Haber

WhatsApp Yedeklemesi Nasıl Yapılır? Android – iOS

WhatsApp Yedeklemesi Nasıl Yapılır? Android - iOS

WhatsApp, günümüzde birçoğumuzun ana irtibat araçlarından biri hâline gelmiş durumda. Manâlı teferruat taşıyan konuşmalarımız, fotoğraflar, videolar ve daha birçok data ve hatıra WhatsApp’ta tek bir çatı aşağı toplanıyor. böylece telefonumuz bozulduğunda veya kaybolduğunda bütün bu sahip olduğumuz anıların da tarihe karışması anlamına geliyor.

Natürel WhatsApp yedekleme yapmıyorsanız… Daha daha sonra kaybettikleriniz üzerine canını sıkmak yerine fazla kolay birkaç adımı uygulayarak WhatsApp yedekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Gelin defalarca beraber ayrıca Android hem de iOS için WhatsApp yedekleme nasıl yapılır? an be an yakından bir göz atalım.

WhatsApp yedekleme işlemleri:

Android telefonlarda WhatsApp yedekleme: Adım #1: WhatsApp’ı açın ve sağ üstteki üç noktaya tıklayın. Adım #2: Ayarlar sekmesine tıklayın. Adım #3: Sohbetler menüsüne tıklayın. Adım #4: Sohbet yedeği sekmesine tıklayın. Adım #5: “Yedekle” tuşuna basın ve işlem işlenmiş. iPhone’larda WhatsApp yedekleme: Adım #1: WhatsApp’ı açın ve sağ dipteki Ayarlar menüsüne tıklayın. Adım #2: Sohbetler menüsüne tıklayın. Adım #3: Sohbet Yedeği sekmesine tıklayın. Adım #4: “Derhal Yedekle” butonuna basın.

Adım #1: WhatsApp’ı açın ve sağ üstteki üç noktaya tıklayın – Android:

whatsapp yedekleme android

WhatsApp yedekleme işlemi daha öncede belirttiğimiz üzere oldukça basit adımlardan oluşuyor. İlk olarak WhatsApp uygulamasını çalıştırıyoruz ve sağ üst köşede yer alan üç nokta işaretine tıklıyoruz. Bu sayede WhatsApp menüsüne erişiyoruz.

Adım #2: Ayarlar sekmesine tıklayın – Android:

whatsapp ayarlar android

WhatsApp genel ayarlarına erişmek için üç nokta işaretinde yer alan Ayarlar menüsünü açıyoruz. Bu menüde WhatsApp yedekleme dışındaki öteki her türlü işinizi de halledebilirsiniz.

Adım #3: Sohbetler menüsüne tıklayın – Android:

whatsapp sohbet yedekleme android

Bu içerikte ana konumuz sohbet yedekleme işlemleri olduğu için Sohbetler menüsüne tıklıyoruz. Bu menüden sonradan arkadaki plan, temalar ve sözde sohbet ayarlarınızı değiştirebilir, WhatsApp’ı kişisel zevklerinize tarafından özelleştirebilirsiniz.

Adım #4: Sohbet yedeği sekmesine tıklayın – Android:

whatsapp android yedekleme

Sohbet menüsüne geldikten sonra yanına bulut depolama işareti olan Sohbet yedeği sekmesini dosdoğru göreceksiniz. Basitçe bu sekmeye tıklıyoruz ve son adıma geçiyoruz.

Adım #5: “Yedekle” tuşuna basın ve işlem bitmiş – Android:

whatsapp yedekle android

Sohbet yedeği sekmesine tıkladıktan sonradan yedekleme bilgilerinizin bulunduğu yedekleme menüsü açılacaktır. Hâlihazırda telefonunuzda Google Play Store kullandığınız için zaten bir Google hesabınız açık durumda olacaktır. WhatsAp yedekleriniz de bu Google hesabınıza gidecek ve hesaba ast Google Drive’da depolanacaktır.

Android için WhatsApp yedekleme işlemleri bu kadar kolay. İçerikteki adımları uygulayarak sizler de birkaç saniye içinde WhatsApp yedekleme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Hem yine Sohbet yedeği sekmesinde Google Drive’a yedekle menüsünü açarak Aylık, Haftalık, Günlük ve sözde şekilde otomatik yedeklemeyi açabilirsiniz. Eğer Google Drive hesabınızda yer sorunu yaşıyorsanız, buradan bulut depolama temizleme alanı yöntemlerine göz atabilirsiniz.

Adım #1: WhatsApp’ı açın ve sağ dipteki Ayarlar menüsüne tıklayın – iPhone:

whatsapp yedekleme iphone

iPhone WhatsApp yedekleme işlemlerine baktığımızda, tıpatıp Android’de olduğu gibi fazla kolay adımlar bizleri bekliyor. Ama adımları takip etmeden önce telefonunuzda iCloud hesabınızın açık olduğundan belirlenmiş olun. Zira yedeklemeler iCloud hesabınıza yüklenecektir. Eğer iCloud hesabınızda yer sorunu yaşıyorsanız, buradan iCloud temizleme yöntemlerine göz atabilirsiniz.

Adım #2: Sohbetler menüsüne tıklayın – iPhone:

whatsapp sohbet yedekleme ios

Ayarlar menüsüne girdikten sonra Sohbetler menüsüne antre yapıyoruz. Ardından bir sonraki adıma geçiyoruz.

Adım #3: Sohbet Yedeği sekmesine tıklayın – iPhone:

whatsapp sohbet yedeği iphone

Sohbet menüsüne girdikten daha sonra Sohbet Yedeği sekmesine tıklıyoruz. Sohbet menüsünde daha sonra işinize yarayabilecek bütün mesajları silme ya da arşivleme kısayolları da bulunuyor.

Adım #4: “Şu Anda Yedekle” butonuna basın – iPhone:

ios whatsapp yedekleme

İlk adımda da belirttiğimiz gibi eğer hâlihazırda iCloud’a bağlıysanız, Hemen Yedekle tuşuna basarak doğrudan doğruya yedekleme işlemini başlatabilirsiniz. Eğer emrindeki değilseniz görselde de görüldüğü üzere telefonunuz size dikkat verecektir.

Uyarıdaki talimatları takip ederek basit bir şekilde iCloud hesabınızı açabilir ve yedeklemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Otomatik yedekleme kısmından ise aylık, haftalık ve günlük olarak istediğiniz şekilde otomatik yedeklemeyi açabilirsiniz. Telefon değiştidiğinizde veya telefonunuz sıfırlandığında, hesabınıza giriş yaparak bütün sohbet geçmişinizi sorunsuz bir şekilde geri alabilirsiniz.

Android ve iPhone telefonlar için WhatsApp yedekleme adımlarını aktardığımız içeriğimizin sonuna geldik. Sadece birkaç dakikanızı ayırarak WhatsApp medya ve sohbetlerinizi istediğiniz cihaza taşıyabilir ve manâlı anları kaybetme sorunundan kurtulabilirsiniz.

Comments
To Top