Haber

Volkswagen Polo 2020 Fiyat Listesi ve Dikkat Çeken Özellikleri

Volkswagen Polo 2020 Fiyat Listesi ve Dikkat Çeken Özellikleri

Alman otomobil üreticisi Volkswagen, 2020 yılında piyasaya sürdüğü yeni Polo modeli çizgisinin dışına çıkmadan şansın dönmesi yarattı. Volkswagen Polo, B segmentine ait diğer rakiplerinin karşı daha geniş iç hacmi ile birlikte yeni bir duruşa sahip oldu.

B segmenti vasıta denilince akla ilk gelen modellerden birisi olan Volkswagen Polo, dış tasarımının yanında bundan başka düşük yakıt tüketimi ile son derece gösterişli bir çizgiye sahip. Dilerseniz, Volkswagen Polo sahip olduğu teknik özelliklere, donanımlarına ve fiyat listesine daha yakından bakalım.

Tasarım

Dış tasarım

Volkswagen Polo 2020 tasarımı

Son zamanlarda otomobil üreticileri yeni modellerinde kendi çizgilerinin dışına çıkarak araçlarına yeni görünüş kazandırmış durumdalar. Açık Konuşmak Gerekirse Volkswagen’de aynı mantığın işlediğini söyleyemeyiz. Marka, kendi çizgisinin dışına çıkmamaya özen göstererek tasarımda ufak şartların değişmesi yapmış ancak şansın dönmesi ufak de olsa görünüm konusunda bir fark yaratmayı başarmış.

Aracın ön kısmına baktığımız zaman yapılan en şık değişikliğin panjur çizgisi olduğunu söyleyebiliriz. Tıpkı Volkswagen Arteon’da olduğu gibi ön panjur aracın keza daha geniş hem de daha sportif görünmesine olasılık sağlamış. Volkswagen’in yeni model araçlarında yaptığı logo değişikliği, Polo’da da uygulanmış ve far grubunu birbirine bağlayan metal şeritler de aracın son derece şık görünmesini sağlamış. 

Volkswagen Polo, daha sportif bir görünüme sahip almak için alt tamponda geniş havalandırma ızgaralarına sahip ve gündüz farlarının daha alçak tampona yerleştirilmesi de bu sportif görünüme büyük katkı sağlamış durumda. Arabulucu boydan badana saran omuz çizgileri ise Polo’nun adaleli bir dış görünüş elde etmesini sağlamış. 

İç tasarım

Volkswagen Polo iç tasarım

Volkswagen Polo, dış tasarımda olduğu gibi iç tasarımında da çeşitlilik yaratıyor. Kokpitte kullanılan malzemenin yumuşak plastikten olması, müşteriler için hafif de olsa elit bir tecrübe yaşamasına olanak sağlıyor.

Aracın ön kısmına baktığımız zaman multimedya ekranı ve sağ klima havalandırmasını içerisine bölge ve gövdeden farklı bir renge sahip tasarım ile karşılaşıyoruz. Bu renkli tasarım, iç kısmın daha sofistike görünmesine olanak sağlamış.

volkswagen polo 2020 içi

Volkswagen Polo, vasıta içerisinde standart donanım olarak Basket bez koltuk döşemelerine sahip. Daha yüksek teçhizat paketlerinde daha kaliteli bez döşemelerine sahip olabilseniz de, genellikle seçim edilen Alcantara döşemeler yalnızca opsiyonel olarak satılıyor.

Yeni model Polo’nun daha geniş iç hacmine sahip olduğunu yazımızın başlarında belirtmiştik. Vasıta, aynı zamanda bir önceki nesillerine kadar 71 lt daha geniş valiz hacmine sahip. Polo’yu aynı segmente ait araçlar ile kıyasladığımız zaman 351 lt bagaj hacminin son derece yeterli olduğunu söyleyebiliriz.

Teknolojik donanımlar 

Multimedya ekranı

Volkswagen Polo 2020 multimedya ekranı

Volkswagen Polo, Trendline, yani en düşük ekipman seçeneğinde Composition Color adlı 6,5 inç boyutunda bir ekrana sahip. Ayrıntılarıyla dokunmatik olan bu ekran, Türkçe dil desteğine sahip 1 adet USB girişi ile birlikte Bluetooth temas özelliği sunmakta.

Aracın Comfortline ve Highline ekipman seçeneklerinde ise Volkswagen, Composition Media adını verdikleri 8,0 inçlik multimedya ekranı kullanmış. Bu ekran, Composition Color’ın sahip olduğu özelliklere ilave olarak yakınlaşma sensörüne, AUX-IN ve SD kart girişine sahip.

Active Info Display

Volkswagen Polo 2020 aktif panel göstergesi

Polo, opsiyonel olarak satın alınabilen 12,3 inç boyutlarında dijital gösterge paneline sahip. Kokpit kısmında konumlandırılmış bu ekran, sürüş bilgilerini, navigasyon haritalarını ve multimedya bilgilerini sürücünün dar bir şekilde görebilmesi için tasarlanmış. 

App-Connect

Volkswagen Polo 2020 app connect

Apple CarPlay ve Android Auto bağlantıları, artık her arabada aranan özellikler olmaya başladı. Volkswagen de bunu Polo araçlarında standart olarak sunmaya başlamış. App-Connect doğru Apple ya da Android işletim sistemine sahip cihazlarınızı aracınızla eşleştirebiliyor, bir takım uygulamalara multimedya ekranı üzerinden erişebiliyorsunuz. 

