Haber

Volkswagen Türkiye Fabrikası Hakkında Yaşanan Tüm Gelişmeler

Volkswagen Türkiye Fabrikası Hakkında Yaşanan Tüm Gelişmeler

Volkswagen, 2018 yılında bünyesinde bulundurduğu Seat ve Skoda otomobillerin bir takım modellerinin talebine yetişememeye başladı. Üretim anlamında geriye doğru düşen şirket Doğu Avrupa civarında yeni bir fabrika açma girişimine başladı. Türkiye, Bulgaristan, Romanya ve Sırbistan konuşulan ülkeler arasındaydı.

Fakat bu adaylar aralarında ayrıca lojistik ayrıca de altyapı alanında en çok öne çıkan namzet Türkiye oldu. Volkswagen Türkiye isimli şirketin de kurulmasıyla Volkswagen’in Türkiye’de fabrika açacağı bir nevi kesinleşmiş oldu. Ama arka arkaya gelişen olaylar ile Volkswageni bu kararını erteledi ve en son da fabrika açmaktan vazgeçti. Sürecin genel gidişatına ve yaşanan olaylara yakından bakıyoruz.

Volkswagen Türkiye fabrikasıyla ilgili yaşanan tüm gelişmeler:

2018’de Volkswagen’in Türkiye’de fabrika açmaya hazırlandığı söylentileri ortaya atıldı. Volkswagen’in Türkiye’de açacağı fabrikanın yeri kesinleşti. Volkswagen Türkiye resmi olarak kuruldu. Volkswagen’in yapacağı yatırımın değeri ortaya çıktı. 2019’da Volkswagen’dan ilk durdurma kararı geldi. Bulgaristan, Volkswagen fabrikası için atağa geçti. Ticaret Bakanlığı ve Volkswagen yatırım hakkında umut veren açıklamalar yaptı. Volkswagen CEO’su açıklamalarıyla fabrika işini zora soktu. Volkswagen emin kararını 2019 bitmeden açıklamaya karar verdi. Gerisinde bunu Şubat 2020’ye erteledi. Volkswagen kararını her yerde 2020 yılının ortasına erteledi. 2020’nin ortalarına içten Volkswagen’in, İzmir Limanı’nda yer ve Manisa’da arazi devir ettiği ortaya çıktı. Alman otomotiv dergisi Automobilwoche’ye göre Volkswagen Türkiye’de fabrika açmaktan adamakıllı vazgeçti Volkswagen, Ford ile Türkiye’de yeni bir yatırım yapmaya hazırlanıyor.

2018’de Volkswagen’in Türkiye’de fabrika açmaya hazırlandığı söylentileri ortaya atıldı:

volkswagen türkiye

Volkswagen’in 2025 yılına değin 1 milyon elektrikli araç satma hedefini 2023 yılına çekmesiyle beraber, Almanya’da bulunan fabrikalarında yer başlamak isteyen şirket; yeni fabrikalar ve yatırımların da kapısını aralamış oldu. İlk öncelikle Bulgaristan ve Sırbistan gibi Doğu Avrupa ülkelerini de olasılık dâhiline katan Volkswagen’in genel tercihi ise Türkiye’de bir fabrika açmaktı.

2022 yılına değin üretime geçmesi planlanan fabrika ise Seat Ateca ve Skoda Karoq modellerinin üretimini yapacaktı. Bu sayede Almanya’daki fabrikalarda elektrikli araçlar için yer açılmış olacaktı. İşçilik maliyetinin düşük olması ve Türkiye’nin vereceği teşvikler doğrultusunda Volkswagen, Türkiye’de fabrika açmaya kesin olarak karar vermiş gibi duruyordu. Arkasından da Volkswagen’da yapılan bir kurul toplantısıyla bu söylentiler kesinleşmişti.

Volkswagen’in Türkiye’de açacağı fabrikanın yeri kesinleşti:

Volkswagen Türkiye fabrika

Volkswagen tarafından yatırımın büyük ölçüde kesinleşmesinin ardından zorunlu adımlar hemencecik atılmaya başlandı. Bu adımlardan ilki de fabrikanın kurulacağı yer oldu. CNN Türk’te Ahmet Çelik kadar sunulan Hafta Sonu programına katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, fabrikanın Manisa’ya kurulacağını ve yöresinin kesin olduğunu açıkladı.

Volkswagen Türkiye resmi olarak kuruldu:

volkswagen türkiye şirket

Ticaret Bakanı göre yapılan bu açıklamaların gerisinde Volkswagen, Türkiye’de kendilerini temsil edecek şirketi resmen kurdular. “Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ.” adı verilen bu şirket 943.5 milyon TL sermayaye sahipti ve daha önceki söylentilerle sürekli bir şekilde, Manisa merkezli olarak kurulmuştu.

