Haber

Virgin Galactic’in Uzay Turizmi İçin Gerçekleştirdiği Motorlu Uçuş Testi Başarısız Oldu

Virgin Galactic'in Uzay Turizmi İçin Gerçekleştirdiği Motorlu Uçuş Testi Başarısız Oldu

En nihayetinde uzay turizmini başlatmayı hedefleyen Virgin Galactic, bu hedefine ulaşmak için gereken en büyük yapı taşlarından birisini geliştirmeye devam ediyor. O da kesinlikle şirketin SpaceShipTwo aracının kısa uzay yolculukları için yüksek irtifaya taşıyacağı VSS Unity arabulucu.

Virgin Galactic, VSS Unity aracının süzme testini geçtiğimiz aylarda gerçekleştirmişti. SpaceShipTwo aracına birleşmiş bir şekilde havalanan VSS Unity, 50 bin fit irtifaya ulaştırıldı ve ardındaki SpaceShipTwo aracıyla bağlantısı kesilmişti. Vasıta, başarılı bir şekilde süzülerek uçuş merkezine inmişti.

Virgin Galactic, yeni bir uçuş testi yaptı:

virgin galactic

Virgin Galactic’in VSS Unity’le yaptığı yeni uçuş testiyse dün gerçekleştirildi. ABD’nin New Mexico eyaletindeki Spaceport America merkezinden kalkış yapan SpaceShipTwo tabanlı VMS Eve ve VSS Unity, üçüncü kez yörünge altı testine giriyordu. Bu test, aracın az kalsın iki yıldır oluşturacağı birincil motorlu uçuşu olacaktı.

Ortasında VSS Unity’nin bulunduğu VMS Eve aracı başarılı bir şekilde kalkış yaptı. Araç, VSS Unity’yi olması gereken zamanda 50 bin fit yüksekliğe ulaştırdı. Fakat VSS Unity bu irtifada bırakılmaya hazırlanılırken aracın roket motorunda sorun yaşandı ve motor çalıştırılamadı. Dolayısıyla deneme başarısızlıkla sonuçlandı ve VSS Unity, VMS Eve gövdesinde iniş yaptı.

virgin galactic

Virgin Galactic CEO’su kadar Twitter’da yaptığı açıklamada VSS Unity’nin taşıyıcı araçtan ayrıldıktan sonradan motor ve vasıta içindeki bilgisayarın bağlantısının koptuğu açıklama edildi. Şirket yetkilileri tarafından yapılan açıklamadaysa, aracın kontrol edileceği ve yakın zamanda yeniden uçacakları söylendi. Bunun yanı sıra Spaceport America’da hazır bulunan birkaç motorun da olduğu belirtildi.

Virgin Galactic, VSS Unity’yle birlikte önümüzdeki sene kadar erken bir zamanda 6 uzay turistini yörünge altına çıkarmayı planlıyor. Şirketin aracına binerek yörünge altına gitmek isteyen kişi sayısıysa 600’ü geçti. Yörünge altına yapılacak kısa uçuşun birey başı maliyetiyse 250 bin dolar.

Comments
To Top