Haber

Üst Düzey Stratejiler Gerektiren Ülke Yönetme Oyunları PC ve Mobil

Üst Düzey Stratejiler Gerektiren Ülke Yönetme Oyunları PC ve Mobil

FPS veya Battleground tarzı oyunların yaygın ve popüler olduğu bir gerçek. Fakat strateji bazlı ülke yönetme oyunları da son derece ilgi görmekte ve yalnızca bu tarz oyunlara alaka duyan çok sayıda insan bulunuyor. Alışılagelmiş bir FPS oyununda ola ki yalnızca refleks ve el becerileri lüzumlu olurken, ülke yönetme oyunları dağıtılmış stratejiler kurmanıza, öngörü sahibi olup bir sonraki adımı düşünerek hareket etmenize olanak sağlıyor.

Ülke yönetme oyunları PC, android ve iOS edinmek üzere çoğu bambaşka platformda oynanabiliyor. Oyuncularından bütün anekdot almayı başarmış, uzun süredir listedeki yerini koruyan ve oyuncuyu üstteki düzey stratejiler kurmaya zorlayan 10 farklı oyunu detaylarıyla birlikte inceledik. 

Ülke yönetme oyunları:

PC oyunları: Democracy Crusader Kings Tropico Sid Meier’s Civilization Hearts of Iron Total War Masters of the World – Geopolitical Simulator Mobil oyunlar: Civilization Revolution Realpolitiks Mobile Rise of Kingdoms: Lost Crusade

PC’deki popüler ülke yönetme oyunları:

Democracy 4 serisi:

Democracy 

Tür: Tek oyunculu, taktik Puan: 70 (Metacritic) Yayıncı: Positech Games

Ülke yönetme oyunları listemizin başında 4 oyuna sahip Democracy serisi bulunuyor. İlk oyunu 2005 yılında çıkan Democracy, son olarak dördüncü oyunu Democracy 4 ile 6 Ekim 2020 tarihinde erken erişim özelliğiyle Steam kütüphanesindeki yerini aldı. Oyunun çıkış tarihinin üzerinden az önce 1 ay geçmesine rağmen, oynayanların geri bildirimi “çok olumlu” biçiminde oldu.

Demokratik bir hükümette başkan veya başbakan olmanıza ihtimal sağlayan Democracy, bu hükümette halkın refahından vergilere değin toplamda 7 politika ile baş etmenizi istiyor. Şehirdeki hava kirliliğinden kabahat işleme oranına dek birçok bambaşka sorunla ilgilenmeniz gereken bu oyun ilk bakışta basit gibi görünse de şehirdeki herkesi aynı anda mutlu etmenin son derece şiddet olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Crusader Kings serisi:

Crusader Kings

Tür: Çok oyunculu, strateji Puan: 91 (Metacritic) Yayıncı: Paradox Interactive

Crusader Kings, 2004 yılında çıkış tarihinden beri son derece ilgi görebilen ve ödül üstüne ödül bölge bir oyun serisi. Serinin şu anda toplamda 3 oyunu bulunuyor ve oyunda bir ülkeyi değil, Ortaçağ Avrupasında yer alan bir hanedanı yönetiyorsunuz. 

Viking döneminden Bizans’ın yıkılmasına kadarki süreyi kapsayan Crusader Kings, içerisinde kuzey ülkelerini ve Osmanlı Devleti’ni de bulundursa da sadece Hristiyan devletlerini yönetmenize olanak sağlıyor. Oyundaki amaç, bir kral olmaktan fazla diğer derebeyliklerle savaşarak ve toplum refahınızı artırarak, ailenizi en dinç konuma getirmek. Merak edenler oyunun son sürümüne buradan göz atabilirler.

Tropico serisi:

Tropico 6

Cins: Fazla oyunculu, strateji Puan: 78 (Metacritic) Yayıncı: Limbic Entertainment

İlk oyunu 2001 yılında çıkan Tropico serisi, toplamda 6 oyuna sahip bir ülke yönetme oyunu. Gücü elde yetişmek için farklı alanlara yönlendirilmiş stratejiler kurmanız gereken bu oyun, bununla beraber oyuncuyu bir hayli eğlendirecek bir yapıya sahip. 