Volkswagen’in oluşturacağı yatırımın değeri ortaya çıktı:

volkswagen türkiye yatırımı

Manisa merkezli şirketin de kurulmasıyla Volkswagen Türkiye yatırımının da detayları daha dinç bir şekilde ortaya çıkmaya başladı. 943.5 milyon TL değerinden açılış sermayesi belirlenen yatırımın toplam değeri 1,4 milyar dolar civarı olacağı az daha kesinleşti. Hem ismi verilmeyen bir Türk yetkilinin açıklamalarına kadar bu fabrika 300 bin vasıta üretimine sahip olacaktı ve 5 bin kişiye istihdam olanağı sağlayacaktı.

Manisa’da açılacak olan bu fabrika ise genel olarak Orta Doğu ve Rusya’ya dağıtılan araçların üretimini üstlenecekti. Bunun yanı sıra Volkswagen’in Türkiye distribütörü olan Doğuş Otomotiv’in hisse değerleri de bu dönemde tavan yapmıştı. Fabrikanın Manisa’da kurulacağının ortaya çıkmasının arkasında Doğuş Otomotiv’in hisseleri %130 değer çoğaltma göstermişti. Her şey bu başlıca dek yolunda gidiyordu, ta oysa Volkswagen ilk durdurma kararını duyurana dek…

2019’da Volkswagen’dan birincil durdurma kararı geldi:

volkswagen fabrika erteleme

Takvimler 2019 Ekim ayını gösterdiğinde bu işi yılan hikâyesine döndüren birincil durdurma kararı Volkswagen kadar verildi. Türkiye’nin o dönemki Suriye harekatını endişe ile izlediklerini bildiren Volkswagen yetkilileri, bu koşullar aşağı Türkiye için oylama yapılamayacağını belirtmişlerdi. Manisa’daki şirketin kurulmasının derhal 1 hafta sonrasında gerçekleşen bu olaylar, Suriye operasyonunun başlamasıyla karışık bir hâl almıştı.

Bulgaristan, Volkswagen fabrikası için atağa geçti:

volkswagen fabrikası bulgaristan

Doğal olarak Volkswagen Türkiye yatırımını erteleyince, ilk başlarda listede adı yer alan Bulgaristan Volkswagen’ı kendilerine sürüklemek için eylemlerde bulunmaya başladı. Bu çerçevede Bulgaristan, Volkswagen’a teklif ettikleri 135 milyon Euro değerindeki devlet yardımını 260 milyon Euro bandına çekmeyi başardıklarını açıkladı.

Ticaret Bakanlığı ve Volkswagen, yatırım hakkında umut veren talimatlar yaptı:

volkswagen

Volkswagen göre alınan yatırım erteleme kararının arkasından Türkiye Ticaret Bakanı Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, katıldığı bir toplantıda Volkswagen’in Türkiye’ye yapacağı yatırımı tamamen durdurmadığını ve görüşmelerin devam ettiğini açıklamıştı. Bu açıklamanın arkasında Volkswagen tarafından da sevindirici bir haber gelmişti. Volkswagen’in üretim şefi Andreas Tostmann, şu lahza için beklemede olduklarını ama bu süreçte yeni bir yer aramadıklarını belirtmişti.

Yani bu çağrıda bulunmak oluyor ancak Volkswagen yatırımı şu an yapmasa bile önümüzdeki dönemde Türkiye’de yapacaktı ve bu yüzden başka bir ülke arayışına girmemişti. Bu umut verici açıklamaların etkisi ise Volkswagen CEO’sunun açıklamalarına dek sürdü.

Volkswagen CEO’su açıklamalarıyla fabrika işini zora soktu:

volkswagen ceo

Uzlaşma Pınarı Harekatı’nın başlangıcının 1 ay sonrasında, Volkswagen’in CEO’su Herbert Diess, yaşanan olaylar ile ilgili açıklamalarda bulundu. İlk ilk olarak şirketin planlarına emrindeki kalacağını ifade eden Diess, gerisinde birkaç gün sonra iyice öbür bir tavırla karşımıza çıkmıştı. “Savaş meydanın yanına temel atmayacağız” tarzı sert söylemlerde yer alan Diess, fabrika olayını da bu açıklamalarıyla bir hâyli zora sokmuştu.

Volkswagen belli kararını 2019 bitmeden açıklamaya karar verdi. Gerisinde bunu Şubat 2020’ye erteledi:

volkswagen fabrika erteleme

CEO Herbert Diess’in de açıklamalarıyla en ince ayrıntısına kadar kızışan konu, Volkswagen yetkililerinin açıklamaları ile bir süreliğine de olsa durulmuştu. Habertürk’ün o dönemde yaptığı özel habere göre Volkswagen fabrika konusunda belli kararını vermişti ve bunu kararını 2019 yılı bitmeden açıklayacaktı.

