Haber

Ülkemizde Uygun Fiyatıyla Beğeni Toplayan Apple Mac Mini Parçalarına Ayrıldı

Ülkemizde Uygun Fiyatıyla Beğeni Toplayan Apple Mac Mini Parçalarına Ayrıldı

Apple’ın bir masaüstü isteyen, fakat heybetli kasalarla mücâdele etmek istemeyen kişiler için ürettiği yeni bilgisayarı Mac Ufak, geçtiğimiz günlerde ülkemizde de satışa sunulmuş ve beğeniyle karşılaşmıştı. şu anda ülkemizde 7.899 TL’den başlayan fiyatlarla satın alınabilen Apple Mac Küçük, şirketin açıklamasına kadar 3 kata kadar daha seri bir CPU performansı vadeden Apple M1 işlemciyle geliyor. bununla birlikte 6 değin daha seri bir grafik performansı sunan bilgisayar, Neural Engine baştan sona de 15 kata kadar daha seri bir suni öğrenmeye sahip. 

Tüm bu özellikleriyle birincil duyurulduğu günden beri büyük bir merak konusu olan Apple Mac Küçük, Branden Geekabit isimli YouTuber kadar parçalarına ayrıldı. Bu sene ilk defa kullanılan Apple’ın kendi işlemcisi M1’i bünyesinde barındıran bilgisayarın nasıl göründüğü fazlasıyla merak ediliyordu.

Apple M1’le daha yalnızca bir iç dizayn

Apple’ın her zaman ön plana çıkan tasarım algılayışı, yeni Mac Mini’de iç dizaynında da fazlasıyla yansımış görünüyor. Son derece rahat sökülebilir bir yapıya sahip olan Mac Mini, Intel işlemciler yerine Apple Silicon yongaları olan M1’ler tamamen çok daha ufak bir alana sığabiliyor. 

Apple Mac Mini

Mac Mini’nin sökülme videosuna baktığımızda, şirketin önceki modellerindeki benzer bir tasarımı devam ettirdiğini görüyoruz, ancak M1 kartının Intel’e göre çok daha eksik yer kaplaması, cihazın daha kompakt olmasını da sağlamış. Kuşkusuz M1’le gelen Mac Ufak’lerde “olmasaydı da olurdu” diyebileceğimiz durumlar var. Bunların başında ise RAM ve SSD’nin ilk elden M1 anakarta lehimlenmesi geliyor. Herhangi bir slot girişi bulunmadığı için Mac Mini daha ufak kalabiliyor, fakat kullanıcılar istedikleri zaman RAM ya da depolama alanı yükseltimi yapamıyor. Hem Thunderbolt bağlantı sayısının da yarıya indirildiğini görüyoruz. 

Apple’ın esas Mac Küçük modeli yurtdışında önceki modele göre 100 dolar daha ucuza satılıyor. Daha ucuza satılmasına karşın 3 kat daha pozitif performans artışı sağlayan bilgisayarın 16 GB’a kadar süper hızlı RAM’i bulunuyor. Ayrıca 3,4 GBps hızlara çıkabilen 2 TB’a kadar SSD’yi de bünyesinde barındıran Mac Küçük, esas sürümde ise daha düşük özelliklere sahip. 

Mac Mini

Apple Mac Mini teknik özellikleri

Apple Mac Mini’nin ülkemizde 7899 TL’den satışa sunulduğunu açıklamıştık. Bu fiyat aralığındaki sisteme sahip Mac Küçük’nin özelliklerine baktığımızda işlemci kısmında bizleri M1 işlemci karşılıyor. Apple, yeni mini bilgisayarında işlemciyi bütün modellerinde kullanım kararı almış. Esas sürümün devamında ise 8 GB RAM ve 256 GB SSD depolama alanı bulunuyor. Müşteriler, opsiyonel olarak bellekleri 16 GB’a, depolama alanını ise 512 GB, 1 TB ve 2 TB’a çıkartabiliyor. 

Comments
To Top