Haber

Uluslararası Uzay İstasyonu, Güneş ve Ay’ın Önünden Geçerken Görüntülendi

Uluslararası Uzay İstasyonu, Güneş ve Ay'ın Önünden Geçerken Görüntülendi

Cosmic Background adlı Instagram hesabında paylaştığı birbirinden güzel fotoğraflarıyla tanıdık astrofotoğrafçı Andrew McCarthy, Dünyanın(!) en manâlı bilim ve araştırma merkezlerinden biri olan Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS), Güneş’in ve Ay’ın önünden geçerken çektiği fotoğraflarını yayınladı.

Dünya yüzeyinin yaklaşık 408 kilometre üstünde, alçak yörüngedeki dönüşüne devam eden Milletlerarası Uzay İstasyonu, saatte 27 bin 743 kilometrelik hızı ile Dünya’daki herhangi bir şeyden daha süratli yol alıyor ve bu sayede her gün tekrar tekrar Dünya’nın etrafında tur atabiliyor. ISS, bu turları esnasında Dünya ile Güneş veya Ay ile Dünya arasından da geçiyor.

güneş ISS

İlk olarak 6 Ekim’de Milletlerarası Uzay İstasyonu’nu Dünya ile Güneş arasından geçerken yetişmek isteyen McCarthy, fotoğrafı çekmek için biri beyaz ışık filtreli diğeri hidrojen-alfa güneş teleskopuna emrindeki iki dürbün kullandığınız açıklama ediyor. Bu sayede ayrıca Güneş’in yüzey detayları ayrıca de Milletlerarası Uzay İstasyonu fotoğrafta net bir şekilde görülebiliyor.

ay ISS

14 Ekim’de gerçekleştirilen ikinci çekimde ise niyet, yine Uluslararası Uzay İstasyonu’nu bu defa Ay’ın önünden geçerken yakalamaktı. McCarthy, çekim için doğru yeri bulmanın saatler aldığını ve net bir görüş oluşturabilmek için geçişi yüksek kare hızında video olarak kaydettiğini ve görüntüleri birleştirdiğini aktarıyor. McCarthy tarafından çekilen diğer fotoğrafları bakmak için Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

Comments
To Top