Haber

Wikipedia 3 Yıl Kapalı Kaldığı İçin BTK’ya Tazminat Davası Açıldı

Wikipedia 3 Yıl Kapalı Kaldığı İçin BTK'ya Tazminat Davası Açıldı

Bilge Dürüst isimli bir vatandaş, Veri Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) dava açtı. Wikipedia’ya uygulanan 3 yıllık yönetimsel önlem kararının, bilgi ve fikirlere varmak hakkının sınırlandırıldığını ileri süren vatandaş, bu koşul nedeniyle BTK’dan tazminat talep etti. Hukuk fakültesini bitirdikten sonra yüksek lisans eğitimi bölge Bilge Doğru’nun dava dilekçesi, bölge yöneticilik mahkemesi kadar kabul edildi.

Konuyla ilgili talimat, yüksek lisans öğrencisinin avukatı Acun Papakçı’dan geldi. Papakçı, bölge idare mahkemesinin kararının çok içten olduğunu ifade ederek, davanın internetin özgürce kullanılabilmesi için bir dönüm noktası olabileceğini söyledi. Papakçı’ya göre BTK’nın bir siteye erişim engeli getirmesi, milyonlarca insanı etkileyen bir şey ve kurum, erişim engeli getirmeden önce bunu göz önünde bulundurmak zorunda.

Ankara 12. İdare Mahkemesi’nin reddettiği uygulama, alan idare mahkemesi tarafından kabul edildi

BTK'ya dava

Edinilen bilgilere kadar Bilge Dürüst, dilekçeyi önce Ankara 12. İdare Mahkemesi‘ne götürdü. Ancak duruşma, dilekçede fayda bağının bulunmadığı gerekçesiyle dilekçeyi reddetti. Bu defa bölge yöneticilik mahkemesi tarafından incelenen başvuru formu, bilgiye ulaşma hakkının ihlal edilmesi durumunda hasar doğabileceğine karar verdi. Bu durumda da muhatap BTK’ydı ve haliyle de başvuru formu kabul edildi.

Acun Papakçı göre yapılan açıklamalarda, Ankara Bölge Mahkemesi 7. İdari Dava Dairesi’nin, Tüzük Mahkemesi ile düzenli karar verdiğini söyledi. Milyonlarca kişinin üç sene boyunca mağdur edildiğini söyleyen Papakçı, bu durumun manevi açıdan zarara neden olduğunu belirtti. Açılan davanın nasıl seyredeceği ise önümüzdeki süreçte belli olacak.

Comments
To Top