Haber

Volvo, İlkyardım Testlerinde Araçları 30 Metreden Attı (Video)

Volvo, İlkyardım Testlerinde Araçları 30 Metreden Attı (Video)

Otomobillerde emniyet denildiğinde akla gelen birincil firmalardan biri Volvo’dur. Firma daha önce emniyet kemeri gibi teknolojileri de geliştirmiştir. Bu alanda bir namı olan araba üreticisi, çalışmaya devam ediyor. 

Volvo’nun güvenlik merkezinde gerçekleştirilen testlerde tuhaf durumlarda ya da uç senaryolarda da kurtarma ekiplerinin hazır olması amaçlanıyor. böylece yaratılan durumlara, 30 metreden yepyeni arabaları savurmak da dahil.

Reel kazalara hazırlık

volvo

Volvo’nun bu çalışmalarındaki hedef, herhangi bir çarpışma senaryosunu canlandırarak araçların nasıl etkileneceğini bakmak. Bu testlerin bir kısmında oldukça basmakalıp vakalar canlandırılsa da ara sıra de fazla sıra dışı durumlara hazırlanmak gerekiyor.

Zorlu kazalarda birincil hedef aracın içinde bulunan yaralılara ulaşmaktır. Pek fazla durumda ise aracın içindeki yaralıların kurtarılabilmesi için 1 saatlik bir vakit gerekmektedir. Firma da bunu olası kılmak için çalışıyor.

Volvo’nun Trafik Kazaları Araştırma Ekibi’nden kıdemli tahlilci Hakan Gustafson, “Uzun yıllardır İsveçli kurtarma ekipleriyle yakından çalışıyoruz.” dedi. Gustafson, “Hepimizin hedefi aynı, cümbür cemaat için daha güvenli yollar. Kimsenin en ciddi kazaları yaşamamasını diliyoruz ama bütün kazalar önlenebilir değildir. O nedenle en ciddi kazalar olduğunda yaşam kurtaracak metotların olması önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Sonuçlar dünya ile paylaşılacak

volvo test

İsveçli ekibin yaptığı çalışmaların sonucunda elde edilecek olan veriler epeyce geniş bir raporda toplanacak. Bu rapor daha sonra dünyanın dört bir yan ivedi durum ekiplerinin erişimine açılacak. Böylece onların da bu nesil kazalara karşısında daha hazırlanmış olmasına yardım verilecek.

Normalde bu cins testler için kullanılan otomobiller genelde hurdalıklardan alınan, 20 yıllık ya da daha eski otomobiller oluyor. Haliyle o otomobillerin metal yorgunluğu, yapıldıkları araç gereç gibi özellikleri çok daha farklı oluyor. Bu sorunu ortadan kaldırma nedeniyle da Volvo mühendislerinin belirlediği muhtemel senaryolara tarafından sıfır otomobiller kullanılıyor. Çalışmada öbür modellerden 10 Volvo araba kullanıldı.

Comments
To Top