Haber

ULA, Yeni Roket İticilerinin Kullanıldığı Fırlatma Görevini Başarıyla Tamamladı

ULA, Yeni Roket İticilerinin Kullanıldığı Fırlatma Görevini Başarıyla Tamamladı

Lockheed Martin ile Boeing ortaklığında kurulan havacılık ve uzay mühendisliği şirketi United Launch Alliance (ULA), geçtiğimiz cuma akşamı Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü’nden 63 metre yüksekliğindeki Atlas 5 roketiyle başarılı bir kalkış yaptı.

Yer ekipmanıyla ilgili sorunlar sebebiyle dokuz gün geç fırlatılan roketin Rus yapımı RD-180 esas motoru TSİ 01.32’de ateşlenirken, arkasında öteki üç katı yakıtlı GEM 63 iticiler de hemencecik devreye girdi. Atlas 5 roketi, dört roket motoruyla birlikte kalkış sırasında 1,8 milyon pound itme kuvveti ürettikten birkaç dakika daha sonra öteki üç nahoş yanarak düştü.

Yeni iticiler daha hesaplı:

Northrop Grumman tarafından inşa edilen takriben 20 metre uzunluğundaki GEM 63 katı roket iticisi, daha önceleri Atlas 5’lerle birlikte uçan Aerojet Rocketdyne göre üretilen AJ-60A SRM’lerin yerini aldı. Şirket, yeni iticilerin daha idareli olduğunu ve zemin işleme sırasında kullanımının daha basit olduğunu söylüyor.

NROL-101 görevi, Northrop Grumman tarafından üretilen GEM 63 roket motorlarının kullanıldığı birincil fırlatma oldu. United Launch Alliance (ULA) GEM 63’leri gelecekteki Atlas 5 görevlerinde de kullanmayı planlarken, imalatçı Northrop Grumman ise ULA’nın gelecekteki arabulucu Vulcan Centaur için daha büyük bir GEM 63XL versiyonu üstünde çalışıyor.

Atlas 5’in 86. Ve ULA’nın 141. uçuşu olan NROL-101 kapsamında ABD’nin istihbarat ajanslarından biri olan ve hükümetin casus uydu filosunu idare eden Ulusal Keşif Ofisi’nin (NRO) yükleri yörüngeye taşındı. NRO’nun, Dünya’nın uzaydan optik ve radar görüntülerini sağlamanın yanı sıra çeşitli istihbarat teşkilatlarına tehlikesiz iletişimler yollamak ve engellemek için “gökyüzündeki bu gözleri” kullandığı biliniyor.

Comments
To Top