Haber

WhatsApp, Microsoft, Google Gibi Devler, İsrailli NSO Group’un Karşısında Koalisyon Kurdu

WhatsApp, Microsoft, Google Gibi Devler, İsrailli NSO Group'un Karşısında Koalisyon Kurdu

İsrail’de 2010 yılından beri hizmet vermekte olan “NSO Group” isimli bir teknoloji şirketi var. Hizmet verdiği süre boyunca tartışmaların da odak noktasına oturan şirketin, “Pegasus” olarak isimlendirdiği bir ajan yazılımı var. Hükümetlere satılan bu ajan yazılım, hedeflenen bir kişi ya da bir grubun zeki telefonlar üzerinden peşine düşüp takip edilmesini sağlıyor. Hatta bu şirket, WhatsApp yöneticileriyle de davalık durumda. NSO Group artık, yazılım sektörünü tamamen karşısına almış durumda.

NSO Group’un, WhatsApp’taki bir güvenlik açığından faydalanarak kullanıcı verilerine ulaşabileceği ortaya çıkmıştı. Bunun üstüne harekete geçen WhatsApp, şirkete karşın dava açtı. Ama NSO Group bir yandan suçlamaları reddetti, öteki yandansa hükümetler ile çalıştığı için dokunulmaz olduğunu, yapılan çalışmaların yasal olduğunu savundu. Oysa başta Microsoft edinmek üzere GoogleVMware ve Cisco gibi yazılım devleri, WhatsApp’la koalisyon kurarak davaya dahil olma kararı aldılar.

İddialara tarafından 1.400’den fazla cihazda WhatsApp verilerine erişildi

NSO Group

Microsoft, kendi alt şirketlerinin yanı sıra Amazon, Facebook ve Twitter gibi devlerin de temsilcisi konumunda bulunuyor. Yani taşın altına elini en çok koyan şirket, şu lahza için Microsoft. Oysa henüz de belirtmiş olduğumuz gibi sektörün öteki devleri de bu işin içinde. Şirketler koalisyonu, oluşturduğu bir kısa toplantı dosyası ile NSO Group’un hükümetlerle iş birliği yapıyor olmasının hukuki olmadığını, bunun sonuçlarına katlanılması gerektiğini savunuyorlar. Mahkemeye taleplerine de ileten koalisyon, NSO Group’un hükümetlerle iş birliği yaptığı için dokunulmaz olduğu savunmasının kabul edilmemesi gerektiğini istiyor.

giderken, Pegasus isimli casus yazılımın yapamayacağı şey değil. Bu uygulamanın yüklendiği bir cihaz; gelen mesajları, arama kayıtlarını ve görüşmelerdeki konuşmaları, fotoğrafları, dosyaları, aygıt bilgilerini ve hatta cihaz konumunu bile peşine düşüp takip edebiliyor. Yani uygulamanın yapabilecekleri, gerçekte fazlasıyla tehlikeli. Üstelik Suudi Arabistan, Etiyopya ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi otoriter rejimlerin, Pegasus için NSO Group’la heybetli anlaşmalar yaptığı ifade ediliyor. NSO Group sözcüleri, olayla ilgili açıklama yapmazken davanın nasıl sonuçlanacağı merak konusu.

Comments
To Top