Haber

Uber’in Türkiye’ye Geri Dönmesine Sarı Taksilerden İlk Hamle: Yargıya Başvurulacak

Uber'in Türkiye'ye Geri Dönmesine Sarı Taksilerden İlk Hamle: Yargıya Başvurulacak

Geçtiğimiz saatlerde sizlerle paylaştığımız bir haberde İstinaf Mahkemesi’nin, Uber’in Türkiye’de faaliyet göstermeye devam edebileceği yönünde bir karar aldığını aktarmıştık. Bu karar, beklendiği gibi böylece çok tartışmayı da beraberinde getirdi ve İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, haklarını arayacaklarını açıklama etti.

Sputnik Türkiye’ye açıklamalarda bulunan Aksu, “Önceki senelerdeki gibi eylem yapmayacağız. Hak yoluna başvuracağız ve yalnızca hukuk alanında hakkımızı arayacağız” ifadelerini kullanırken; İstinaf Mahkemesi’nin kararındaki büyük özel araçlarla taşımacılığın haksız rekabete yol açtığı ifadesine uyarı çekti ve  yeni kararla yalnızca T plakalı ticari taksilerin uygulamayı indirerek Uber taşımacılığı yapılabileceğini dile getirdi.

Uber: Uygulamamızı İstanbul’daki tüm gezgin ve sarı taksi şoförlerine sunmaya devam edeceğiz

uber taksi

Sputnik Türkiye’nin Uber’i sadece T plakalı ticari taksiler kullanabilecekse varlığına niçin aleyhinde çıktıklarıyla ilgili soruya ise Aksu, “Yurt dışı menşeili bu firmanın çalışmaması, milli ve yerli olması gerekli” biçiminde cevap verdi. 

İstinaf Mahkemesi’nin kararını değerlendiren bir Uber Global sözcüsü ise konuyla ilgili olarak, “Türkiye’ye inanıyoruz ve bağlıyız. İstinaf Mahkemesi, Uber Taksi ile faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edebileceğimizi onay ettiği için mutluyuz. Uygulamamızı İstanbul’daki tüm yolcu ve sarı taksi şoförlerine sunmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu. 

Comments
To Top