olası. Oysa daha sağlıklı bir yazdırma işlemi için Rufus kullanımını öneriyoruz. bu nedenle “ISO Dosyası” seçeneğini seçip “İlerle” butonuna tıklıyoruz. Son adımda ISO dosyasını içeri almamak istediğiniz konumu seçiyorsunuz ve Windows 10 ISO dosyasının kurulumu başlıyor. Dosyanın oluşturulma hızı var olan sisteminizin hızına tarafından değiştirme gösterebilir.

Adım #2: Rufus’u kullanarak ISO dosyasını USB belleğe yazdırın:

Rufus

Rufus, USB belleğinizi şekillendirmek ve bir önyükleme arabulucu haline getirmenizi sağlayan minik boyutlu bir tatbik. İlgili bağlantıdan Rufus’u bilgisayarınıza indirip kurduktan sonra yapmanız gereken ilk şey, kullanacağınız USB belleği bilgisayarınıza takmak olacak.

USB belleğini bilgisayarınıza taktıktan daha sonra adına sağ tıklayıp “Şekillendirme” seçeneğini seçin. Şekillendirme işlemiyle birlikte belleğin içindeki bütün dosyalar kalıcı olarak silinecek. Biçimlendirmeyi tamamladıktan sonradan Rufus’u açın. “Disk Birim Düzeni” kısmının GPT, “Gaye Sistem” kısmının ise UEFI olarak seçili olduğundan emin olun. Şekillendirme Seçenekleri kısmında yer alan “Dosya Sistemi” kısmının NTFS olarak seçilmiş olması da dikkat etmeniz gereken bir diğer öğe.

Zorunlu tüm ayarları yaptıktan sonradan “Başlat” butonuna tıklayabilirsiniz. Rufus, USB belleğinizin biçimlendirileceğini ve tüm dosyaların kalıcı olarak silineceğini belirttiği bir dikkat penceresiyle sizi karşılayacak. Bu kısmı da onayladıktan sonra ISO dosyasının USB’e yazılma işlemi başlayacak. Rufus’un kullanımına dair daha ayrıntılı bir kılavuz için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Adım #3: Secure Boot özelliğini devre dışı bırakın:

Secure Boot

Microsoft göre geliştirilen bir güvenlik protokolü olan Secure Boot, sisteme sadece üreticisi tarafından geliştirilen önyükleme dosyalarının kurulabilmesini sağlayan bir özelliktir. UEFI üzerinden yeni bir kurulum yapabilmeniz için Secure Boot’un devre dışı bırakılmış olması gerekiyor.

Secure Boot’u devre dışı bırakmanız için ilk olarak bilgisayarınızın BIOS menüsüne antre yapmanız gerekiyor. BIOS’a eriştikten daha sonra “Boot” sekmesini kullanmanız ve ardındaki karşınıza çıkan menüde bulunan “Secure Boot” ayarını “Disabled” veya “Other OS” olarak değiştirmeniz gerekiyor. Değişiklikleri tamamladıktan sonradan ise “Save & Exit” butonunu kullanarak BIOS’tan çıkış yapabilirsiniz. Bu işlemin sonunda bilgisayarınız her yerde başlatılacaktır.

Adım #4: USB belleği bilgisayarınıza takarak “Boot” menüsünü açın:

Boot menü

Yukarıdaki adımların tümünü tamamladıktan sonra bundan böyle esas işleme geçiş yapabilirsiniz. Rufus ile hazırlamış olduğunuz USB belleği bilgisayarınıza taktıktan daha sonra sistemi bitmiş başlatmanız gerekiyor. Bu adımdan önce bilmeniz gereken en kayda değer şey ise anakartınızın Boot menüsünün hangi tuşla açıldığı olacaktır. Aşağıdaki listeden sisteminize uygun olan tuşun hangisi olduğunu öğrenebilirsiniz.

Boot tuşları:

MSI: F11 ASUS: ESC, F12 Monster: F7 Toshiba: F12 Lenovo: F12, Nova Tuşu Gigabyte: F12 Dell: F12 Acer: F12 Casper: ESC, F12, F7 Exper: ESC, F2 Grundig: F7, F11 HP: ESC, F10, F9 LG: F10 Samsung: ESC, F10, F9 Sony: F11, Assist Tuşu

Her Tarafta başlatma sırasında doğru tuş ile Boot ekranını açtıktan sonra bilgisayarınıza takmış olduğunuz USB belleğin marka ve modelini karşınıza gelen listede göreceksiniz. Klavyenizdeki istikamet tuşlarını kullanarak USB belleğinizi seçin ve Enter’a basın. Bu işlemden sonradan Rufus ile belleğe yazdırmış olduğunuz Windows 10’un ISO dosyası çalışmaya başlayacak ve Windows 10’un montaj ekranına geçiş yapacaksınız.

Adım #5: Disklerinizi biçimlendirin:

Disk biçimlendirme

Windows 10 format atma işleminin en kritik noktasından biri ise sisteme tabi olan disklerin biçimlendirilmesi. Windows 10’un kurulum ekranına girdiğinizde birkaç adım daha sonra karşınıza disklerinizin yer aldığı bir ekran gelecek. Bu ekranda sisteminize alt olan tüm diskleri ve bu diskler için oluşturulmuş ek depolama alanlarını göreceksiniz. Içten bir format için ilk kez oluşturulmuş olan ilave depolama ve yedekleme alanlarını silin. Listede sadece diskleriniz kalana dek tüm ilave alanları sildikten daha sonra diskleri biçimlendirme işlemine geçiş yapmanız gerekiyor. 

Biçimlendirme işlemi için diskinizi fare yardımıyla seçtikten sonra aşağıdaki menüde yer alan “Biçimlendir” butonuna tıklamanız gerekiyor.

Adım #6: Windows 10’u düzenlemek istediğiniz diski seçin ve kuruluma başlayın:

Windows 10 sürüm seçimi

Yedekleme alanlarını sildikten ve esas diskinizi biçimlendirdikten daha sonra Windows 10’un kurulumuna geçiş yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle Windows 10’u hazırlamak istediğiniz diske fare yardımıyla tıklamanız gerekiyor. Seçimi tamamladıktan sonradan bir sonraki adıma geçerek bireysel ayarlarınızı tamamlayabilirsiniz. Tüm bu adımların ardındaki bir doldurma ekranıyla karşılaşacaksınız. Yüklemenin uzunluğu donanımınızın hızına göre değişiklik gösterecektir.

Bütün adımları tamamladığınızda Windows 10’un karşılama ekranıyla bilgisayarınızın adamakıllı sıfırlanmış haline kavuşmuş olacaksınız. Bu aşamadan sonra ilk olarak “Windows Update” ekranına antre yaparak bilgisayarınız için zorunlu olan sürücüleri indirip kurmanızı öneriyoruz.

Comments
To Top