Haber

WhatsApp, tüm verilerinizi Facebook ile paylaşmadığını gerçekten bilmenizi istiyor

WhatsApp, tüm verilerinizi Facebook ile paylaşmadığını gerçekten bilmenizi istiyor

WhatsApp, web sitesinde, yaklaşmakta olan bir mahremiyet politikası güncellemesiyle ilgili yaygın tepkilere yanıt olarak kullanıcı gizliliğine ilişkin tutumunu özetleyen yeni bir SSS sayfası yayınladı. Temel sorun, WhatsApp’ın Facebook ile data paylaşım prosedürleriyle ilgilidir ve pek fazla kullanıcı, 8 Şubat’ta yürürlüğe girecek güncellenmiş bir mahremiyet politikasının, alıngan profil bilgilerinin WhatsApp’ın esas şirketi ile paylaşılmasını zorunlu kılacaktır.

Bu doğru değil – güncellemenin tüketici sohbetleri veya profil verileriyle hiçbir ilgisi yok ve bunun yerine değişiklik, WhatsApp’ı tip hizmetleri için kullanan işletmelerin sohbetlerinin günlüklerini Facebook’ta nasıl saklayabileceğini başlıca hatlarıyla açıkça belirtmek için tasarlandı. sunucular. Bu, şirketin mahremiyet politikasında ifşa etmesi gerektiğini düşündüğü bir şeydir. Bu, Ekim ayında meslek sohbetleriyle ilgili yakında olacak olan değişiklikleri önizledikten sonradan şimdi yapıyor.

Bazı söylentileri ele almak ve% 100 net olmak istiyoruz, özel mesajlarınızı uçtan uca korumaya devam edeceğiz şifrelemeyi sonlandırın. pic.twitter.com/6qDnzQ98MP

— WhatsApp (@WhatsApp) 12 Ocak 2021

Ancak sosyal medyada bir yanlış veri dalgası, Facebook’un mahremiyet konusundaki berbat geçmişinin ve Farklı Alanlara Yönlendirilmiş hizmet sözleşmelerindeki karmaşık şartların değişmesi, kullanıcıların Signal ve Telegram gibi rakiplere kaçmasına niçin olan tam gelişmiş bir WhatsApp tepkisine niçin oldu.

Tartışma büyüdükçe Signal, Android ve iOS’ta en fazla indirilen uygulamalardan biri haline geldi ve yeni kullanıcıları kaydetmeye yönelik doğrulama sistemi durmadan baskı aşağı kaldı. Telegram ise yalnızca son 72 saatte 25 milyondan pozitif yeni kullanıcının kaydolduğunu fark etti.

Telegram 500 milyon aktif kullanıcıyı aştı. Son 72 saatte 25 milyon yeni kullanıcı katıldı:% 38’i Asya’dan,% 27’si Avrupa’dan,% 21’i Latin Amerika’dan ve% 8’i MENA’dan geldi. https://t.co/1LptHZb9PQ

— Telegram Messenger (@telegram) 12 Ocak 2021

WhatsApp yöneticilerinin yanı sıra Instagram şefi Adam Mosseri ve Facebook AR / VR başkanı Andrew “Boz Bosworth acilen rekoru düzeltmeye çalışıyor, olur ya de bu noktada o kadar işe yaramıyor.

şu anda WhatsApp Hizmet Şartları hakkında o kadar fazla yanlış data var. Politika güncellemesi hiçbir şekilde arkadaşlarınız veya ailenizle olan mesajlarınızın gizliliğini etkilemez *. Şansın Dönmesi, isteğe emrindeki olan WhatsApp üzerinden bir işletmeye mesaj gönderilmesiyle ilgilidir. https://t.co/b7szUeinKX

— Adam Mosseri (@mosseri) 12 Ocak 2021

Bu doğru değil, fwiwhttps: //t.co/hUy1AIKCeT

– Boz (@boztank) 10 Ocak 2021

“Politika güncellemesinin, mesajlarınızın herhangi bir şekilde arkadaşlarınız veya ailenizle gizliliği.

Keza, SSS bölümünde ne Facebook ne de WhatsApp’ın kullanıcıların mesaj günlüklerini okumadığını veya aramalarını dinlemediğini ve WhatsApp’ın kullanıcı konum verilerini saklamadığını veya Facebook ile kişi bilgilerini paylaşmadığını vurguluyor. (AB’deki daha dinç kullanıcı gizliliği korumaları sebebiyle Facebook ile veri paylaşımının Avrupalı ​​kullanıcılar için son derece sınırlı olduğunu da ayrıntıları ile belirtmek gerekir.)

