Haber

Valve’ın Steam Yılı İnceleme, PC oyunlarının ve VR’nin de yükselişte olduğunu gösteriyor

Valve’ın Steam Yılı İnceleme, PC oyunlarının ve VR'nin de yükselişte olduğunu gösteriyor

Valve, Steam 2020 Yılı İnceleme Raporu ile oyunların geçen yılki büyümesini kullanmak için üzerine düşeni yapıyor. PC oyuncularının geçen sene oyun sürelerini yüzde 50’nin üstünde artırması ve her ay 2,6 milyon kişinin ilk olarak Steam’de bir oyun satın alması gibi epeyce güzel rakamlar içeriyor.

2020 Şiddet bir yıldı ve çoğumuz dünyada olup biten her şeyin korkunçluğundan kaçmanın bir yolu olarak oyunu kullandık – geçen sene bu dek oyunun piyasaya sürülmesinden kaynaklanan bir maksat. Amerikalıların yarısından fazlası 2020’de video oyunları oynadı ve Steam’in sayıları sadece bilgisayarı temsil etse de (ve muhalif PC mağazalarında görünen Fortnite gibi oyunları saymaz), yine de PC oyunlarının sadece hayatta kalmakla kalmayıp bununla beraber gelişen.

İstatistikler hepimizin hissettiği şeyi yansıtıyor: 2020 oyun için bir yıldı. Image: Valve

Oynamaya harcanan fazladan zamana ve platforma yeni gelenlere ek olarak, Steam’in verileri hem satılan oyun sayısının yüzde 21,4 arttığını ve platformun aynı anda 24,8 milyon kişinin oynadığını gösteriyor. Benzer yıl ikinci kez eşzamanlı oyuncular için yeni bir rekor kırıyor.

2020 bununla birlikte Valve’ın kendi Half-Life: Alyx’in çıktığı yıldı. Nihayetinde VR için katil bir tatbik olmasını umduğumuz, insanları nihayetinde VR’yi kullanmaya ikna edecek bir oyun. Steam’in rakamları bunu doğruluyor mu? Pekala, VR muhakkak büyüdü, Steam’in VR arayüzünü öncelikle kullanan 1,7 milyon kişi, potansiyel olarak Oculus Quest 2 gibi eleştirilere yol açan yeni kulaklıklar nedeniyle. Valve hem VR satışlarında yüzde 71’lik bir yükselme olduğunu bildirdi. Alyx kimsesiz yüzde 39’unu oluşturuyor. İnsanlar sanal gerçeklikte de daha çok oynuyorlardı ve oyun süresi yüzde 30 arttı.

Steam’in VR istatistikleri yukarı bakıyor. Fotoğraf: Valve

Geleneksel “bir Windows makineye bağlı fare ve klavye” modelinin haricen oynanan PC oyunlarından bahsetmişken, Valve ayrıca bir denetleyen ile oynanan oyun oturumlarında yüzde 66,6 artış olduğunu belirtti. Steam hem, Proton çalışma zamanıyla Linux’a oyun getirme konusundaki çalışmalarını not ediyor ve Death Stranding ve Cyberpunk 2077’yi Windows’ta piyasaya sürüldükten kısa bir zaman sonradan işletim sisteminde yer alan oyunlar olarak çağırıyor.

Comments
To Top