Haber

Uluslararası Uzay İstasyonu, Satürn ve Jüpiter Kavuştuğu Anda Fotoğraflandı

Uluslararası Uzay İstasyonu, Satürn ve Jüpiter Kavuştuğu Anda Fotoğraflandı

21 Aralık 2020’de, gökyüzünden çıplak gözle 800 yılda bir görülebilen Satürn ve Jüpiter kavuşması gerçekleşti. Jüpiter ve Satürn, 1623 yılından beri birincil defa bu kadar yakınlaştı. Bu kavuşum, birbirinden etkileyici fotoğrafları da beraberinde getirdi.

Bu fotoğrafların aralarında en alaka gören, Jason De Freitas adlı astro fotoğrafçının yakalamış olduğu bir manzara oldu. Freitas, Satürn ve Jüpiter’in kavuşmasını, Uluslararası Uzay İstasyonu’yla birlikte benzer kadrajda görüntüleyerek, güzel bir fotoğrafın altına imza attı.

ISS plana sonradan dahil oldu

Satürn, Jüpiter, ISS

Jason De Freitas, Jüpiter ve Satürn’ün kavuşmasına dair çekeceği fotoğraflar hakkında planlar yaparken, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) kavuşmaya yakın bir yörüngede yer alacağını fark etti. Fotoğrafçı, bulunduğu konumdan 1 saat uzaklıkta olan Avusturalya’nın Jelloore Lookout dağlarına seyahat yaptı ve ekipmanlarını hazırlamaya başladı.

Freitas, saat 21:54 sularında objektifini gezegenlerin ve ISS’in bulunduğu konuma çevirdi ve son derece nadir görülebilecek bir resim çekti. Fotoğrafçı, kadrajına gezegenlerin birleşmesini, uyduları ve Milletlerarası Uzay İstasyonu’nu içerme şansına erişti. 

Comments
To Top