Haber

Ücretsiz Kullanabileceğiniz Ekran Kaydedici İnternet Siteleri

Ücretsiz Kullanabileceğiniz Ekran Kaydedici İnternet Siteleri

İş hayatından eğitime her alanda internetin meyvelerinden faydalanıyor derece derece daha da teknolojik çağa üçgenin taban olmayan kenarı uyduruyoruz. Bu dönemde vaktimizin çoğunu bilgisayar ekranına bakmakla geçirirken kullanabileceğimiz bir takım siteler, verimliliğimizi arttırarak bize tezgâhtar olabilir. Eğer uzaktan çalışıyor veya uzakta eğitim alıyorsanız, bugün sizlere aktaracağımız ekran kaydedici websiteleri işinize fazla yarayacak.

Normalde bilgisayarınızın ekranını kaydetmek için farklı alanlara yönlendirilmiş programlar yüklemeniz, görüntülü görüşme uygulamalarındaki ilave özellikleri kullanmanız gerekiyor. Ancak bu listede bulunan internet siteleri, her koşul ve şartta çalışıyor, program yüklemeden tescil almanızı sağlıyor.

Montaj gerektirmeyen bedava ekran kaydedici siteler:

screenapp.io

ekran kaydedici screen recorder screenapp

Gayet kolay bir görünüme sahip olan screenapp.io sitesine girdiğinizde gözünüze çarpan birincil buton “Get Started” butonu oluyor. Bu butona bastıktan daha sonra meydana çıkan bilgisayar ekranının aşağı ayrı ses seçenekleri mevcut. Uygun seçeneği seçtikten sonra “Share Your Screen” butonuna basmanız yeterli. Unutmayın, kaydı açtırmak için ekran hazırlanmış olduğunda “Başlangıç Recording” butonuna basmanız gerekiyor. Kaydı aldıktan görüntüleri sonradan site üzerinden kolayca indirebilirsiniz.

İndirdiğiniz videoların formatı ile alakalı küçük bir not bırakalım: “mp4” formatından farklı olarak “webm” şeklinde olduklarını göreceksiniz. Webm formatı için kısaca sıkıştırılmış video formatı diyebiliriz. Bu yüzden bazı video oynatıcılarda açılmayabilir. Yazının sonunda webm dosya türünü destekleyen video oynatıcıları bulabilirsiniz.

screencapture.com

online ekran kaydedici screen capture

Diğer bir ekran kaydedici sitemiz screencapture.com. Adamakıllı ücretsiz olan bu siteye girdiğinizde video kaydını başlatmadan önce sizi dört seçenek karşılıyor: microphone (mikrofon), sound (ses), webcam (kamera), watermark (su hattı). Baştan söyleyelim, watermark seçeneğini siteyi ücretsiz kullanmak için seçmeniz gerekiyor. Daha ardından yerinde seçenekleri işaretleyip kaydı başlamak için “Start Recording” butonuna basabilirsiniz. Video kaydınız tamamlandığında “Download” kısmından indirebilirsiniz.

Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge ve Opera tarayıcılarında kullanabileceğiniz bu sitede bir önceki sitede olduğu gibi, indireceğiniz videoların formatı webm biçiminde olacaktır. Sıkıştırılmış video kaydı formatında indirdiğiniz ekran kaydını mevcut kullanmakta olduğunuz oynatıcınızda açmada sorun yaşarsanız yazının sonunda önerdiğimiz oynatıcıları deneyebilirsiniz.

Veed.io Screen Recorder

Ilk Olarak yukarıda bahsettiğimiz iki siteden bambaşka olarak üzülerek bedava versiyonunun 10 dakika ile sınırlı olduğunu ve sol üste su hattı eklediğini söyleyelim. Lakin site çok başarılı olduğu için 10 dakikalık hudut ile bile çok hoş kayıtlar elde edebilirsiniz. Sitenin en cazibeli özelliği aldığınız evraklar üzerinde düzenleme yapabiliyorsunuz. Şu Anda azıcık daha detaylara göz atalım. 

Açılan pencerede birçok elverişli ekran düzeni mevcut. Ekran kaydederken bir yandan ekranda kendinizi de kayda geçirmek istiyorsanız size uygun seçenekler de bulunuyor. Yerinde olan düzeni seçip kaydı başlamak üzere devam edebilirsiniz. Hem kayıt esnasında düzeni değiştirmek de muhtemel. Yani tescil esnasında kameranız ile kayda dahil olabilirsiniz. Bitirdikten sonra videoyu “mp4” formatında indirebilirsiniz ya da hazırlamak için “Edit” butonuna basıp online bir şekilde videoyu düzenledikten sonradan indirebilirsiniz. 

online ekran kaydedici veed.io

Proje ayarlarından videonun boyutunu ayarlayıp kırpma işlemini yapabilirsiniz. Videoyu parçalara bölerek istemediğiniz kısımları kaldırabilirsiniz. Yükleme kısmından fotoğraf, video ve ses yükleyebilirsiniz. Otomatik ya da manuel altyazı ekleyebilirsiniz. Elementler kısmından şekil, emoji, ilerleme çubuğu ve ses dalgası ekleyebilirsiniz. Son olarak ise videonuza filtre ve çizim ekleyebilir, videonun linkini alabilir, videoyu mp4 veya gif biçiminde kaydedebilirsiniz.

Webm formatlı videoları açan oynatıcılar:

vlc player video oynatıcı

Yazımızın başında önerdiğimiz bir takım sitelerin webm formatlı arşiv aldığından söz etmiştik. Eğer bu formattaki dosyaları kullanmakta olduğunuz mevcut oynatıcınızdan açmakta ve izlemekte sorun yaşıyorsanız aşağıdaki video oynatıcıları deneyebilirsiniz. 

Google Chrome: Tarayıcı olmasına rağmen webm formatlı videoları açmakta epeyce başarılı olan Google Chrome videolarınızı başka bir oynatıcı indirmeden açıp, seyretmenize asistan olabilir. Keza diğer popüler tarayıcılar da webm videolarını başlıca destekliyor.

VLC Player: Adeta bütün ortam kodlayıcı/çözücülerini ve görüş biçimlerini kullanabilen VLC Player, webm videolarını da oynatma özelliğine sahip. Keza Oynatım bölümündeki “Hız” seçeneğinden videonun oynatma hızını da değiştirebiliyorsunuz.

ACG Player: Webm formatını açmakta bir diğer başarılı program ise ACG Player. Videoyu durduğunuzda reklam ile karşılaşmanız olası. Onun dışarıya sağ üst hız butonundan videonun oynatma hızını değiştirebilirsiniz.

Comments
To Top