Haber

Verizon, 3G kapanmasını süresiz olarak duraklatıyor

Verizon, 3G kapanmasını süresiz olarak duraklatıyor

Verizon, 3G ağının kapatılmasını süresiz olarak erteliyor ve ağın 2020’nin sonunda kapanması için orijinal planı gelecekte henüz belirlenemeyen bir noktaya geri çekiyor.

Haberler Verizon sözcüsü Kevin King’den geliyor ve Light Reading’e şöyle diyor: “3G ağımız çalışıyor ve şimdi onu kapatmak gibi bir planımız yok. Onları daha yeni teknolojiye taşımak için müşterilerimizle birlikte çalışacağız. ”

Light Reading’e tarafından Verizon, daha önce zaten bir geç kalma olan 2020’nin sonunda 3G ağını kapatmayı planladığını duyurmuştu. (Şirket başlangıçta ağı 2019’un sonunda kapatmayı planlıyordu.) Hemen, Verizon bir defa daha bu kararı yolda bırakıyor gibi görünüyor.

Bu kararın garip yanı, Verizon’un almasıdır. yalnızca mevcut 3G cihazlarını kullanmaya aralıksız müşteriler içindir. Şirket bundan böyle müşterilerin ağında yeni 3G telefonlarını etkinleştirmelerine müsade vermiyor (2018 itibariyle) ve ön ödemeli 3G hizmeti sunmuyor (2019 itibariyle). Doğrusu Verizon, müşterilerinin yeni 4G LTE’ye veya bu noktada 5G planlarına (muhtemelen operatör yoluyla satın alacakları yeni telefonlarla) yükseltmelerini tercih ederdi. Fakat, 3G ağının kapatılmasında tekrarlanan gecikmeler, geçişin şirketin istediği kadar hızlı gitmediğini gösteriyor gibi görünüyor.

Verizon, müşterileri eski 3G ağından uzaklaştırmaya çalışan tek ağ yok. BEYGIR&T, geçtiğimiz günlerde 3G telefon kullanan müşterilerine 2022’nin başlarında 3G ağını kapatmayı planladığını, T-Mobile’ın ise LTE üzerinden ses (VoLTE) bu yılın başlarında bir gereksinim haline getirmeyi planladığını bildirdi.

Comments
To Top