Haber

Twitter, Türkiye’de “Scope” Olarak Hizmet Veren Periscope’un Kapanacağını Duyurdu

Twitter, Türkiye'de "Scope" Olarak Hizmet Veren Periscope'un Kapanacağını Duyurdu

Dünyanın en çok kullanılan sosyal ağlarından bir parça başına olan Twitter, yıllar önce Periscope isimli bir naklen yayın hizmeti başlatmıştı. İlk dönemlerinde epeyce popüler olan hizmet, yıllar içerisinde popülaritesini kaybetti. Keza şirket, bir zaman önce de bu naklen yayın platformunun Türkiye’deki ismini “Scope” olarak revize etmişti. Şirketin yaptığı son açıklamalara kadar Scope için bundan böyle yolun sonu geldi.

Twitter kadar paylaşılan bir blog gönderisinde bulunan bilgilere göre Scope, bundan böyle sürdürülemez bir ülkü geldi. Platformun büyük bakımlara ihtiyaç duyduğunu ifade eden yetkililer, Scope’u her yerde yeniden can vermek yerine fişini çekmeye karar vermiş durumdalar. Twitter’a göre Scope, Mart 2021‘e dek kademeli olarak erişime kapatılacak.

Scope kullanıcılarını neler bekliyor?

Periscope

Twitter tarafından yapılan açıklamalara kadar kullanıcılar, son yazılım güncellemesiyle birlikte Scope hesabı oluşturamayacaklar. Yani platforma, yeni aza kaydı artık alınmıyor. Fakat mevcut kullanıcılar, Scope’u bir süre daha kullanabilecekler. öte yandan kullanıcılar için verilerin indirilmesine olanak tanınacak. Bu Nedenle platformdaki kaydedilmiş içerikler, kaybolmamış olacak. 

Mart 2021’den sonradan Scope’ta yeni bir içerik oluşturulmayacak olsa da Twitter, platformu tamamen kapatmış olmayacak. Scope’un internet sitesine erişebilecek olan kullanıcılar, geçmiş yıllarda paylaşılmış olan içeriklere bu internet sitesi üzerinden erişebilecekler. Oysa bu içerikler, etkileşime kapalı olacak. Diğer bir deyişle Scope, Mart 2021’den sonradan sadece bir arşiv görevi görecek.

Scope

Twitter’ın yaptığı açıklamalara göre canlı yayın platformu, bilhassa de son birkaç yıldır ciddi bir küçülmeye gitti. Kullanıcı sayısının kritik seviyelerde azalmasına ilave olarak karşılanamayan maliyetler, hizmetin fişinin çekilmesine yol açtı. Hem kullanıcılar, Twitter üzerinden zaten naklen yayın yapabiliyorlar. “Twitter Live” olarak isimlendirilen bu hizmet, Scope’un yokluğunu öyle de aratmayacak.

bu arada bazı yayıncılar, Scope’tan gelir de elde ediyorlardı. Platform içinde “Süper Yayıncı” olarak bilinen bu kullanıcılar, kapanma sürecinde herhangi bir mağduriyet yaşamayacaklar. Şirket kadar yapılan açıklamalara tarafından Süper Yayıncılar’ın tüm kazançları, Nisan 2021 itibarıyla kendilerine ödenmiş olacak.

Comments
To Top