Haber

Uzaktan Eğitim İçin Ücretsiz Dağıtılacak Tabletlerin Donanım Özellikleri Belli Oldu

Uzaktan Eğitim İçin Ücretsiz Dağıtılacak Tabletlerin Donanım Özellikleri Belli Oldu

Koronavirüs pandemisi, o kadar çok sektörde olduğu gibi eğitim sektöründe de kayda değer değişikliklere neden oluyor. Bir süredir bazı sınıflarda yüz yüze eğitime geçilmiş olsa da bu eğitim 2 gün olacak şekilde yapılıyor. Öğrenciler, öteki günlerde yeniden uzakta eğitimle öğretimlerine devam ediyorlar. Bu noktada ise öğrencilerin tablet / bilgisayar ihtiyaçları gün yüzüne çıkıyor. 

Bu noktada bir süredir incelemeler yürüten Milli Eğitim Bakanlığı, ihtiyaç sahibi öğrencilere 500 bin adet tablet bilgisayar dağıtılacağını açıklamıştı. Devlet Araç Gereç Ofisi (DMO) kadar dağıtılacak tabletlerin 2021’in başlarında dağıtılmaya başlayacağı düşünülüyor. Bu tabletleri büyük bir ilgiyle bekleyen öğrenciler, cihazların donanım özelliklerini de merak etmeye başladı. 

MEB tarafından bedava dağıtılacak tabletlerin teçhizat özellikleri ne olacak?

Yapılan açıklamaya tarafından gelecek tablet bilgisayarların en az 10 inç boyutunda bir ekrana sahip olacağı açıklandı. asgari 8 çekirdekli bir işlemci ve 3 GB RAM’le geleceği bilinen tabletin bütün özellikleri şu şekilde olacak:

10 inç veya üzeri, çizilme ve kırılmaya dirençli 10 noktadan dokunmatik özellikli 1920 x 1200 piksel ekran en az 1.5 GHz hızlarında çalışacak 8 çekirdekli işlemci en az 64 GB depolama alanı (32 GB dahili, 32 GB microSD kart desteğiyle gelebilir) en az 3 GB RAM 802.11 b/g/n Wi-Fi modülü Android 8.0 ya da daha güncel bir işletim sistemi minimum 2 MP ön kamera asgari 5 MP arkadaki kamera Darbe ve düşmeye dayanıklı koruyucu / silikon vb. materyalden yapılmış kılıf LTE SIM kart desteği

Tabletler için 600 milyon TL’lik bütçe ayrıldı

Dağıtılacak bu tabletler için 7,75 TL dolar kuruyla sabitlenmiş şekilde 600 milyon TL’lik dev bir bütçe ayrıldı. Önümüzdeki dönem okulların nasıl olacağı şimdilik bilinmiyor, oysa tabletlerin uzaktan eğitimde zor bir süreçten geçen öğrenciler için fazla yardımsever olacağını söyleyebiliriz.

Comments
To Top