Haber

UV LED’lerin İnsanlardaki Koronavirüsü Etkili Bir Şekilde Öldürdüğü Keşfedildi

UV LED'lerin İnsanlardaki Koronavirüsü Etkili Bir Şekilde Öldürdüğü Keşfedildi

Dünya genelinde 76 milyondan artı insana bulaşan ve 1,6 milyondan artı insanın hayatını kaybetmesine niçin olan COVID-19 salgını ve hastalığa sebep olan SARS-CoV-2 virüsüyle ilgili çalışmalar devam ediyor. Yapılan yeni bir araştırmada ise umut vaat eden bir gelişme yaşandı.

Bilindiği gibi koronavirüsün birçok bambaşka türü bulunuyor. Journal of Photochemistry and Photobiology B: Biology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya tarafından ultraviyole ışık yayan diyotlar (LED), insandaki koronavirüsü epeyce hızlı ve verimli bir şekilde öldürebiliyor. Benzer verimlilik şimdi bütün dünyayı kasıp kavuran COVID-19’un sebebi SARS-CoV-2 virüsüne karşısında da gösterilirse bu teknolojinin koronavirüse aleyhinde mücadelede uygun fiyatlı bir yol sunacağı belirtiliyor.

LED, insanlarda görülen koronavirüsü öldürebiliyor

ultraviyole led ışık

Solunum yolundan çıkan damlacıklar vasıtasıyla bulaşan koronavirüsün ağız, burun ve gözden meydana çıkan salgılarla temasta bulunmuş yüzeyler aracılığıyla da bulaşabileceği biliniyor. Environmental Research dergisinde yayınlanan bir araştırmaya kadar virüs; hastane odalarında, asansörlerde, havalandırılmamış ve topluluk alanlardaki yerlerde görülebiliyor.

SARS-CoV-2 virüsünün paslanmaz çelik ve plastik gibi yüzeylerde de birkaç gün her tarafında yaşayabildiği biliniyor. Virüsü efektif bir şekilde dezenfekte etmenin yolunu bulmaya çalışan Tel Aviv Üniversitesi, Haifa Üniversitesi, Oranim Academic Collage ve Chaim Sheba Medical Center araştırmacıları, UV LED’in insanlarda görülen koronavirüsü etkisiz ışık halkası getirip getiremeyeceğini araştırdı.

Farklı Alanlara Yönlendirilmiş dalga boylarında ışık yayan UV LED’leri test eden araştırmacılar, 285 nm dalga boyunun virüsü etkisiz ülkü getirmek için epeyce etkili olduğunu tespit etti. 265 nm dalga boyu ise 30 saniyeden kısa bir sürede koronavirüsün %99,9’unu etkisiz ülkü getiriyor. Öteki virüslerin de aynı bir alınganlık göstermesi, bu teknolojinin SARS-CoV-2 de dahil olmak üzere insanlarda görülen koronavirüs türlerine karşı da elverişli olabileceğini gösterdi.

Araştırmacılar, sadece 285 nm dalga uzunlamasına sahip UV LED değil bununla beraber daha ucuz ve kullanıma hazırlanmış olan 265 nm dalga boyuna sahip UV LED’lerin de virüsü etkisiz ışık halkası getirmesinin epeyce önemli olduğunu söyledi. Araştırmacılar, hem bu testleri SARS-CoV-2 değil, HCoV-OC43 üstünde yaptıklarını ve gelecekteki çalışmalarının doğruca COVID-19’a sebep olan virüsü hedef alacağını söyledi.

Comments
To Top