Haber

Twitter, Yanlış Bilgiler İçeren Tweetleri Beğenmeden Önce Kullanıcıları Uyaracak

Twitter, Yanlış Bilgiler İçeren Tweetleri Beğenmeden Önce Kullanıcıları Uyaracak

sosyal medya platformları, uygulamaları üzerinden binlerce kişiye ulaşan yanlış bilgilere aleyhinde savaş açalı epey uzun süre oluyor. bununla birlikte, bu ayın başlarında gerçekleşen ABD başkanlık seçimlerinde hatalı bilgilerin yayılmasına aleyhinde alınan önlemler daha da katılaşmıştı.

ABD seçimleri her tarafında Twitter, yanlış bilgiler içeren tweetlere karşı oldukça proaktif bir teşebbüs sergiledi ve bu kapsamda mevcut ABD başkanı Donald Trump’ın tweetleri dahi “Hatalı bilgiler içeriyor” şeklinde etiketlenmişti. Twitter derhal ise hatalı bilgiler taşıyan tweetleri etiketlemedeki yaklaşımını daha da katılaştıracağını açıkladı.

Twitter, hatalı bilgiler taşıyan tweetlerin beğeni sayılarını düşürecek

twitter

Twitter’ın açıklamalarına göre artık kullanıcılar, yanlış bilgi etiketine sahip bir tweeti beğenmeye çalıştıklarında bir açılır pencere uyarısı ile karşılaşacaklar. Twitter, yeni uygulamasıyla yanlış bilgiler taşıyan tweetlerin alkış sayılarını ciddi şekilde düşürmeyi hedefliyor.

Twitter tarafından yapılan açıklamaya kadar tweetlere eklenen uyarı etiketleri, yanlış veya yanıltıcı bilgilerin yayılmasını yüzde 29 azaltmayı başarmış durumda. Hatalı bilgiler taşıyan tweetlerin beğeni sayılarını azaltmak, keza bu tweetlerin farklı kullanıcıların belli başlı sayfasına düşmesinin önüne geçecek, hem de daha pozitif beğeni edinmek isteyenlerin yanıltıcı bilgilere başvurmasını engelleyecek.

Comments
To Top