Haber

Vivo, Akıllı Telefon Arayüzü Origin OS’u Duyurdu: İşte 6 Dikkat Özellik

Vivo, Akıllı Telefon Arayüzü Origin OS'u Duyurdu: İşte 6 Dikkat Özellik

Çinli zeki telefon üreticisi Vivo, devam etmekte olan geliştirici konferansı sırasında en yeni zeki telefon arayüzü olan Origin OS’u resmi olarak duyurdu. Kullanıcılara iOS, Windows ve Android arası bir tecrübe vadeden Origin OS, manâsız bir başlıca ekrandan ziyade batmış, devingen bir başlıca ekran isteyen kullanıcılar için biçilmiş kaftan.

Vivo tarafından yapılan açıklamalara kadar Origin OS, tıpkı iOS 14’ün widget özelliği gibi başlıca ekranı büyük kare widget’lar ve küçük kare tatbik simgeleri ile dolduruyor. Dinamik yapıda olan bu widget’lar, tıpkı Windows’un canlı kutucukları gibi değişen ve güncellenen bilgiler sunuyor.

Origin OS 1

Vivo Origin OS’un 6 özelliği

Klotski mesken Nano bildirimler Navigasyon hareketleri Funtouch OS geçişi Origin OS kart paketleri “Reel dünya” duvar kağıtları

Origin OS 2

Klotski ikâmetgâh, yukarıda da açıkladığımız gibi tatbik simgelerinin ve widget’ların Klotski bulmaları güya bir düzende yerleşimini açıklama ediyor. Nano bildirimler ise kullanım bildirimlerinin bu simgeler ve widget’lar üzerinde gösterilmesinden ibaret. 

Origin OS 3

Navigasyon hareketleri, iPhone X tanıtıldığından bu yana popüler bir şekilde hayatımızda oysa Android kullanıcıları arasında pek de popüler olduğunu bildirmek baskı. Origin OS’taki navigasyon hareketleri özelliği, kullanıcılara 26 ayrı kombinasyonda navigasyon hareketleri tespit imkanı sunuyor. Bu sayede kullanıcılar, ekranı yukarı kaydırdıklarında ne olacak, sağa/sola kaydırdıklarında ne olacak kendileri karar verebiliyorlar.

Origin OS 4

Funtouch OS geçişi, adından da anlaşılabileceği üzere kullanıcıların Origin OS arayüzü ile Funtouch OS arayüzü aralarında kolay bir şekilde geçiş yapabilmesini sağlıyor. Fakat bu geçiş yapma imkanının performansı ve depolama alanını nasıl etkileyeceğini tamamen bilemiyoruz. Origin OS kart paketleri özelliği ise ödeme seçeneklerinin cihaza kaydedilmesini ve istenildiği an ekranın sağ altından kaydırılarak ulaşılabilmesini sağlıyor.

Origin OS 5

Haberimizin başında da aktardığımız gibi Origin OS, devingen bir kullanıcı arayüzü vadediyor. Bu kapsamda “gerçek dünya” duvar kağıtlarını seçebilir, hava durumuna tarafından değişen ve hava durumuyla ilgili dinamik efektler gösteren duvar kağıtlarını seçebilirsiniz. Hem gece-gündüz temalı duvar kağıtlarında da hava karardıkça koyulaşan, günün en aydınlık saatinde ise parlayan duvar kağıtlarını kullanabilirsiniz.

Origin OS 7

Vivo, zeki telefon arayüzü ile ilgili şayet de en kayda değer veri olan kullanılabilirlik hakkında bilgi paylaşmadı. Dolayısı ile Origin OS’un hangi akıllı telefonlar tarafından destekleneceğini ve bütün dünyada ne zaman kullanıma sunulacağı hakkında bilgimiz bulunmuyor. İlerleyen süreçte bu konuda daha artı data paylaşılması bekleniyor.

Comments
To Top