Haber

Wi-Fi’nin on yıllardır en büyük yükseltmesi gelmeye başlıyor

Wi-Fi'nin on yıllardır en büyük yükseltmesi gelmeye başlıyor

Wi-Fi çok daha iyi ışık halkası ulaşmak üzere. Bu yılki yeni telefonların, dizüstü bilgisayarların, TV’lerin, yönlendiricilerin ve daha fazlasının çoğu, kablosuz bağlantınızı iki şeritli bir yoldan sekiz şeride genişletmek gibi yeni bir Wi-Fi yükseltmesi olan Wi-Fi 6E desteğiyle gelecek. karayolu. Bu, 20 yıldır Wi-Fi için yapılan en büyük yükseltmedir ve bu nedenle bağlantılar daha çabuk ve fazla daha güvenilir olmalıdır.

Wi-Fi’yi denetleyici, endüstri çapında bir grup olan Wi-Fi Alliance, acilen Wi-Fi 6E desteğine sahip birincil ürün dalgasını sertifikalandırmaya başlıyor. IDC araştırma grubuna tarafından, destekli telefonlar, bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar 2021’in ilk aylarında pazara girmeye başlamalı ve destekli TV ve VR cihazlarının yıl ortasına değin gelmesi bekleniyor.

< İlgili

Wi-Fi 6E açıkladı: Wi-Fi 20 yıldaki en büyük yükseltmesini alıyor

İlk cihazlardan bazılarının önümüzdeki hafta duyurulması olası. 11 Ocak’ta başlayacak olan CES sırasında, yönlendirici şirketler yıl baştan başa geleceklerini önizleyecek. Samsung hem bir sonraki amiral gemisi telefonlarını, Galaxy S21 serisini duyurmayı planlıyor ve hepsi olmasa da bazılarının Snapdragon 888 işlemci sayesinde Wi-Fi 6E’yi desteklemesi mümkün. Çip, takviye içerdiğinden, Wi-Fi 6E bu yılın en iyi Android telefonlarının çoğunda mevcut olmalıdır.

Wi-Fi 6E çok büyük bir yükseltmedir çünkü kablosuzda büyük bir genişlemeye dayanır alıcı cihazlarına sunulan hava dalgaları. Nisan 2020’de, Federal İletişim Komisyonu Amerika Birleşmiş Devletleri’nde bu geniş yeni spektrum alanını açtı, ama bundan muamele etmek için yeni teçhizat gerekiyordu. Yaklaşık bir yıl daha sonra, nihayet bu özelliklere sahip cihazları görmeye başlıyoruz.

Mevcut Wi-Fi cihazları iki spektrum bandında çalışır: 2,4 GHz ve 5 GHz. Wi-Fi 6E, üçüncüsünü (6GHz) ekler ve fazla daha fazlası vardır, tipik Wi-Fi için kullanılan toplam yayınlama miktarını dört katına çıkarır. Bu, daha büyük, daha yüksek seri bağlantılara sahip olabileceğiniz ve hava dalgalarının tıkanıklık olasılığının daha düşük olduğu anlamına gelir. Mesela bir apartmanda, komşularınızın Wi-Fi ağları sizinkini engelleyebilir. Ancak Wi-Fi 6E ile, dolaşmak için çok daha fazla bant genişliği vardır, böylece aynı yayınlar için savaşma şansınız daha düşüktür.

Çoğu yenisinden önce biraz vakit geçecektir. cihazlar Wi-Fi 6E ile gönderiliyor. Hemen Şimdi bütün yeni cihazlar standart Wi-Fi 6 ile gönderilmiyor ve Wi-Fi’nin bu sürümü takriben iki yıl önce piyasaya sürülmeye başladı. 2022’nin başında IDC, Wi-Fi 6 ürünlerinin sadece yüzde 20’sinin Wi-Fi 6E’yi desteklemesini bekliyor.

Öteki bir engel, dünya çapındaki düzenleyicilerden gelen takviye. ABD 6GHz hava dalgalarının kullanımını onaylamış olsa da, diğer ülkelerdeki irtibat düzenleyicilerinin de Wi-Fi kullanımı için spektrumu onaylaması gerekiyor. Wi-Fi Alliance, İngiltere, AB, Güney Kore, Şili ve Birleşmiş Arap Emirlikleri’nin Wi-Fi için 6GHz kullanımına müsade verme konusunda yeşil ışık yaktığını, Brezilya, Kanada, Meksika ve Japonya’daki düzenleyiciler aralarında diğerleri olduğunu söylüyor.

Wi-Fi Alliance’ın pazarlama lideri Kevin Robinson, The Verge’e “Şüphesiz bir ivme var ve 6GHz ‘i Wi-Fi için kullanılabilir ışık halkası getirme etrafında oluşuyor,” dedi.

Comments
To Top