Haber

USB Belleklerdeki ‘System Volume Information’ Dosyası Nasıl Silinir?

USB Belleklerdeki 'System Volume Information' Dosyası Nasıl Silinir?

Windows 10 veya farklı bir versiyon Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınıza USB flash hafıza, harici disk gibi harici bir aygıt sürücüsü bağladığınız vakit dosyalar aralarında ‘System Volume Information’ dosyasını görebilirsiniz.  System Volume Information’ı silme işlemini gerçekleştirip, daha sonra her yerde gören kullanıcılar bu dosyayı bir virüs zannedebiliyorlar. 

System Volume Information’ı silme işlemini başarıyla tamamlasanız bile USB belleğinizi farklı bir Windows işletim sistemine sahip bilgisayara bağladığınız süre, yeniden bu dosyayı görebilirsiniz. Bir Takım kullanıcıların USB virüsü olarak da adlandırdığı System Volume Information dosyası nedir, System Volume Information’ı silme işlemi nasıl yapılır detaylarıyla anlattık.

System Volume Information

System Volume Information nedir?

System Volume Information dosyası, her aygıt sürücüsünün içinde bulunan dar bir Windows dosyasıdır. Eğer bilgisayarınız bakımlı klasörleri görüntüleyecek şekilde ayarlandıysa, System Volume Information dosyasını görebilirsiniz. System Volume Information dosyası için sürücünün kendini koruma mekanizması diyebiliriz.

System Volume Information klasörü içinde sistem geri yükleme dosyaları, birime ait bilgiler ve arama dizin bilgileri bulunuyor. Cihaz sürücülerinin özel verilerini sakladığı çantası diyebileceğimiz System Volume Information dosyasını silseniz bile gizli klasörlerin görüntülendiği ayrı bir Windows işletim sistemine sahip bilgisayara ya da kendi bilgisayarınıza baştan bağladığınız süre baştan görebilirsiniz.

System Volume Information’ı silme işlemi zorunlu mi?

System Volume Information dosyası

System Volume Information, zararlı bir dosya değildir ama devamlı görünüyor olması ve bazen içindeki verilerin yüksek boyutlu olması ve belleği kapması nedeniyle kullanıcılar tarafından silinmek isteniyor. Silme isteğinin diğer bir nedeni de, System Volume Information dosyasına müdahale edilemediği için içinde virüslerin ve fena amaçlı yazılımların bulunduğunun düşünülmesi.

System Volume Information virüs mü? Hayır ama içinde virüs veya fena amaçlı yazılım gizleme ihtimali değil değil. Peki, System Volume Information silinirse ne olur? Büyük ihtimalle tekrar karşınıza çıkar. Yapılabilecek en iyi işlemler System Volume Information dosyasının belleğe olan yükünü eksilmek, olası virüs ve fena yazılımlardan temizlemek ve görünmez ayla getirmektir.

System Volume Information dosyasında bulunan muhtemel virüs ve fena amaçlı yazılımlardan kurtulmak için güvenilir bir antivirüs yazılımı ile USB sürücünüzü detaylı bir şekilde taratın. Var olan tehditler saptama edilecek ve ortadan kaldırılacaktır. System Volume Information’ı silme ve gizleme işlemleri için ise uygulayabileceğiniz bambaşka yöntemler var.

System Volume Information’ı silme ve gizleme yöntemleri:

Usul #1: System Volume Information içindeki büyük dosyaları silme Usul #2: System Volume Information dosyasını gizleme Usul #3: System Volume Information dosyasını geçici olarak silme

Yöntem #1: System Volume Information içindeki büyük dosyaları silme:

Adım #1: USB sürücünüzü bilgisayarınıza bağlayın. Adım #2: Windows Ayarlar sayfasını açın. Adım #3: Sistem sayfasını açın. Adım #4: Sol sütunun en altında göreceğiniz Hakkında seçeneğine tıklayın. Adım #5: Sistem Bilgileri yazısına tıklayın. Adım #6: Sol sütundaki Sistem Koruması seçeneğine tıklayın. Adım #7: Kullanılabilen sürücülerden USB sürücünüzü seçin. Adım #8: Yapılandır butonuna tıklayın. Adım #9: Sistem Korumasını Devre Dışı Bırak seçeneğini onaylayın. Adım #10: Eğer sistem korumasını devre dışı adamak istemiyorsanız geçerli başvuru miktarını minimuma getirebilirsiniz. Adım #11: Tüm ayarlamaları yaptıktan sonradan Uygula gerisinde Tamamlanmış butonuna tıklayın. Adım #12: Meydana Çıkan ekranları onaylayın. Adım #13: USB sürücünüzü bilgisayardan güvenli bir şekilde kaldırın ve her tarafta bağlayın. Adım #14: System Volume Information dosyasını kontrol edin.

