Haber

Video Format Değiştirme Nasıl Yapılır?

Video Format Değiştirme Nasıl Yapılır?

Günümüzde büyük boyutlu dosya gönderim oranı arttıkça gereksinim duyulan araç sayısı da artıyor. Ceplerimizdeki akıllı telefonların 4K gibi büyük çözünürlükte videolar kaydedebilmesiyle birlikte bu videoların e-posta ve güya yollarla gönderimi imkansız ülkü geldi. Bu tip durumlarda kullanıcıların imdadına video formatını değiştirebilen uygulamalar yetişiyor.

Video formatını değiştirmenin faydalarının en büyüğü hiç kuşkusuz boyutun küçülmesini sağlamak. Fazla kısa bir video bile çözünürlüğü yüksek olduğunda ciddi boyutlar kaplayabildiği için herhangi bir platforma video atfetmek ve videoları transfer etmek son derece engebeli oluyor. Bu yazımızda video format değişim programlarının kullanımından söz edeceğiz. Anlatım sırasında kullandığımız programın adı ise Any Video Converter. Bu programın açık havada Freemake Video Converter ve Total Video Converter gibi opsiyonlara da göz atabilirsiniz.

Video format değişim nasıl yapılır?

Adım #1: Any Video Converter’ı indirin, kurun ve açın Adım #2: Üst sekmedeki “CD Ekle”, “Videoları Ekle”, “Linkleri Ekle” seçeneklerinden ihtiyacınız olanı seçin. YouTube videoları için “Linkleri Ekle” seçeneğini tercih edebilirsiniz.  Adım #3: Dönüştürmek istediğiniz formatı seçin ve sağdaki sekmeden ayarlarınızı yapın. Adım #4: Sağ üstte bulunan “Acilen Dönüştür” butonuna basın. Adım #5: Formatı değişmiş videonuza gelmek için dışa aktarılan klasörü denetleme edin.

Adım #1: Any Video Converter’ı indirin, kurun ve açın

Any Video Converter sitesi

Bu bağlantıyı kullanarak çoğu video format değişim programından biri olan Any Video Converter’ın indirme sayfasına erişebilirsiniz. Bağlantıyı açtıktan sonradan ekrandaki indirme butonunu kullanarak programı indirebilirsiniz. İndirme işleminin ardından bilgisayarınızdaki dilediğiniz bir klasöre kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Adım #2: Üstteki sekmedeki “CD Ekle”, “Videoları Ekle”, “Linkleri Ekle” seçeneklerinden ihtiyacınız olanı seçin:

Aktarma yöntemleri

Programın belli başlı ekranını açtıktan sonradan yukarıdaki sekmelerden ihtiyacınız olanı seçmeniz gerekiyor. Bilgisayarınıza takılı bir CD’deki videoyu dönüştürmek için “CD Ekle”, bilgisayarın içinde bulunan bir videoyu dönüştürmek için “Videoları Ekle”, internette yayınlanmış bir videoyu dönüştürmek için ise “Linkleri Ekle” seçeneğini kullanmanız gerekiyor.

Adım #3: Dönüştürmek istediğiniz formatı seçin ve sağdaki sekmeden ayarlarınızı yapın:

Ayarlar sekmesi

Videonun içeri aktarımını tamamladıktan sonra artık videoya dair ayarları yapmaya geçebilirsiniz. Sağ üst kısımdaki format penceresini açarak onlarca farklı formata ve cihaza yerinde seçeneği seçebilirsiniz. Format seçiminin arkasında sağ dipteki sekmeden de videonun çözünürlüğüne ve renklerine müdahale edebilirsiniz.

Adım #4: Sağ üstte bulunan “Hemen Dönüştür” butonuna basın:

dönüştürme butonu

Bütün ayarları tamamladıktan daha sonra videonun dönüşüm işlemini başlatabilirsiniz. Bunun için sağ üstte bulunan “Acilen Dönüştür” butonunu kullanmanız gerekiyor. Bu butonu bastıktan daha sonra videonun değişim ilerlemesi ekranda görünecektir. Dönüşme süresinin videonun uzunluğuna, boyutuna ve yaptığını ayarlara kadar değişebileceğini hatırlatmakta üstünlük var.

Adım #5: Formatı değiştirilmiş videonuza ulaşmak için dışa aktarılan klasörü yoklama edin:

Dışa aktarma klasörü

Dönüştürme işlemi tamamlandığında belirlemiş olduğunuz formatın adına gevşemiş bir klasörün içine videonuzun yeni hali çıkarılmış olacak.

Bu yazımızda Any Video Converter adlı video format değişiklik programını kullanarak bu programların nasıl kullanıldığını anlattık. Her programın arayüzü ayrı olsa da dilekçe mantığı olarak her video format değiştirme programı aynı süreçleri içeriyor.

Comments
To Top