Haber

Waymo, Tesla’ya yaptığı bir çekimde “kendi kendine sürüş” terimini terk ettiğini söylüyor

Waymo, Tesla'ya yaptığı bir çekimde "kendi kendine sürüş" terimini terk ettiğini söylüyor

Waymo, “kendi kendine sürüş” için fazla uzun vakit diyor.

Google’ın kardeş şirketi, otonom vasıta filosunu ifade etmek için “sürücüsüz arabalar” terimini kullandığını söylüyor. Ve bunun nedeni olarak ince bir şekilde Elon Musk’ın Tesla’sını muhabere ediyor.

Waymo, ileriye dönük pazarlama, eğitim ve tanıtım materyallerinde “daha bilinçli bir dil kullanmayı” vaat ettiğini söylüyor. Waymo, bu, şirketin bundan böyle araçlarına “kendi kendine sürüş” demeyeceği anlamına geliyor. Mesela şirket, üç takvim eğitim kampanyasının adını “Kendi Kendine Sürüş Konuşalım” yerine “Otonom Sürüş Konuşalım” olarak değiştiriyor.

“Ufak bir değişiklik gibi görünebilir, oysa bu önemli çünkü dilde hassasiyet önemlidir ve yaşam kurtarabilir. ”

Şirket, 5 Ocak’ta yayınlanan bir blog gönderisinde, “Minik bir değiştirme gibi görünebilir, ama önemli bir değiştirme çünkü dildeki hassasiyet önemlidir ve yaşam kurtarabilir” diye yazdı. “Tutarlılığın, Waymo’nun geliştirdiği iyice otonom teknolojiyi, tehlikesiz çalışma için lisanslı insan sürücülerin gözetimini gerektiren şoför yardım teknolojilerinden (ara sıra yanlışlıkla ‘kendi kendine sürüş’ teknolojileri olarak adlandırılır) ayırt etmeye muavin olacağından umuyoruz.”

Sürücü destek teknolojilerine yapılan atıflar, geçen yıl bir takım arabalarında “Bütün Otomatik Sürüş” adı verilen bir yazılım güncellemesini etkinleştiren Tesla için bir çekim gibi görünüyor. Sürücülerin Autopilot’un gelişmiş sürücü destek özelliklerini yerel, karayolu olmayan caddelerde kullanmasını karşılayan yazılım, teknik olarak hala beta aşamasındadır.

Tesla, Tam Otomatik Sürüşün sadece özenli sürücüler tarafından her iki eli direksiyonda olan tedbirli sürücüler tarafından kullanılması gerektiğini söyledi. Fakat bu nitelik bir sürücüye yardım etmek için tasarlandı ve hatasız değil: Bazı sürücülerin Otopilot’a geçtiği, düştüğü ve öldüğü çok sayıda yüksek profilli durum oldu.

Waymo, Tesla’dan katiyen adıyla bahsetmez. blog yazısı. Oysa Alphabet şirketi, Musk’ın kendi dilini daha sıkı bir şekilde denetlemeye karar verirken “Tam Kendi Kendine Sürüş” terimini kullanım konusundaki anlaşmazlığa neden olan kararından dobra dobra motive oldu. Gönderideki anahtar paragraflardan biri (vurgu bizimkini) okur:

Bu, bir markalaşma ya da dilbilimsel alıştırmadan daha fazlasıdır. Ne eyvah ki, bazı otomobil üreticilerinin “otonom sürüş” terimini yanlış bir şekilde kullandıklarını ve tüketicilere ve genel kamuoyuna sürücü takviye (tam otonom yok) teknolojisinin yetenekleri hakkında hatalı bir intiba verdiğini görüyoruz. Bu yanlış izlenim, bir kişinin sadece kendi güvenliğini yok, etrafındaki insanların güvenliğini de tehlikeye atabilecek farkında olmadan riskler almasına (ellerini direksiyon simidinden çekmek gibi) yol açabilir. Standart terminoloji etrafında birleşmek sadece yanlış anlaşılmayı ve kafa karışıklığını önlemek, bununla beraber hayatları da kurtaracaktır.

Otonom sürüşü tanımlamak için kullanılan dili standartlaştırmak için giderek daha acele çağrılar yapılıyor.

Bu arada, eleştirmenler, fazla geniş ve muhtemelen tehlikeli olduğu için otonom sürüş için küresel standart olan Otomotiv Mühendisleri Derneği kadar tanımlanan beş otomasyon düzeyine saldırmaya devam ediyor. Uzmanların birçok kararlaştırılmış: Kendi kendine dışarı giden otomobiller hakkında konuşmak için daha iyi ve daha birleşmiş bir yola ihtiyacımız var.

Özellikle Tesla, çoğu bilirkişi tarafından otonom araçlarla ilgili müşterek bir dilin eksikliğini ileri gitmek için kötüye kullanıyor olarak görülüyor. ürünleri. Musk kısa vakit önce Waymo’nun otonom sürüş yaklaşımını “güzel, fakat oldukça özel bir çözüm” olarak nitelendirdi. Fakat Tesla’nın araçlarının yapabileceğini bahis ettikleri ile gerçekten nasıl davrandıkları arasında genişleyen bir tembellik var. Musk, Tesla’nın “Bütün Kendi Kendine Sürüş” sürücü takviye özelliğinin “sıfır müdahaleli sürüş” yeteneğine sahip olduğunu iddia etti, oysa piyasaya sürüldükten birkaç saat daha sonra, Tesla müşterilerinin park etmiş arabalardan ve diğer adeta ıskalamalardan sakınmak için yoldan çıktığı videolar ortaya çıktı.

Waymo yıllar önce, Tesla’nın Otopilot’un “Bütün Kendi Kendine Sürüş” versiyonu gibi gelişmiş bir sürücü takviye sistemi geliştirmeyi düşündü, ancak sonuçta şoför üzerindeki olumsuz etkilerden “alarma geçerek” buna tepki gösterdi. Sürücüler direksiyon başında bölgeden dışarı çıkar veya uykuya dalar.

Şoför yardımındaki deney, Waymo’nun misyonunu sağlamlaştırmaya asistan oldu: iyice otonom ya da iflas etti.

Comments
To Top