Natürel tahmin edildiği üzere Volkswagen kararını 2019 yılı bitmeden açıklamadı. Hâlâ başka bir ülkeyi düşünmediklerini gösteren Volkswagen yetkilileri, çeşitli kaynaklara verdikleri bilgiler doğrultusunda bu sefer de kararlarını 2020 Şubat ayında vereceklerini duyurdular.

Volkswagen kararını her yerde 2020 yılının ortasına erteledi:

volkswagen türkiye fabrika açılış

Volkswage’in kararlarını Şubat ayına ertelediklerini açıklamasının peşinde Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, kararın 2020 yılının ilk yarısında açıklanacağını müjdelemişti. Doğuş Otomotiv’in CEO’su Ali Bilaloğlu da Volkswagen’in laf konusu fabrikayı ya Türkiye’de kuracağını ya da hiç kurmayacağını belirtmişti. sonuç olarak Volkswagen Türkiye fabrikasını kararını bir kez daha erteledi.

Şirket üzerinde o lahza için bir süre baskısı olmadığını bildiren Volkswagen yetkilileri, Şubat ayının sonundaki kurulda belirlenmiş bir karar alma gibi zorunluluklarının olmadığını belirtti ve karar süresini bir defa daha erteledi. Bu sefer yetkililer kararın 2020’nin ortasında açıklanacağını söylemişlerdi.

2020’nin ortalarına doğru Volkswagen’in, İzmir Limanı’nda yer ve Manisa’da arazi tahsis ettiği ortaya çıktı:

volkswagen türkiye manisa

2020’nin ortalarına yaklaşırken ve Volkswagen karar konusunda hâlâ sessizliğini korurken, ortaya umut verici bazı haberler çıkmaya başladı. Bütün artık Volkswagen yatırımdan en ince ayrıntısına kadar vazgeçti denilirken, Alman şirketin İzmir Limanı’nda kendilerine bir yer ödev ettiği ortaya çıktı. Bunun ardından Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Alper Kanca da Türkiye’nin yatırım konusunda hâlâ avantajlarını koruduğunu açıkladı.

İzmir Limanı haberinin gerisinde bir sevindirici haber de Manisa’dan geldi. Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Savaş Akcan, 4.000 dönüm arazinin devlet kadar Volkswagen’a devir edildiğini söyledi. Bu 4.000 dönümlük arazinin 1.000 dönümü ise yıllık 500 milyon TL ciro yapan Muradiye Fidanlığı’ndan oluşuyordu. Türkiye Tohumcular Birliği ise doğal olarak bu karara karşısında çıkıyordu. sonuç olarak bu iddianın da arkası anlamsız çıktı ve bir daha bu konuda bir ses duyulmadı.

Alman otomotiv dergisi Automobilwoche’ye göre Volkswagen, Türkiye’de fabrika açmaktan ayrıntılarıyla vazgeçti:

volkswagen fabrika açmaktan vazgeçti

Keza Barışma Pınarı Harekatı’nın ülke ekonomisi ve politikasında yarattığı çalkalanmalar, keza de koronavirüs salgını sebebiyle nihayetinde Volkswagen Türkiye’de fabrika kurmaktan en ince ayrıntısına kadar vazgeçmiş oldu. Alman otomotiv dergisi Automobilwoche’de meydana çıkan açıklamalara kadar Volkswagen; Seat ve Skoda modellerini Bratislava fabrikalarında üretmeye karar verdi.

Volkswagen, Ford ile Türkiye’de yeni bir yatırım yapmaya hazırlanıyor:

volkswagen ve ford ortak proje

Volkswagen her ne değin ülkemizde fabrika kurmaktan vazgeçmiş olsa da acilen de Ford ile karşılıklı bir yatırım temellerini atmaya hazırlanıyor. Ford ile Volkswagen’in iki taraflı bir araç üreteceği uzun zamandır konuşuluyordu. Görünüşe bakılırsa bu iki şirket iki taraflı araçlarını Kocaeli’nde üretecek.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu kadar yapılan açıklamalara tarafından Ford ve Volkswagen, Kocaeli’ne 110 dönümlük bir üretim tesisi kuracak ve mevcut Ford fabrikasının imal kapasitesi 750 bin araç civarına çıkarılacak. Şu lahza için bu konu hakkında ne Ford ne de Volkswagen’dan devlete ait bir tanımlama gelmedi. Bu yüzden anında heyecanlanmamak doğru olacaktır. Laf konusunu Volkswagen olunca neyin ne zaman erteleneceğini iyi anlamak ne yazık oysa böylece muhtemel olmuyor.

Volkswagen Türkiye yatırımı ve fabrikası hakkında aşina bütün detayları aktardığımız içeriğimizin sonuna geldik. Volkswagen her ne değin fabrika kurmaktan vazgeçmiş olsa da şayet de Ford ile yapacağı iki taraflı imal tesisi projesi gerçek olur. Konu ile ilgili yaşanan yeni gelişmeleri sizlerle paylaşıyor olacağız.

Comments
To Top