Oyunda illa bir yazdıran kimse edinmek zorunda değilsiniz, adayı gayet demokratik bir şekilde de yönetebilirsiniz. Ancak oyunun sahip olduğu yapı sizi demokrat olmaktan biraz alıkoyuyor ve diktatörlüğe doğru itiyor. Dileyenler son sürüm olan Tropico 6’ya buradan göz atabilirler.

Sid Meier’s Civilization serisi:

Sid Meier’s Civilization 

Cins: Fazla oyunculu, sıra tabanlı, taktik Puan: 88 (Metacritic) Yayıncı: Firafix Games

En iyi ülke yönetme oyunları arasında bulunan Sid Meier’s Civilization’ı listemize eklemesek ayıp etmiş olurduk. 1991 yılında Sid Meier göre tasarlanan Civilization, son olarak karşımıza 2016 yılında Sid Meier’s Civilization VI olarak çıktı ve sıra tabanlı taktik oyunları arasından en başarılı oyunlardan birisi olarak değerlendiriliyor. 

Sid Meier’s Civilization, sizlere yönetmeniz için bir ülkeyi veya hanedanı hazır bir şekilde vermiyor. Bir göçmen topluluğu ile başladığınız bu oyunda bir yana dünyayı keşfetmeniz bir yandan da yüzyıllar boyunca sağlam kalabilecek bir medeniyet kurmanız gerekmektedir. M.Ö 4000 yılından başlayan oyun, 2100 yılına, yani uzay çağına dek sürüyor. Dileyenler serinin son oyunune Epic Games üzerinden ulaşabilirler.

Hearts of Iron serisi:

Hearts of Iron

Nesil: Tek oyunculu, strateji Puan: 83 (Metacritic) Yayıncı: Paradox Development Studio

Hearts of Iron, ilk olarak 2002 yılında piyasaya sürüldü ve serinin son serisi Hearts of Iron IV 2016 yılında çıktı. Oyunun strateji oyunları aralarında son derece popüler olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Hearts of Iron, İkinci Dünya Savaşı dönemini konu bölge bir oyun ve oyunda seçtiğiniz ülkenin savaştaki kaderini siz belirliyorsunuz. Ülkenizde çıkarılan hammaddeden kurulan fabrikalara kadar savaşta kayda değer yere sahip her şeyi yönetmeniz gereken bu oyunda tarihi her yerde aşağıda değişiklik şansınız bulunuyor.  Hearts of Iron IV’e Steam üzerinden ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Total War serisi:

Total War Warhammer

Cins: Tek oyunculu, taktik Puan: 86 (Metacritic) Yayıncı: Creative Assambly

İlk oyunu 2001 senesinde çıkan Total War, toplamda 13 oyunluk bir seriye sahip ve serinin son oyunu Total War: Warhammer, 23 Mayıs 2019’da oyun kütüphanesindeki yerini almıştı. Son derece popüler ve alaka görebilen bir ülke kurma ve yönetme oyunu olan Total War, Attila’dan Sezar’a kadar çoğu lideri oynamanıza ihtimal karşılayan içeriklere sahip.

Total War, tarihten esinlenilerek tasarlanmış bir oyun olsa da oyunun içerisinde olağanüstü kurgulara da yer verilmiş. Oyunda sadece gerçek karakterleri değil, fantezi dünyasına ait farklı ırkları da yönetebiliyorsunuz. İnsanlar, cüceler, yeşil derililer ve vampir kontlarından oluşan bu dört öbür ırkın kendine özgü güçleri, stratejileri ve teçhizatları bulunuyor. 

Masters of The World – Geopolitical Simulator serisi

Masters of The World - Geopolitical Simulator

Nesil: Tek oyunculu, strateji, simulasyon Yayıncı: Eversim

Geopolitical simulator tarzı oyunlar arasında son derece ilgi çeken fakat bir pek da şaşırtan ve karmaşık bir oyun olan Masters of The World bulunuyor. 2013 yılında piyasaya sürülen Masters of The World, liderlerin görünümünden ülkede yaşanan problemlere kadar çıktığı yılın durumunu son derece aynı bir şekilde yansıtan bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. 

