Haber

Ubisoft, Assassin’s Creed Valhalla’da Kullanılan Engelli Karşıtı Dil İçin Özür Diledi

Ubisoft, Assassin's Creed Valhalla'da Kullanılan Engelli Karşıtı Dil İçin Özür Diledi

Yeni tür konsolların pazarlara çıkmaya başladığını görüyoruz. Xbox Series X/S; ülkemiz ve dünyada, PS5 ise şimdilik ülkemizde olmasa da ABD ve bir takım sayılı ülkelerde çıkışını yaptı. Yeni nesil konsolların çıkmasıyla birlikte o kadar çok oyunun da çıkış yaptığını gördük. Bu oyunlardan biri olan Ubisoft yapımı Assassin’s Creed Valhalla, çoğunlukla olumlu tenkit almış olsa da bir karakterin tanım bilgisi tepkilere yol açtı. 

Bir oyun sitesi olan Can I Play That?’in kurucusu Courtney Craven, oyun hakkında sıkıntılı olabilecek bir açıklamayı gözler önüne serdi. Oyundaki Eorforwine isimli karakterin açıklamasında bulunan bir ifadede yanan karakterimizin hasarlı yüzünü göstermesinden korktuğu ve bu sebeple öfkesini zorlama patlamalarıyla dindirdiği yer alıyor.

Karakterin tanımlanma şekli hatalı

Craven, Twitter hesabından yaptığı açıklamada karakterin tanımlanma şeklinin engellilere aleyhinde ayrımcı bir dil kullandığını söyledi. “Yüz farklılıklarından bu şekilde söz etmek elbette kabul edilemez. Oyun yazarlarının karakteri farklı şekilde ele alarak daha iyisini yapması gerekiyor” diyen Craven, bu açıklamasıyla Ubisoft’tan da geri dönüş aldı.

Ubisoft, özür dileyerek sorunun çözüleceğini söyledi

Craven’ın gündeme getirdiği bu olayın peşinde bir yorumlama da Ubsifot’tan geldi. Assassin’s Creed’in resmi Twitter hesabından Craven’a dönüş yapan Ubisoft, “Buna uyarı çektiğiniz için teşekkür ederiz – Bu dille isteksiz olarak engellilere karşı ayrımcı bir dil kullandığımız için özür dileriz. Bu açıklamayı önümüzdeki güncellemede kaldıracağız” dedi. 

genellikle hikaye tabanlı bir oyun olduğu için diyaloglarda sorunlarla karşılaşabilen Ubisoft, daha önceki oyunlarda da aynı sorunlarla karşılaşmış ve seri bir şekilde çözmeye çalışmıştı. 

Comments
To Top