Haber

Volkswagen ID.5 Coupe SUV Yalnızca Avrupa’da Satılacak

Volkswagen ID.5 Coupe SUV Yalnızca Avrupa’da Satılacak

Volkswagen, yaşadığı egzos emisyon skandalının ardından seri bir şekilde elektrikli araba pazarına yönelmişti. Alman firma bu süreçte kendini yaklaşık olarak elektrikli araçlara adarken, 2023 yılına değin milyonlarca elektrikli otomobil satış istediklerini ifade etmişti.

Firmanın ilk elektrikli crossover aracı olan VW ID.4 da firmanın bu duruşunun öncüsü konumunda bulunuyor. Hem bu model, ID ailesinin de birincil küresel piyasalarda bulunan üyesi olacak. ID.5 için ise durum azıcık daha ayrı.

Yalnızca Avrupa’da satışa çıkacak

vw id.4

öte taraftan gelen bilgilere tarafından VW aracın bir de iki kapılı varyantını hazırlıyor. Bu modele olasılıkla ID.5 adı verilecek. Automative News’in haberine kadar modelin sadece Avrupa’da satışa çıkacağı öğrenilirken, diğer ülkelerdeki VW severler ID.4 ile yetinecek.

Haberle ilgili düzeltme ise VW’in e-mobilite patronu Thomas Ulbrich’ten geldi. Automobilwoche’a konuşan Ulbrich, ID.5 crossover’ın eski kıta dışarıda satışta olmayacağını söyledi. En azından şimdilik durum böyle gözüküyor.

ID.5, daha önce de belirtildiği üzere ID.4 üstüne yapı edilecek olsa da küresel modelin daha geleneksel çatısına karşılık eğimli bir çatıyla gelecek. ID.4 daha önce Nürburgring pistinde yapılan testlerde görüntülenmişti. Tasarım görselleri de yakın zamanda internete düşmüştü. 

ID.5 gelecek sene satışta olacak

vw id.4

VW ID.5’in gelecek sene satışta olması bekleniyor. Daha önce Automative News Europe gibi kaynaklar da bu doğrultuda haberler yayınlamıştı. ID ailesinin bir öteki üyesi olan ID.3 hatchback de böylece yalnız kalmamış olacak.

Volkswagen ID.4, model tabanlı ilk sürüş izlenimlerinde oldukça umut taahhüt eden bir performans sergilemişti. Yaşanan üretim sıkıntıları nedeniyle ürünün ABD pazarı gibi pazarlarda çıkışı gecikecek olsa da, firmanın Chattanooga montaj tesisi faaliyete girdiğinde tedarik süreci de hızlanacak.

Comments
To Top