Haber

WhatsApp, Apple’ın Yeni App Store Gizlilik Gereksinimlerini Protesto Ediyor

WhatsApp, Apple'ın Yeni App Store Gizlilik Gereksinimlerini Protesto Ediyor

Dünyanın en çok kullanılan hemen olan mesajlaşma uygulaması WhatsApp hem Android keza de iOS işletim sistemine sahip zeki telefon kullanıcılarının fazlasıyla sevdiği ve kullandığı bir dilekçe. Hem web sürümü ayrıca de mobil için durmadan geliştirilen WhatsApp, aynı zamanda gizlilik ve emniyet politikalarını da ara ara güncelliyor. Geçtiğimiz günlerde gizlilik politikasında değişkenlik oluşturacağı açıklanan WhatsApp, bugün bambaşka bir konuyla daha gündeme geldi.

Apple, geçtiğimiz günlerde App Store’un mahremiyet politikalarında bir değiştirme yaptı. Bu değişim, mağaza üzerinde yayınlanan tüm uygulamaların kullanıcılara karşı daha açık ve net olmasını zorunlu tutuyor. Bundan Böyle App Store üstünde yayınlanan bütün uygulamalar, hangi kullanıcı verilerini topladıklarını ve bunları nasıl kullanacaklarını açıklamak zorunda kalacak. Kullanıcılar için epeyce akılcı olarak görülebilecek olan bu durum, WhatsApp’ın o kadar hoşuna gitmemiş gibi gözüküyor.

Yeni mahremiyet politikası haksız rekabet yaratıyor:

WhatsApp

Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp, Apple’ın App Store üstünde yaptığı bu değişikliğin rekabete karşısında bir durum oluşturduğunu ve haksız rekabete sebebiyet verdiğini açıkladı. Şirket, iPhone modellerinin hepsine varsayılan olarak yüklü bir şekilde gelen ve App Store üzerinden indirilmesine lüzum olmayan iMessage uygulamasının da hangi verileri topladığının açıklanması gerektiğini ifade etti. Bunun yanı sıra WhatsApp, kullanıcıların WhatsApp ile iMessage arasında mukayese yapabilmesi gerektiğini belirtti.

Şu anki durumda bu stil bir mukayese yapılamadığını belirten WhatsApp, birinci ve üçüncü parti uygulamaların hepsini aynı tarz bir şart içerisine sokmayan Apple’ın bu hareketini de WhatsApp’ı rekabette dezavantajlı konuma düşüreceği şeklinde yorumladı.

Comments
To Top