Haber

WhatsApp’ın iOS Beta Sürümü Güncellendi: İşte Gelen Tüm Özellikler

WhatsApp'ın iOS Beta Sürümü Güncellendi: İşte Gelen Tüm Özellikler

Dünyanın en popüler hemen olan mesajlaşma uygulaması WhatsApp çok süratli bir sürecin içerisine girmiş durumda. Uygulamanın geliştiricileri, bundan böyle az kalsın gün fazla beta sürüm güncellemesi yapıyorlar ve yapılan her güncelleme, WhatsApp’a gelecek yeni özellikleri gözler önüne seriyor. Geliştiriciler, birçok süre iOS ve Android için ayrı zamanlarda sürüm güncellemeleri yapıyor olsalar da bu kere her iki platform için de birer güncelleme sundular.

WhatsApp’ın yeni beta sürümleri, iki öbür ekosistem için öbür özellikler sunuyor. Ama bu özelliklerin bir süre sonradan birleşmesi ve her iki platformun da yaklaşık olarak benzer özelliklere sahip olması bekleniyor. Dilerseniz hemen, WhatsApp’ın son beta sürümlerindeki yeni özelliklerine platformlar bazında ayrı ayrı bakalım.

WhatsApp

WhatsApp’ın Android platformu için sunduğu son beta güncellemesinin getirdiği yenilikler

Geliştiriciler, WhatsApp’ın Android platformu için geliştirilen versiyonunun beta sürümünü güncelleyerek “2.19.332”ye yükselttiler. Bu yükseltme, WhatsApp’ın Android sürümünün kısa bir vakit sonra şu özelliklere sahip olacağını gösteriyor;

Engellenen şahısların bildirimi

WhatsApp

WhatsApp’ın beta sürümde sunulan yeni özelliği, birincil bakışta heyecanlandırıyor olsa da sahiden şart, düşündüğünüz gibi yok. Böylece fakat WhatsApp’ın yeni özelliği, engellediğiniz bir birey sohbete girdiğiniz vakit yeni bir bildirim balonu olarak karşınıza çıkıyor. Bu bildirim balonunda ilgili kişiyi engellediğiniz ifade ediliyor. Oysa bu balon, yalnızca size gösteriliyor. Yani engellemiş olduğunuz kişinin bu bildirim balonunu görmesi muhtemel değil.

Engellenen şahısların kategorize edilmesi

WhatsApp

WhatsApp zaten uzun bir süredir engellediğiniz kişileri belirten bir menüye sahip. Ama bundan sonra bu mönü, daha fonksiyonel bir ayla gelecek. Şöyle fakat; WhatsApp’ın yeni özelliği engellediğiniz kişileri kategorilere ayırıyor. Yani engellediğiniz birey bayağı bir bireyse farklı bir kategoriye alınıyor, bir business hesabıysa ayrılıyor. Bu operasyon otomatik olarak yapılacak ve sizin bu nitelik için herhangi bir akort yapmanıza lüzum olmayacak.

WhatsApp’ın iOS platformu için sunduğu son beta güncellemesinin getirdiği yenilikler

Görünen o fakat WhatsApp geliştiricileri, son beta sürüm güncellemesinde Android’den ziyade iOS’a yoğunlaşmış durumdalar. Çünkü WhatsApp’ın iOS için geliştirilen “2.19.120.20” kodlu yeni beta sürümü, uygulamaya Android’e kadar daha artı özellik kazandırıyor. İşte o özellikler;

Başlangıç ekranındaki tasarım değişikliği

WhatsApp

WhatsApp’ın sahibi olan Facebook‘un bir süredir WhatsApp ve Instagram üzerinden reklam çalışmaları yaptığı biliniyor. Bu bağlamda şirket, kısa bir vakit önce kullanıcıların hizmetine sunduğu başlangıç ekranının genel tasarımını değiştirdi ve “from Facebook” (Facebook’tan WhatsApp) ibaresini başlangıç ekranına ekledi. Bu özellik, Android platformuna birkaç gün önce gelmişti. Artık iOS kullanıcıları için de aynı bir koşul mevcut.

Ayarlar menüsündeki tasarım değişikliği

WhatsApp

Başlangıç ekranına eklenen “Facebook’tan WhatsApp” ibaresinin benzer tasarımı, uygulamanın “Ayarlar” menüsüne de eklenmiş durumda. Facebook, şirketin ismini daha da büyüterek geçmişini unutturmaya çalışıyor gibi görünüyor.

Mesajlaşma arayüzündeki genel tasarım değişiklikleri

WhatsApp geliştiricileri, uygulamanın iOS sürümünün genelinde tasarım değişiklikleri yapmış durumdalar. Bu şansın dönmesi karşımıza keza mesajlaşma ekranında ayrıca de grup veya sohbetlerle ilgili bilgilerde karşımıza çıkıyor.

WhatsApp

WhatsApp’ın profil fotoğrafları olmayan kişi ve grup görselleri, önceden daha demode bir görünüme sahipti. Oysa son sürümle birlikte görsellik ciddi anlamda değişiyor ve çağdaş bir yapıya kavuşuyor. Lakin WhatsApp’ın iOS için sunduğu son beta sürümdeki tasarım değişiklikleri yalnızca bununla sınırlı değil. WhatsApp’ın okundu bildirimleri de artık daha bambaşka bir şekilde görünüyor.

WhatsApp

Daha artı cihazdan antre yapabilmek için gönderilen bildirimler

WhatsApp

WhatsApp’ın bir süredir zaten bir hesabın birden artı cihazda kullanılabilmesi için çalıştığı biliniyor. Son iOS beta sürümüyle ortaya meydana çıkan bu özellik, WhatsApp’ın konuyla ilgili çalışmalarının sürdüğünü ve ilerlemelerin kaydedildiğini gösteriyor. Çünkü WhatsApp artık, diğer bir cihazdan giriş yapılmak istendiğinde “Numaranız için WhatsApp tescil kodu istendi.” biçiminde bir bildirim gönderiyor. Bu bildirime tıklandığında ise karşımıza şu ekran çıkıyor;

WhatsApp

Numaranız için tescil kodu istendi. Eğer bunu siz yapmadıysanız bu kodu kimseyle paylaşmayın.

Yeni Bağlam Menüsü özelliği, 2.20.50 beta sürümünde etkinleştirildi:

WhatsApp Beta

Yeni 2.20.50.21 güncellemesini bölge WhatsApp, iOS 13’teki sohbetlerde ve gruplarda yer alan özel menüleri değiştirerek yeni Bağlam Menüsü özelliğini etkinleştirdi. Özellik, önceki 2.20.40 ve 2.20.41 sürümleriyle geri dönmüştü fakat WhatsApp’ın paylaşım sayfasına niçin olan bir sorun yüzünden geçici olarak kaldırılmıştı.

WhatsApp’ın bu yeni özelliklerinin kullanıma ne zaman sunulacağı şu lahza için bilinmiyor. Geliştirici ekibin yapacağı testlerde bir sorun yaşanmadığı takdirde tüm kullanıcılar, WhatsApp’ın yeni özelliklerini kullanmaya başlayabilecekler.

Comments
To Top