Haber

Vazgeçilmeziniz Olacak 15 Fotoğraf Düzenleme Uygulaması

Vazgeçilmeziniz Olacak 15 Fotoğraf Düzenleme Uygulaması

Jurnal işlerimizin az daha tamamının mobil cihazlarda çözülebiliyor olmasıyla birlikte fotoğrafçılık da son derece mobil ayla geldi. Teknolojinin doğaüstü noktalara ulaşması, zeki cihazların profesyonele yakın fotoğraflar çekmesini mümkün kıldı ve bununla birlikte fotoğraf düzenleme uygulamalarına olan gereklilik arttı.

Onlarca ayrı tarzda fotoğraf çekmek ve teknik uygulamak muhtemel iken kullanıcıların düzenleme işlemlerini de mobilde yapabilmesi bir gereksinim oldu. Adobe, Google gibi dev geliştiricilerin bir takım uygulamalarıyla birlikte birçok ayrı amaca hizmet eden farklı resim düzenleme uygulamaları piyasaya sunuldu. Bu yazımızda resim düzenleme konusunda size yol arkadaşı olabilecek uygulamalardan söz edeceğiz.

Yol arkadaşınız olabilecek 10 fotoğraf düzenleme uygulaması:

Instasize LightX StoryArt Touch Retouch Lensical Snapseed VSCO Prisma Photo Editor Adobe Lightroom Adobe Photoshop Camera PicsArt LiveCollage Canva Hypocam Over

Her platform için süratli bir şekilde resim ölçeklendirme imkanı: Instasize

Instasize

Geliştirici: Instasize Puan: 4,3 Boyut: 24 MB

Her sosyal ağ platformunun resim paylaşımı için belirlediği bambaşka standartlar ve ölçüler mevcut. Instagram’da hikayeler ve gönderiler için bile resim standartları değişmekte ve bu da kullanıcılar için ekstra düzenleme ihtiyacı anlamına geliyor. Instasize, birkaç saniye içinde dilediğiniz sosyal medya platformuna özel olarak fotoğraflarınızı ölçeklendirebiliyor. Uygulamanın ücretli olarak sunduğu reklam kaldırma özelliği ile düzenleme sürenizi daha da kısaltabilirsiniz.

InstasizeİNDİR InstasizeİNDİR

Daha artı bedava içerik ve düzenleme seçeneği: LightX

LightX

Geliştirici: AndOr Puan: 4,5 Ebat: 22 MB

İşlev açısından PicsArt’ı hatırlatan LightX, kısmen daha kısa sürede işlemlerinizi halledebileceğiniz bir kullanım. PicsArt’tan ayrı olarak daha artı ücretsiz içeriği yer alan LightX, ücretli versiyonunda daha fazla düzenleme seçeneği içeriyor olsa da bedava versiyonuyla da bir kullanıcının ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayabilecek durumda.

LightXİNDİR LightXİNDİR

Daha profesyonel Instagram hikayeleri: StoryArt

StoryArt

Geliştirici: ryzenrise Puan: 4,7 Ebat: 34 MB

Instagram hikayeleri için özel olarak geliştirilmiş olan StoryArt, Instagram profiliniz için gerekebilecek bütün görsel düzenleme ayarlarını içeriyor. Öne çıkarılan görsellerle birlikte profilinizi düzenlemenize olanak sağlayan uygulama, fotoğraflarınızı saniyeler içinde kolajlama, güneş ışığı ekleme ve filtreleme opsiyonları sunuyor.

StoryArtİNDİR

İstenmeyen objeleri ve kişileri fotoğraflarınızdan kaldırma imkanı: Touch Retouch

Touch Retouch

Geliştirici: ADVA Soft Puan: 4,6 Boyut: 15 MB

Fotoğrafların arka planında gözden düşmüş objeler ve kişileri silmek her kullanıcı için gerekli bir özellik olmaya başladı. Bunu bilgisayar ortamında gerçekleştirmek son derece kolay olsa da mobil uygulamalarda bu işlemi kolayca gerçekleştirebilen fazla az seçenek mevcut. Touch Retouch, fotoğrafların arkadaki planındaki çöp kovası, doğrudan doğruya, tabela gibi birçok unsuru başarılı bir şekilde ortadan kaldırabiliyor.