Emniyet

Adaptif Sürat Sabitleyici

Volkswagen Polo 2020 hız sabitleyici

Adaptif hız sabitleyici sayesinde Volkswagen Polo, sürücünün belirlediği hız limitlerine uyuyor; öndeki araçla aralarında kurallara yerinde bir şekilde peşine düşüp takip mesafesi koyuyor. Bu nitelik sayesinde Polo, şehir içi trafiğinde öndeki araç durduğu vakit otomatik olarak durur ve öndeki vasıta hareket ettiği süre her yerde ilerlemeye başlar.

Şehir içi ivedi frenleme

Volkswagen Polo 2020 acil frenleme

Volkswagen Polo, ön kısmında sahip olduğu radar sensörleri baştan sona önde veya diğer bir nesne algıladığı vakit sürücüyü sesli bir şekilde uyarıyor ve ani ve kısa bir şekilde frenleme yapıyor. Sürücünün tepki vermediği durumlarda ise frenlere tam baskı uygulayarak muhtemel bir çarpışma riskini minimuma indiriyor.

Kör nokta dikkat sistemi

Volkswagen Polo 2020 kör nokta uyarı sistemi

Kör noktalar trafik kazalarına yol açan en ciddi sorunlardan birisi. Volkswagen Polo, yan aynalarda yer alan ikaz lambaları ile âmâ noktada bir araç tespit ederse sürücüyü uyarı ediyor. Şoför bu ikaza uymayıp sağ ya da sol şerit için sinyal vermeye başladığında ise uyarı lambaları daha keskin bir şekilde yanıp sönmeye başlıyor.

Çapraz trafik uyarısı

Volkswagen Polo 2020 çapraz trafik uyarısı

Polo, geri viteste manevra yaptığı sırada diğer bir vasıta yaklaşırsa sürücüyü sesli bir şekilde uyarıyor. Sürücünün uyarıya aldırış etmediği durumlarda ise otomatik fren uygulayarak muhtemel bir çarpışma riskini engelliyor. Normalde çapraz trafik uyarısı her yeni model araçta karşılaştığımız bir özellik ama bu uyarıya bir de otonom frenleme eklenmesi bu özelliği daha da güvenli ışık halkası getirmiş.

Takâtsizlik tespit sistemi

Volkswagen Polo 2020 yorgunluk tespiti

Uzun yolculuklarda ne kadar yorulduğumuzu fark edemediğimiz zamanlar kuşkusuz oluyor. Polo, sürücünün reflekslerinin zayıfladığını ve sürüş tarzının değiştiğini fark ettiği süre, sürücüye görsel olarak dinlenmesi gerektiğini hatırlatıyor. 

Volkswagen Polo performansı, motorları ve yakıt tüketimi

Volkswagen Polo 2020 arkası

Volkswagen Polo, 2 benzinli ve 1 dizel edinmek üzere 3 farklı motor seçeneğiyle karşımıza çıkıyor. Hatırlayacak olursanız bir ara Volkswagen’in DSG şanzımanlarla başı dertteydi. Motor seçeneklerinin arasında yine DSG şanzımanın kullanılması müşteriyi birazcık tereddüt edebilir, fakat Volkswagen motorlarının ve DSG şanzımanlarının birbiriyle son derece uyumlu bir şekilde çalıştığını iddia ediyor. 

Volkswagen’in gösterişli olduğu bir diğer nokta ise yakıt tüketiminde son derece ekonomi karşılayan TSI motorları. defalarca Uluslararası Yılın Motoru ödülünü alan TSI motorlar, yüksek performans ve düşük yakacak tüketimi vaad ediyor. Dilerseniz üç motorun da sahip olduğu teknik özelliklere ve yakıt tüketimlerine daha yakından bakalım. 

1,0 lt Manuel

Volkswagen Polo 2020 gri

Motor tipi: 3 silindirli 12 V benzinli At: 80 Maksimum hız km/sa: 171 Büyük Kasaba içi (lt/100 km): 5,5 Şehir dışı (lt/100 km): 4,2 Sıradan (lt/100 km): 4,6 – 4,7

1,0 lt TSI Manuel

Volkswagen Polo 2020 turuncu

Motor tipi: 3 silindirli 12 V benzinli Beygir: 95 En Fazla hız km/sa: 187 Büyük Kasaba içi (lt/100 km): 5,7 – 5,9 Kent dışı (lt/100 km): 4,3 Ortalama (lt/100 km): 4,7 – 4,9

1,6 lt TDI SCR otomatik

Volkswagen Polo 2020 yol sürüşü

Motor tipi: 4 silindirli 16 V dizel At: 95 En Fazla sürat km/sa: 185 Şehir içi (lt/100 km): 4,6 – 4,7 Büyük Kasaba dışı (lt/100 km): 3,6 – 3,7 Ortalama (lt/100 km): 3,9 – 4,0

Volkswagen Polo 2020 fiyat listesi

Volkswagen Polo 2020 üstten görünüm

Polo 1.0 80 PS Manuel Trendline 187.300,00 ₺ Polo 1.0 TSI 95 PS Manuel Comfortline 188.500,00 ₺ Polo 1.0 TSI 95 PS DSG Comfortline 190.200,00 ₺ Polo 1.0 TSI 95 PS DSG Highline 284.900,00 ₺  Polo 1.6 TDI SCR 95 PS DSG Comfortline 316.400,00 ₺ Polo 1.6 TDI SCR 95 PS DSG Highline 329.200,00 ₺

Volkswagen Polo’nun sahip olduğu teknik özellikleri ve fiyat listesini birlikte inceledik. Aracın B segmentine ait olmasına karşın aslında yüksek bir fiyata sahip olduğunun farkındayız. 2020 model Polo hakkında sizler neler düşünüyorsunuz? Aracın sahip olduğu donanımlar bu fiyatı yargı ediyor mu? Görüşlerinizi bekliyor olacağız.

Comments
To Top