Haber

Volvo: Tam Elektrikli Araçlar İçin Otomobil Tasarımlarının Değişmesi Gerekiyor

Volvo: Tam Elektrikli Araçlar İçin Otomobil Tasarımlarının Değişmesi Gerekiyor

Fosil yakıtlara gereklilik duyan doğru yanmalı motorlardan elektrikli motorlara geçiş, otomotiv endüstrisinin şu başlıca değin geçirdiği en radikal değişimlerden biri olacak. Peki otomobillerin yakacak tipinin ve motorunun değişmesinin otomobil tasarımlarına bir etkisi olacak mı?

Autocar’a konuşan Volvo EMEA bölge başkanı Bjorn Annwall’a kadar otomobil tasarımları, elektrikli araçlara uygun bir şekilde optimize edilmek zorunda. Annwall’a göre özellikle de SUV modellerinin tasarımı, aerodinamik açıdan gelişecek şekilde değiştirilmek zorunda.

“Arabalar, gelecekte şimdi olduğundan ayrı görünecek”

volvo elektrikli otomobil

“Tüketici cazibesi, işlevsellik ve menzil arasında dürüst dengeyi bulmak için gelecekteki otomobillerimizin tasarımını değiştirmemiz gerekiyor. Bu yüzden arabalar, gelecekte şu anda olduğundan bambaşka görünecek.” diyen Bjorn Annwall, sözlerine şu şekilde devam ediyor:

“Özellikle otoyolda yüksek hızlarda sürüş için aerodinamik daha önemli ülkü gelecek. Bu konu, daha kısa mesafelerde kullanılan büyük kasaba içi arabalar için daha az manâlı çünkü aerodinamik bu araçlarda çok büyük bir rol oynamıyor.” 

volvo xc40

Otomobiller, alışılmış şekilde otoyola çıktıklarında daha yüksek hızlara ulaşıyorlar. Yüksek hızlarda ortaya meydana çıkan hava sürtünmesi, doğal olarak daha artı baskı gerektiriyor ancak bu da elektrikli otomobillerde bulunan bataryaların çok daha süratli tükenmesine niçin oluyor. Tasarımların aerodinamik açıdan iyileştirilmesi ise sürtme katsayısını düşüreceğinden araçların tek yük ile menzilini artırmaya tezgâhtar olacak.

Keza Annwall, hibrit otomobilleri de yalnızca bir geçiş türü olarak görüyor ve kayda değer olanın bu geçişin ne kadar süreceği olduğunu ifade ediyor. Annwall’a kadar Volvo, bir tam elektrikli araba üreticisi haline ne dek seri dönüşürse, premium segmentteki pazar payını öyle süratli artırabilir.

Comments
To Top