Haber

Uber’in Erişim Engeli Kararı Bozuldu: Şirket, Türkiye’ye Yeniden Geliyor

Uber'in Erişim Engeli Kararı Bozuldu: Şirket, Türkiye'ye Yeniden Geliyor

Türkiye’nin 2019 yılında en konuştuğu meselelerden bir tanesine Uber‘di. Türkiye’deki sarı taksilere karşı taraf olan ve dünyanın o kadar fazla uygun hizmet veren şirket, vatandaşların memnuniyetine rağmen erişim engeliyle karşılaşmıştı. Ama acilen, bu konuda yeni bir gelişme yaşandı. İstinaf mahkemesi, Uber’e getirilen erişim engelini kaldırmaya karar verdi. Bu da Uber’in Türkiye’de hizmet vermeye devam edeceği anlamına geliyor.

Uber’in karşı en fazla sarı taksiler duruyordu. Lüks araçlarla nakliyecilik hizmeti veren Uber, vatandaşlara konforlu bir ulaşım imkanı sağlıyordu. Bu hizmetin faydalarını gören bazı vatandaşlar da sarı taksilerden ziyade, Uber’i seçim ediyordu. Hal böyle olunca harekete geçen taksiciler derneği, şirkete dava açmıştı. Sancılı geçen dava sürecinde de Uber’e erişim engeli getirilmişti. Bu erişim engeli ise şimdilik kaldırılmış durumda.

“Türkiye’ye bağlıyız”

Uber

Erişim engelinin kaldırılmasına ilişkin açıklamalarda bulunan bir Uber sözcüsü, Türkiye’ye bağlılıklarını sürdürdüklerini ve Türkiye’ye güvendiklerini söyledi. İstinaf mahkemesinin kararını memnuniyetle karşıladıklarını gösteren sözcü, Türkiye’de hizmet verilebilecek olmasının mahkeme kadar da teyit edilmesinin sevinç verici olduğunu açıklama etti. Uber sözcüsüne kadar Uber, ilk önce İstanbul edinmek üzere bir lahza önce hizmet vermeye başlayacak.

İstanbul, Uber için kritik bir önem talep ediyor. 2014 yılından beri metropol kentte hizmet veren Uber, erişim engeline kadar 4,5 milyondan fazla vatandaşa hizmet vermişti. Bu bağlamda 14 bin 500 şoför, Uber ile uzlaşma yaparak çalışmaya başlamıştı. Hatta erişim engelinden daha sonra kredi çekip VIP araç bölge bazı Uber şoförleri, karara ayaklanma etmişlerdi. Artık bu dönem, bir üstteki mahkemeye gidilmediği takdirde geride kalmış gibi görünüyor.

Comments
To Top