Haber

WhatsApp Web, Microsoft Edge Legacy Modunu Engelliyor

WhatsApp Web, Microsoft Edge Legacy Modunu Engelliyor

Microsoft’un birincil tarayıcı savaşlarından şampiyon meydana çıkan internet tarayıcısı İnternet Explorer, zamanla gücünü kaybetmişti. sonradan o uygulamanın yerini bölge Edge ise Google’ın Chromium altyapısını kullanmaya başlamıştı. gerçi olası ahenklilik sorunlarına karşısında Edge tarayıcısının bundan başka Legacy modu bulunuyordu.

Bu usul bir uçtan bir uca daha önce Microsoft Edge Legacy için dilekçe geliştirmiş olan firmaların, geçiş döneminde sorun yaşamasının önüne geçilmesi planlanmıştı. Yakın zamanda ise pek fazla servisin Legacy desteğini kaldırdığı ortaya çıkmıştı.

WhatsApp bundan böyle Legacy’de çalışmıyor

edge whatsapp

Microsoft Edge Legacy için desteğini kaldıran uygulamalardan biri de WhatsApp oldu. Popüler çevrimiçi mesajlaşma platformu bundan böyle bu internet tarayıcıda çalışmıyor. Platforma erişmek için ayrı tarayıcılar uygulamak gerekiyor.

Yakın zamana değin eski tarayıcıyı kullanan kişiler WhatsApp Web uygulamasına erişebiliyordu. Derhal ise platforma erişmeye çalıştıklarında ya tarayıcılarını yeni versiyona yükseltmeleri veya Google Chrome ya da Firefox gibi alternatifleri tercih etmeleri isteniyor.

Microsoft’un eski internet tarayıcısı günden güne kullanıcı sayısını kaybediyor. Zaten çok da popüler olmayan tarayıcı için geliştirme yapmak ise firmaların ciddi kaynak harcamasına neden oluyor. Keza bu tarayıcıların güncellenmemesi durumunda kayda değer emniyet açıkları ortaya çıkabiliyor.

Chromium tabanlı Microsoft Edge, ayrı platformlarda yayında

chromium

WhatsApp’ın ya da diğer bir firmanın eski tarayıcıya olan desteği kaldırması sahiden hiç de hayret verici değil. Her platform bir noktada bu tarayıcıya olan desteğini sonlandıracak. Sonlandırmayanlar da oldukça ciddi sorunlar yaşayacak.

sırası gelmişken Microsoft da artık kullanıcılarının yeni tarayıcıya geçmesini istiyor. Chromium kullanan yeni Microsoft Edge de farklı işletim sistemlerinde kullanılabiliyor. Windows 10’un açık havada Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ve macOS’da da bu işletim sistemini seçmek olası oluyor. Gelen haberlere tarafından firma, tarayıcının bundan başka Linux versiyonu üzerinde çalışıyor.

Comments
To Top