Oyuna yöneteceğiniz bir ülke seçerek başlıyorsunuz. Her ülkenin gerçek hayatta olduğu gibi kendine has sorunları, kaynakları ve askeri gücü bulunuyor. Oyunda belirtilen politikalar belirledikten sonra ülkenizi güçlü bir konuma getirmeye çalışıyorsunuz fakat bu sırada keza kendi halkınızın yaşadığı sorunlar ayrıca de öteki ülkelerde gelişen politik olaylar kararlarınızı ve güçlerinizi etkilemeye başlıyor. Serinin üçüncü oyununa buradan ulaşabilirsiniz. 

Mobil ülke yönetme oyunları:

Civilization Revolution:

Civilization Revolution 2

Yapımcı: 2K, Inc. Boyut: 24 MB Puan: 3,2

Civilization Revolution, son derece popüler bir oyun olan Sid Meier’s Civilization’ın mobil uyarlaması. Son derece gerçekçi bir grafik yapısına sahip olan oyun, savaşın oluşturduğu sislerden savaştan eskimiş sahillere değin birçok oyuncuyu grafik konusunda memnuniyet ediyor. iOS ve Android ülke yönetme oyunları arasında bulunan bu serinin toplamda 2 oyunu bulunuyor.

Civilization Revolution, bambaşka uygarlıklar seçip geliştirdiğiniz stratejilerle dünyada kayda değer bir konuma sahip olmanıza ihtimal sağlıyor. Oyunda her uygarlığın kendine has özellikleri, avantajları ve dezavantajları bulunuyor ve bu da oyunda son derece hatasız bir denge yaratıyor. 

Civilization Revolution 2İNDİR Civilization Revolution 2İNDİR

Realpolitiks Mobile

Realpolitiks Mobile

Yapımcı: Jujubee S.A Boyut: 22 MB Puan: 3,9

Realpolitiks, PC platformunda son derece sevilen ve yoğun alaka görebilen bir oyun. Hal böyle olunca yapımcılar, Realpolitiks’i mobil platforma taşıyarak oyunu daha fazla kullanıcıyla buluşturdu. Mobil oyunun dinamiklerinin PC versiyonuyla son derece benzerlik gösterdiğini söylemekte menfaat var. 

Realpolitiks, günümüzde bulunan tüm devletleri seçmenize ihtimal sağlıyor. Her bir ülkede yaşanacak senaryolar çeşitlilik gösteriyor ve niyet fiilen ülkenizi yöneterek Üçüncü Dünya Savaşına hazırlanmak. Oyunda, savaşta yer alacak askerlerin eğitiminden diplomasiye dek çoğu öbür unsurla ilgilenmeniz ve ülkenizi zinde bir konuma getirmeniz gerekiyor.

Realpolitiks MobileİNDİR Realpolitiks MobileİNDİR

Rise of Kingdoms: Lost Crusade

Rise of Kingdoms: Lost Crusade

Yapımcı: Lilith Games Ebat: 101 MB Puan: 4,3

Ülke yönetme oyunları listemizin son sırasında Rise of Kingdoms bulunuyor. Rise of Kingdoms: Lost Crusade, hem Android ayrıca de iOS işletim sistemine sahip telefonlarda oynanabilir bir stratejik savaş oyunu. 2018 yılında piyasaya sürülen bu oyunun Türkçe dil desteği olması da son derece büyük bir fayda.

Rise of Kingdoms’a, içerisinde Osmanlı Devletinin de bulunduğu listeden bir devlet seçerek başlıyorsunuz. Sıfırdan kurmaya başlayacağınız bu devlette, bölgenizde yer alan kaynaklardan savaş için çıkaracağınız askerlerin sayısına kadar ilgilenmeniz gereken çoğu unsur bulunuyor. 

Rise of Kingdoms: Lost CrusadeİNDİR Rise of Kingdoms: Lost CrusadeİNDİR

Comments
To Top