Haber

WandaVision geldiğinde, Marvel Studios hiç bitmeyen bir döngüye girmek üzere

WandaVision geldiğinde, Marvel Studios hiç bitmeyen bir döngüye girmek üzere

Marvel Studios yolunda giderse, ahali adeta her hafta Marvel Sinematik Evreni’ne yeni bir antre yapacak.

Her şey WandaVision ile başlar. Elizabeth Olsen’den Wanda Maximoff ve Paul Bettany’nin alternatif bir evrende absürt bir banliyö hayatı yaşamış Vision’ı peşine düşüp takip eden Marvel’in dokuz bölümlük yeni programı 15 Ocak’ta başlıyor. Sezonun geri kalanı için her hafta yeni bölümlerin yayınlanacağı iki bölüm yayınlanacak. WandaVision bittikten yalnızca iki hafta sonra The Falcon ve Winter Soldier gelecek. Black Widow’un sinemalara çıkması (her tarafta gecikmedikçe) ve Loki’nin Disney Plus’a gelmesi üç hafta sürer. Loki bittiğinde, Shang-Chi ve On Yüzük Efsanesi zamanı gelecek.

Devlete Ait anladınız.

Disney Plus piyasaya sürülmeden önce Marvel Studios sadece filmler üzerinde çalışıyordu. Televizyon şovları, Marvel Entertainment’ın ayrı TV bölümüne girdi. Buna Netflix dizi paketi (Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage), Hulu (The Runaways) şovları ve Agent Carter ve Agents of S.H.I.E.L.D gibi ABC başlıkları dahildir. Olaylara atıfta bulunulsa bile Marvel Sinematik Evreni’ni diğer her şeyden öbür tutan şey buydu.

Disney, aboneleri ve onları gözetmek için yeni Marvel şovlarına gereksinim duyuyordu (The Mandalorian’ın yaptığı gibi). Marvel TV’nin eski başkanı Jeph Loeb, her şey Marvel Studios şefi ve MCU mimarı Kevin Feige’in yönetimine girdiği için etkili bir şekilde devrildi. Her hafta yeni bir Marvel olayına sahip olmak ya bir lütuf ya da bir lanettir

Feige altında, MCU acilen genişliyor. Çeşitli şovlar ve filmler birbiriyle iç içe geçecek. WandaVision, Thor, Ant-Man ve Captain Marvel’dan karakterler içerecek ve Multiverse of Madness’ta Doctor Strange’e bir şekilde bağlanacak. Eski Disney yöneticileri The Verge’e, izleyicilerin sürdürmek için her filmi ya da şovu izlemelerine gerek olmadığını söylerken, strateji çizgi roman gibi tasarlandı – hayranların tüm içeriği iyi anlamak için izlemek isteyebilecekleri diğer bir yerde meydana gelen olaylara yapılan atıflar.

İnsanların Marvel Sinematik Evreni hakkındaki görüşlerine emrindeki olarak, her hafta yeni bir Marvel olayına sahip edinmek ya bir lütuf ya da bir lanettir. Soru, ne vakit aşırı doygunluğa dönüşür? Bir Takım ırk o noktaya geldiğimizi düşünebilir. Stüdyolar ve ağlar her zamankinden daha artı film ve TV şovu hazırlarken (süper kahraman türünün dışındakiler dahil), en önemlisi Marvel ve Star Wars almak üzere Disney mülkleri gibi gişe ve sohbete çok eksik şey egemen.

Muhtemelen olmayacak. Franchise yorgunluğu, etrafa her tarafa yayılan popüler bir ifadedir, oysa sonuçta kusurludur. Süper kahraman filmleri, ABD izleyicilerinin yılda ortalama olarak daha az filme katıldığı bir dönemde insanları sinemalara çeken en büyük gişe başarılarından biri olmaya devam ediyor. Çin’de, Marvel filmleri ABD stüdyoları kadar yapılan en iyi performans gösteren filmlerden bazıları olmaya devam ediyor ve Çin gişesi, ikinci en büyük gişe demografisi. Bu, Marvel filmlerinin her şey olduğu anlamına gelmez, bütün filmin sonu (ondan uzaktır), oysa asıl cereyan izleyiciler bunlardan bıkmaz. Infinity War ve Endgame’den önce, Kara Panter ve Kaptan Marvel gibi girişler, MCU’nun en büyük başarılarından bazılarını sağladı ve bunlar Kaptan Amerika yok, MCU’daki yeni karakterlerdi. Kitle talebi ortadan kalkmadı.

