Haber

USB bellek ve SSD’leri satmayın!

USB bellek ve SSD'leri satmayın!

Abertay Üniversitesi‘nden yeni raporu, kullanılmış depolama cihazlarının satımında emniyet risklerinin ne dek yaygın olduğunu ortaya koydu. Araştırma, öğrenci Hames Conacher liderliğinde bütün 75 bin dosyanın 2’inci el USB sürücülerden kurtarılması çerçevesinde şekillenirken, Conacher bu depolama ürünlerini de online platformlardan satış aldığını açıkladı.

Conacher’in satın aldığı 100 depolama cihazından (USB bellekler ve SSD’ler) 98’i, boş görünmesine karşın yalnızca 32’sinin içindeki veriler akıcı bir şekilde silinmiş. Geri kalanlarından silindiği sayılan dosyaları kurtarmayı başaran Conacher, bu nedenle bu depolama birimlerinin satılmaması (veya satılırken sürükleyici bir biçimde sıfırlanması) gerektiğini ortaya koymuş. Zira kurtarılan dosyalar aralarında; banka hesap özetleri, şifreler ve ücret beyannameleri gibi son derece alıngan kişisel bilgiler yer alıyor.

böylece eğer olur da bir gün kullandığınız bir SSD’yi veya USB’yi satmak isterseniz, içeriğini “reel anlamda” temizlediğinizden muhakkak olmanız yararınıza var.

Comments
To Top