Touch RetouchİNDİR Touch RetouchİNDİR

Fotoğraflarda yaşlandırma ve gençleştir yapabileceğiniz hafif kullanım: Lensical

Lensical

Geliştirici: Apptly LLC Puan: 4,4 Boyut: 98,9 MB

Fotoğraf düzenleme konusunda öbür kapıların kilitlerini açmış olan Lensical, yüz hatlarını değiştirmekten yaşlandırmaya değin birçok ayrı opsiyon içeriyor. Yüzdeki sivilce, ben gibi detayları silmenin yanı sıra saç ve sakal eklemeyi de mümkün kılan Lensical, şimdilik yalnızca iOS’ta kullanılabilir durumda.

LensicalİNDİR

Tüm zamanların en geniş çaplı mobil resim düzenleme uygulaması: Snapseed

Snapseed

Geliştirici: Google Puan: 4,5 Boyut: Cihaza tarafından değişmekte

Sektörün dev ismi Google’ın geliştirmiş olduğu ve adamakıllı ücretsiz olan Snapseed, günlük başvuru formu için en uygun resim düzenleme uygulamalarından biri. Snapseed, basit kullanımının yanı sıra son derece detaylı ayarlamalar yapmayı da olası kılıyor. 

Seçilen efektin ya da filtrenin ayarlamasını ekranı sağa ya da sola kaydırarak yapabildiğiniz uygulamanın metin ve çıkartma ekleme opsiyonları da bulunuyor. Snapseed, öteki resim düzenleme uygulamalarının tersine herhangi bir tatbik içi satın alma içermiyor.

SnapseedİNDİR SnapseedİNDİR

Kalitel filtreler için yıllardır bir numara: VSCO

VSCO

Geliştirici: VSCO Puan: 4,2 Ebat: 64 MB

Bir fotoğraf düzenleme uygulamasının tersine kendi içerisinde bir sosyal ağ platformu da olan VSCO, resim düzenlemede profesyonel olan insanların da uğrak noktalarından biri. İçerisinde kendine özel efektler de bulunduran VSCO, başvuru formu içi satın alımlar içeriyor ve bu yöntemle birlikte kilitli olan efektleri kullanıcılara sunmuş oluyor.

VSCOİNDİR VSCOİNDİR

Yapay zekânın sanatsal sonuçlar verdiği başvuru: Prisma Photo Editor

Prisma

Geliştirici: Prisma Labs Puan: 4,5 Ebat: 13 MB

Fotoğraf düzenleme uygulamalarının birçoğu fotoğrafları çizimlere ve tablolara şekil değiştirme konusunda çuvallıyor. Prisma’nın farkı ise tam da bu konuda ortaya çıkıyor. Prisma, içten ışıkta çekilmiş olan fotoğrafları son derece başarılı bir şekilde bir karakalem çizime ya da bir yağlı boya tablosuna dönüştürebiliyor. Kullanım içi satın alma seçenekleri yer alan Prisma, bu satın almalarla birlikte VSCO’daki gibi kilitli efektleri kullanıcılara sunuyor.

Prisma Photo EditorİNDİR Prisma Photo EditorİNDİR

Bilgisayardaki dek profesyonel detaylar: Adobe Lightroom

Lightroom

Geliştirici: Adobe Puan: 4,3 Ebat: Cihaza kadar değişmekte

Medya sektörünün en popüler ismi olan Adobe, esasında bir masaüstü uygulaması olan Lightroom’u birkaç sene önce mobil cihazlar için de piyasaya sundu. Lightroom, profesyonel düzeyde ışık düzenlemeleri yapmanıza olanak sağlıyor. Bu alandaki en başarılı uygulamalardan biri olan Lightroom, başvuru içi satın alımlarla birlikte bakış açısı değişim, obje silme gibi ayarları kullanıcılara sunuyor.