windows sistem koruması

tam olarak System Volume Information’ı silme işlemi olmasa da sistem korumasını devre dışı ele vermek veya sistem korumasının bellekte büyük bir alan kaplamamasını karşılamak için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Ama unutmayın, bu işlemi başarıyla gerçekleştirmiş olsanız bile sistem koruması açık olan öbür bir Windows işletim sistemine sahip bilgisayara USB sürücünüzü bağladığınız zaman System Volume Information dosyasını baştan görebilirsiniz.

Yöntem #2: System Volume Information dosyasını saklama:

Adım #1: USB sürücünüzü bilgisayarınıza bağlayın. Adım #2: Windows tuşu + X kombinasyonu ile açılan menüden ya da uygulama simgesi ile Dosya Gezgini’ni açın. Adım #3: Üst araç çubuğunda göreceğiniz Görünüş seçeneğine tıklayın. Adım #4: Açılan menüden Seçenekler simgesine tıklayın. Adım #5: Klasör Seçenekleri sayfasındaki Görünüş sekmesini açın. Adım #6: ‘Bakımlı dosya, klasör ya da sürücüleri görünüm’ seçeneğini onaylayın. Adım #7: ‘Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle’ seçeneğini de onaylayın. Adım #8: Onaylamaları yaptıktan sonra Uygula ardındaki Bitmiş butonuna tıklayın. Adım #9: USB sürücünüzü bilgisayardan güvenli bir şekilde kaldırın ve tekrar bağlayın. Adım #10: System Volume Information dosyasını denetim edin.

gizli dosya gösterme

System Volume Information’ı saklama yöntemi System Volume Information’ı silme işlemi değildir. Bu usul ile yalnızca var olan System Volume Information dosyasını görünmez ülkü getirirsiniz. Dar klasörlerin görünür olduğu Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayara USB sürücünüzü bağladığınız zaman System Volume Information dosyasını her yerde görebilirsiniz.

Yöntem #3: System Volume Information dosyasını geçici olarak silme:

Adım #1: USB sürücünüzü bilgisayarınıza bağlayın. Adım #2: Windows tuşu + X kombinasyonu ile açılan menüden veya uygulama simgesi ile Dosya Gezgini’ni açın. Adım #3: Bu Bilgisayar penceresini açın. Adım #4: Buradan USB sürücünüzü açın. Adım #5: Shift tuşuna basılı tutarak sayfa üzerinde herhangi bir nokta üstünde sağa tıklayın. Adım #6: Açılan menüden ‘PowerShell penceresini buradan açın’ seçeneğine tıklayın. Adım #7: Açılan Windows PowerShell penceresine rmdir “System Volume Information” /s /q yazın ve Enter’a basın. Adım #8: Yazdığınız komut, System Volume Information klasörünü geçici olarak silecektir. Adım #9: USB sürücünüzü bilgisayardan tehlikesiz bir şekilde kaldırın ve her yerde bağlayın. Adım #10: System Volume Information dosyasını denetleme edin.

windows powershell

Bu usul, System Volume Information’ı silme işlemine en yakın olan yöntemdir. PowerShell penceresine yazdığınız komut ile System Volume Information dosyası geçici olarak kaldırılır. Ancak sistem bu dosyayı tekrar oluşturacaktır. Eğer gizleme yöntemini göstermek istemiyorsanız bu yöntem ile belirli aralıklarla System Volume Information dosyasını geçici olarak silebilirsiniz. 

USB hafıza gibi farklı cihaz sürücülerinde karşınıza çıkabilen System Volume Information’ı silme, gizleme ve virüsten arındırma yöntemlerini anlattık. System Volume Information dosyası eğer içinde virüs veya fena amaçlı yazılım barındırmıyorsa ve şoför belleğinde büyük bir bölge kaplamıyorsa silmeden ya da gizlemeden de sürücünüzü kullanmaya devam edebilirsiniz. 

Comments
To Top