Marvel Studios ve Disney’in daha acil endişesi, franchise yorgunluğu yok, güvendir. Star Wars’u düşünün. Solo haricinde, son beş yılda yayınlanan her bir Star Wars filmi son derece iyi performans gösterdi, fakat filmlerle ilgili eleştirel fikirler başaşağı oldu. İnsanlar The Force Awakens’ın Yeni Bir Umut’un sadece bir yeniden yapımı olduğunu savundu, Skywalker’ın Yükselişi sürekli olarak smaçlandı, The Last Jedi kendi devam eden tartışmasının merkezinde oturuyor ve Solo iki filmin tek bir karmaşaya ayrılmış gibi hissediyor.

Marvel Studios ve Disney’in daha acil endişesi, franchise yorgunluğu değil – güvendir

Yapımlara, yönetmenler ve yazarlar kovuluyor, Disney her yıl bir Star Wars filmini dahil etmemek için acele ediyor ve düzgün her yerde yazımlara fazla az yer bırakıyordu.

Star Wars için 10 takvim bir plan varmış gibi görünmüyordu. Marvel Studios’un en büyük varlığı, Feige’in evrenin neye benzemesi gerektiğini arketip oluşturabilmesidir. Bu, nicelikten çok nitelik değil – her yıl daha pozitif MCU filmi çekmeye devam ediyorlar – fakat kapsayıcı hikaye dizisini kaybetmeden arz.

İronik bir şekilde, Star Wars ayrıca daha fazla Marvel’e sahip olmanın nasıl hala işe yarayabileceğine dikkat çekici ediyor. Kendisinden önceki Rogue One gibi, Mandaloryalı da bilinen olduğu için başarılı oluyor ama kendi başına duruyor. anlaşılan Star Wars ve manâlı Star Wars figürlerine ve fanatik hayranların işin özünü araştırabilecekleri değin çok referans var. aynı zamanda, Disney için bir ton para kazandıran bir evrende aceleye getirilmiş bir antre gibi hissetmemek için yeterince yeni ve benzersizdir. Mandalorian’ın yaratıcıları Jon Favreau ve Dave Filoni’ye bunu çözmeleri için süre verildi.

Tüm hesaplara göre, WandaVision benzer gemide. Karakterler aşina geliyor, oysa ziyafet MCU’daki her şeyden o kadar öbür ki umarım ayrıntılarıyla ferahlatıcı hissediyor. İnsanların güvenini gözetmek ve tahakkuk eden hayal kırıklıklarından sakınmak, yayınlama yapma fırsatını oynamaktır. Deney yapma özendirme edilmelidir.

Huysuz takdirde, insanların en sevdikleri film ve TV şovlarının yanı sıra yeni içerik için aylık olarak ödeme yaptığı bir sızıntı hizmetinde bu daha affedilebilir. Bir sinema bileti için 10 $ ya da daha fazla ödeme veya Disney için on milyonlarca dolar zarar ödemekle aynı şey değil. Orijinal yatırım ve pazarlama kampanyasının geri dönüşünden daha fazlasını karşılayan büyük, gösterişli ilgi çekici filmler için güvenli bahisler ayırın; İnsanların iştahlarını doyuracak bir şeyler aradıkları Disney Plus’ı deneyin.

Akışın ana tuzağı, abonelerden hızın öncelikli olduğu aylık bir talep olduğu için düşünmektir. Tutarlılık, oysa tutarlılık bununla beraber kalite ve özgünlük anlamına da kazanç – bilhassa Marvel ve Star Wars gibi mülklerde. Riskler daha yüksek; büyükler için bir emsal, berbat için bir emsal ve yalnızca düşük kaliteli filmleri ya da televizyonu bu değin uzun süre kabul edecek aç bir hayran kitlesi var.

İyi haber şu ama, Marvel Studios’un halihazırda yaptığı şeyi yapmaya devam etmesi gerekiyor. On yıl evvelden Marvel hikayeleri tasarlayan ve dev bir evreni nasıl somut ve yeni hissettireceğini bulan bir mimar olan Feige, şu anda Disney Plus dünyasına da benzer düzeyde dikkatin uygulanmasını sağlamaktan sorumlu.

Kulağa yorucu geliyor – fakat olması gerekmiyor.

.

Comments
To Top