Adobe Photoshop LightroomİNDİR Adobe Photoshop LightroomİNDİR

Esas kameranızın yerine geçebilecek yegane alternatif: Adobe Photoshop Camera

Adobe Photoshop Camera

Geliştirici: Adobe Puan: 4,6 Ebat: 99 MB

Lightroom ile benzer aileden olan Photoshop Camera, akıllı cihazınızın varsayılan fotoğraf çekme uygulaması olarak kullanabileceğiniz bir opsiyon. Photoshop Camera’yı diğer uygulamalardan bambaşka kılan en kayda değer ayrıntısıyla uğraşma ise resim çekimiyle düzenlemeyi aynı zamanlı olarak gerçekleştirmesi. Tatbik içerisinde resim çektiğiniz sırada gökyüzündeki bulutları kaldırmanız ya da çevreye bambaşka efektler eklemeniz olası. Photoshop Camera, içerisinde bambaşka lens türleri de barındırıyor. Bu da akıllı cihazınızda bile profesyonel çekimler yapabilmenizin önünü açıyor.

Adobe Photoshop CameraİNDİR Photoshop CameraİNDİR

Paint’in cebimize sığmış halı: PicsArt

PicsArt

Geliştirici: PicsArt Puan: 4,2 Boyut: Cihaza tarafından değişmekte

Mobil resim düzenleme uygulamalarının en popüler isimlerinden biri olan PicsArt, bilgisayarlarımızda bulunan Paint uygulamasının cebimize sığan versiyonu olarak düşünülebilir. Fotoğraf düzenlemeye dair tüm araçları içerisinde barındıran PicsArt’ın dezavantajı ise çoğu opsiyonun ücretli olarak sunuluyor olması. Uygulamanın ücretli versiyonu için belirlenen aylık aidat 18 TL.

PicsArt Photo StudioİNDİR PicsArt Photo Editor + CollageİNDİR

Kolajlar için en ideal kullanım: LiveCollage

LiveCollage

Geliştirici: LiveCollage Puan: 2,5 Ebat: 73 MB

Listemizdeki diğer uygulamalarla kıyaslanınca en ayrı işleve sahip olan dilekçe LiveCollage, saniyeler içinde fotoğraflarınızı kolajlar haline getirmenizi sağlıyor. İçerisindeki onlarca şablon doğru kolay bir uygulama vadeden dilekçe, video düzenleme eklentisi de içeriyor. LiveCollage, aylık 5 dolar gibi bir aidat karşılığında ekstra şablon ve özelliklerin kilidini açmanızı muhtemel kılıyor.

LiveCollageİNDİR LiveCollageİNDİR

Sanal posterler için: Canva

Canva

Geliştirici: Canva Puan: 4,7 Ebat: 28 MB

Kapak fotoğrafı, albüm kapağı ve afiş gibi çoğu öbür projeyi gerçekleştirebileceğiniz Canva, doğal renklerden oluşan hazır filtreler ve bir duvar ilanı için gerekebilecek tüm unsurları içinde barındırıyor. Canva’nın video düzenleme için de kullanılabilen bir tatbik olduğunu hatırlatmakta avantaj var.

Canva – Ücretsiz Fotoğraf ve Grafik Tasarım ArabulucuİNDİR Canva – Bedava Resim ve Grafik Tasarım ArabulucuİNDİR

Siyah ve beyazdan vazgeçemeyenlere: Hypocam

Hypocam

Geliştirici: IOAPPS Puan: 4,2 Ebat: 31 MB

Ana odağı siyah-beyaz fotoğrafları profesyonel bir şekilde düzenlemek olan Hypocam, Photoshop Camera uygulamasında olduğu gibi başvuru içinden fotoğraf çekmenize izin veriyor. Hypocam’i farklı kılan özelliği ise çekim esnasında çektiğiniz tüm alanı siyah-beyaz seneçenekler ile olarak görebiliyor olmanız. Hypocam’in kendi içerisinde bir sosyal medya eklentisi olduğunu da belirtmekte menfaat var.

HypocamİNDİR Hypocam (iOS)İNDİR

Temel düzeyde logo tasarımları ve şablonlar için: Over

Over

Geliştirici: Over Puan: 4,6 Ebat: 25 MB

Listemizin son konuğu olan Over, çektiğiniz görüntülerle birer tasarım oluşturmanızı sağlıyor. Diğer uygulamalardan öbür olarak içerisinde logo tasarımı da yapabileceğiniz Over, Instagram hikayelerinde kullanılabilen birçok bambaşka şablon içeriyor. Eğer minimalist tasarımlar ve logolar üretmekten keyif alıyorsanız Over’ı denemenizi öneririz.

Over: Add Text to Photos & Graphic Design MakerİNDİR Over: Graphic Design MakerİNDİR

Comments
To Top