Haber

Volvo: Güvenli Otomobil Üretirken Video Oyun Sektöründen Faydalanıyoruz

Volvo: Güvenli Otomobil Üretirken Video Oyun Sektöründen Faydalanıyoruz

Video oyun sektörünün her geçen gün azıcık daha büyüdüğü yadsınamaz bir gerçek. Şirketler, her geçen gün azıcık daha gelişmiş oyunlar tasarlarken, dünya genelindeki oyuncuların sayısı da hiç olmadığı değin artıyor. Oysa video oyun sektörü şu sıralar, dünyanın en popüler otomobil üreticilerinden olan Volvo’ya da ilham veriyor. Şirket, yeni araçlarını tasarlamadan önce video oyun sektöründen yardım alıyor.

Volvo araçlar, dayanıklılık ve güvenli oluşlarıyla biliniyorlar. Şirket de bunu sağlayabilmek adına, video oyun sektörüne bir şekilde dahil olan şirketlerden destek alıyor. Bu bağlamda 3 öge kullanan şirket, bu sayede araçların güvenliğini test ediyor. Şirket, dün yaptığı bazı açıklamalarda video oyun sektöründen nasıl destek aldığını ayrıntılı bir şekilde anlattı.

Artırılmış hakikat gözlükleri, dokunsal kıyafetler ve oyun motoru Unity, Volvo’ya asistan oluyor

Volvo otomobil testleri

Volvo göre yapılan açıklamalara göre, daha tehlikesiz araçlar üretilebilmesi için yapılan testlerde Varjo isimli bir şirket kadar üretilen artırılmış gerçeklik setleri kullanıyor. Şirket bu seti, Teslasuit tarafından yapılmış olan özel kıyafetlerle birleştiriyor. Bu sayede olası kaza ve olumsuzluklarda vücudun vereceği tepkiler ölçülüyor. İşte bu birleşimi Unity oyun motoruyla geliştirilmiş olan bir simülasyona entegre eden Volvo, bu sistemle gün her tarafında test yapıyor. 

Volvo mühendisleri, Unity ile oluşturulmuş olan sanal dünyada, bütün sınırları zorluyorlar. Diğer Taraftan bu sınırlar zorlanırken de kimseye en minik bir zarar gelmemiş oluyor. Yapılan testler zarfında kazalar ile aktif güvenlik özelliklerinin kullanımı gibi pek çok şeye yer veriliyor. Bu konuda oldukça iddialı olan Volvo, oluşturulan senaryoların sınırsız olduğunu, sanal dünyada test edilmeyen hiçbir şeyin kalmadığını ifade ediyor. Volvo’nun araçlarında kullandığı sistem, kulağa uçuk kaçık gelse de şirket için büyük bir tartma talep ediyor. Çünkü Volvo, yapılan testlerle sanal bir dünya içinde bütün hakiki olasılıkları denemiş ve fazla manâlı veriler elde etmiş oluyor.

Comments
To Top