Haber

Twitter’da ‘ezik’ Aramasının Sonuçlarında Donald Trump İlk Sırada Gösteriliyor

Twitter'da 'ezik' Aramasının Sonuçlarında Donald Trump İlk Sırada Gösteriliyor

sosyal ağ platformları bugüne değin böylece çok defa siyasi içerikli dağıtılmış olaylarla gündeme gelmişti. Bu platformlar aralarında en önde gelen isimlerinden biriyse Twitter’dı. Twitter, son olarak 4 gün önce ABD’deki başkanlık seçimlerine her tarafta adaylığını koyan ve 2016 – 2020 döneminde ABD Başkanı olarak tahsis yapan Donald Trump’ın Tweetlerinin az kalsın hepsini ‘yanıltıcı’ olarak işaretlemişti.

ABD’deki başkanlık seçimlerinin sonucu dün açıklandı. Seçimlerin kazananı ve ABD Başkanı unvanının yeni sahibi olacak kişi Joe Biden oldu. ABD’nin yeni başkanının belirlenmesiyle birlikteyse Twitter, bir başka olayın daha ev sahibi olarak karşımıza çıktı. Donald Trump, Twitter kullanıcılarının karşısına kötü bir kelimenin aratılmasıyla çıkar ülkü geldi.

Twitter’da ‘winner’ ve ‘loser’ aramaları başkan adaylarını gösteriyor:

twitter loser

Seçimlerin sonucunun açıklanmasıyla birlikte Twitter’ın araması ilginç sonuçlar göstermeye başladı. Reuters’ın haberine göre Twitter’ın arama sayfasında ‘winner’ (şampiyon) anahtar kelimesiyle arama yapıldığında Joe Biden’ın ve Kamala Harris’in hesapları gözüküyordu. Ancak biz bu sonuçları göremedik.

öte taraftan benzer sayfada mağlup – ezik anlamlarını içeren ‘loser‘ anahtar kelimesi aratıldığında Donald Trump’ın hesabı çıkıyor. Bu arama şimdi ülkemizde de aynı sonucu veriyor. Twitter’ın aramasında yaşanan bu ilginçliğin arkasından platform da tanımlama yapmakta gecikmedi.

twitter

Twitter, yaptığı açıklamada gösterilen sonuçların insanların Tweetlerinde terimleri nasıl kullandıklarına kadar otomatik olarak oluşturulduğunu belirtti. Açıklamaya göre bir hesap kayıtlı bir takım terimlerle birlikte kullanılırsa bu terimler ve hesap algoritmik olarak bağdaştırılıyor. Bu bağdaştırma geçici olmakla birlikte insanların nasıl Tweetler attıklarına göre değişim gösteriyor. 

Twitter’ın acilen gösterdiği sonuçları ve algoritmanın çalışma mantığını bir şekilde Google’ın tekrar Donald Trump’la yaşadığı ve yaşıyor olduğu olaya benzetebiliriz. Google’da bir dönem ‘idiot‘ kelimesinin aratılmasıyla Donald Trump’ın resminin çıkması büyük bir olay olmuştu. Bu olayın böylece fazla yerde aynı anahtar kelimenin ve görsellerin kullanılmasıyla ‘idiot’ aramasının birincil sonuçları iyice Donald Trump’a dönüşmüştü.

Comments
To Top