WhatsApp şefi Will Cathcart da birkaç gün önce bir ileti dizisi yollamak için Twitter’a gitti (sonradan yukarıdaki tweet’te Bosworth kadar paylaşıldı) kafa karışıklığını ortadan kaldırmaya ve doğrusu neler olup bittiğini açıklamaya çalışıyor.

“Uçtan uca şifreleme ile özel sohbetlerinizi ya da aramalarınızı göremeyiz, Facebook da göremeyiz. Bu teknolojiye kendimizi adadık ve onu küresel olarak savunmaya adadık, ”diye yazdı Cathcart. “Bu güncellemenin iş iletişimini açıkladığı ve WhatsApp’ın Facebook ile bilgi paylaşım uygulamalarını değiştirmediği konusunda net olmamız bizim için manâlı. İnsanların dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar arkadaşları ya da aileleri ile özel olarak nasıl iletişim kurduklarını etkilemez. ”

Bu yüzden uçtan uca şifrelemeye bu dek bağlıyız ve WhatsApp’ın gizliliğini iyileştirmeye devam etmemizin nedeni budur Kasım ayında kaybolan mesajların lansmanında olduğu gibi.

Şirket, Facebook’un platformu satın almasından iki sene sonradan, 2016’da kullanıcıların Facebook ile bilgi paylaşımını yalnızca kısa bir vakit için devre dışı bırakmasına izin verdi.

Bundan sonradan, yeni arşiv ve bilgi paylaşımını manuel olarak devre dışı bırakmayanlar, reklam hedefleme için daha büyük sosyal medya ile paylaşılan, temelde telefon numaraları ve profil adları almak üzere bazı WhatsApp bilgilerine sahip oldular ve öteki amaçlar. (Devre dışı bıraktıysanız, WhatsApp, PCMag’e göre 8 Şubat güncellemesinden sonradan bile bunu onurlandıracağını söylüyor.)

App Store’da WhatsApp’ın gizlilik etiketlerine bakarsanız, Apple’ı sadece son olarak etiketler geliştiricileri ifşa etmeye zorlamaya başladığında, “geliştiricinin reklamı ve pazarlaması” için yalnızca özgün bir aygıt kimliği ve dilekçe başvuru formu verileri listelenmesine karşın “sizinle bağlantılı veriler” olarak işaretlenmiş çok sayıda data göreceksiniz. (WhatsApp, kendi birinci taraf uygulamalarını aynı standartlara uymadığı için Apple’a seslenmeye çalıştı; sadece Apple, geliştirdiği iOS uygulamaları için mahremiyet etiketlerini listelediğini söyleyerek yanıt verdi.)

WhatsApp haline geldi. Facebook’un çelimsiz gizlilik itibarının kurbanı

Yakında Olacak Olan gizlilik politikası değişikliğinde, Facebook ile veri paylaşımına ilişkin dil değiştirildi ve birçokları, yeni gerekli veri paylaşımının – gerçekleşmesine rağmen kaçınılamayacak yeni bir değişim olduğuna inanmalarına neden oldu başından beri.

“Onlardan aldığımız bilgileri kullanabiliriz ve onlarla paylaştığımız bilgileri Hizmetlerimizi ve sunduklarımızı işletmek, temin etmek, iyileştirmek, anlamak, özelleştirmek, teşvik etmek ve pazarlamak için kullanabilirler.” < Tüm bu kavga, kullanıcıların kafa karıştırıcı medya raporlarını yanlış okumalarına, sonuçlara atlamalarına ve gerisinde sosyal medyada dehşet çığırtkanlığına katılmalarına bağlanabilir. Fakat, Facebook'un WhatsApp'a olan güven eksikliğinin, Facebook'tan yıllardan beri süren fena niyetli gizlilik taahhütleri ve hukukçu olmayan bayağı kullanıcıların akla yatkın bir şekilde anlayamayacağı giderek karmaşıklaşan hizmet sözleşmeleriyle ilk elden ilişkili olduğu konusunda da mücadele etmesi gereken bir gerçektir.

Kullanıcıların Signal gibi bir uygulamaya akın etmeleri şaşırtıcı değil – kar amacı gütmeyen bir kuruluş göre yönetiliyor ve WhatsApp’ın kurucu ortağı Brian Acton’dan diğer hiçbir şeye benzemeyen bağışlardan ve zengin hayırseverlerden – bundan böyle yapamayacaklarını hissettiklerinde arkadaşlarına zeki telefonlarından mesaj attıklarında aslında neler olduğuna güvenin. Derhal, Facebook ve WhatsApp, bu insanları geri kazanmak istiyorlarsa önlerinde uzun bir transparan irtibat ve güven oluşturma aracılığıyla aleyhinde karşıya.

.

Comments
To Top