Haber

Windows 10 20H2 Güncellemesinde Dosya Sistemini Bozan Bir Hata Keşfedildi

Windows 10 20H2 Güncellemesinde Dosya Sistemini Bozan Bir Hata Keşfedildi

Microsoft, geçtiğimiz günlerde Windows kullanıcıları için yeni bir güncelleme yayınlamıştı. Windows 10 20H2 isimli bu güncelleme, işletim sistemine farklı alanlara yönlendirilmiş performans iyileştirmesi ve yenilikler sunuyordu. Bugün ortaya meydana çıkan bir bilgiye takriben güncelleme dahası bir hatayı beraberinde getirmişti.

Hata, Alman kullanıcıların bulunduğu bir forumda bir yönetici göre keşfedildi. Bilgisayarları yeni Windows 10 20H2 sürümüne yükselten yönetici, cmd üzerinde ‘chkdsk c: /f‘ komutunu uyguladıktan sonra bir sorunla karşılaştı. Komut çalıştırıldığında eninde sonunda bilgisayar mavi ekran veriyordu.

NTFS dosya sistemi bozuluyor:

windows 10

Yöneticinin çalıştırdığı komut, C sürücüsü içindeki hataları tespit etmeye ve bunları gidermeye yarıyordu. Komut, çalıştırıldığı süre “9” isimli bir dosyanın içinde birden fazla sorun buluyordu. Bunun yanı sıra MFT (Master File Table) BITMAP sınıfında da bir kusur gösteriyordu.

Bilgisayar her tarafta başlatıldığındaysa NTFS dosya sisteminin yüklenmesinde sorun yaşanıyor ve bilgisayarlar başlatılamıyordu. Yani “chkdsk” komutu, yeni güncellemenin arkasında NTFS dosya sistemini bozar ülkü gelmişti. Hatanın nedeni ve ortaya çıkış nedenleriyse şu şekilde listelendi:

Windows 10 20H2 kurulu sistemler etkileniyor. Sorun SSD’leri etkiliyor. 8 Kasım’da yayınlanan KB4592438 güncellemesinin sorunun kaynağı gibi duruyor.

Sorunun başka hangi nedenlerden ve hangi koşullarda ortaya çıktığı şu an için bilinmiyor. Aynı şekilde sorunun bütün Windows 20H2 güncellemesinin yüklü olduğu sistemleri mi etkilediği de bilinmeyenler aralarında. bu nedenle yöneticilerin “chkdsk” komutunu kullanmadan önce Windows’un yedeğini almaları nasihat ediliyor.

Comments
To Top