Haber

Virgin Hyperloop, Yüksek Hızlı Tren ile İlk İnsanlı Testi Başarıyla Gerçekleştirdi

Virgin Hyperloop, Yüksek Hızlı Tren ile İlk İnsanlı Testi Başarıyla Gerçekleştirdi

Bugüne dek görünmeyen hızlarda tren üretmeye çalışan Virgin Hyperloop, dün fazla önemli bir test gerçekleştirdi. Saatte 1000 kilometre hıza ulaşabilen trenler, öncelikle içerisinde millet varken hareket etti. Yapılan test, trenin ulaşabildiği en fazla hızda gerçekleşmedi ama bu bile şirket için oldukça önemliydi. 

Deneme treninin birincil insanlı testinin iki yolcusu vardı. Bu yolcular, şirketin kurucu ortaklarından Josh Giegel ile şirketin gezgin deneyiminden sorumlu ismi Epilepsi Luchian’dı. Trenin en fazla 160 km/sa hıza ulaştığı test, herhangi bir sorun yaşanmadan sona erdi. Bir De yolcular, yaptıkları bu deneme yolculuğundan memnun kalmış gibi görünüyorlardı.

Virgin Hyperloop

Virgin Hyperloop’un birincil insanlı testi, ABD’nin Las Vegas eyaletindeki “DevLoop” isimli pistte gerçekleştirildi. 500 metre uzunluğa ve 3,3 metre çapa sahip olan bu pist, bugüne dek 400’ün üstünde teste ev sahipliği yapmıştı. Ama dün gerçekleştirilen test, bugüne değin görünmeyen bir ağırlık arz ediyordu. Çünkü şirket, tarihinde öncelikle içinde yolcuların da olduğu bir deneme gerçekleştirmiş oldu.

Virgin Hyperloop

Şirket yetkilileri, insanlı test için XP-2 olarak da aşina bir tren kapsülünü kullandılar. Bütün boyutunda 23 yolcu nakliye kapasitesine sahip olan bu kapsül, deneme için minik bir prototip haline getirildi. 2,5 ton ağırlığındaki prototipin uzunluğu ise yaklaşık 5 metre. İçiyse şık ve fonksiyonel bir şekilde planlanmış. Yalnız iç tasarımın, trenden ziyade bir uzaktan aracını andırdığını açıkça açıklama edebiliriz.

Comments
To Top