Haber

Twitter, Trump’ın Bugünkü Gönderilerinin Neredeyse Hepsini “Yanıltıcı” Olarak İşaretledi

Twitter, Trump’ın Bugünkü Gönderilerinin Neredeyse Hepsini "Yanıltıcı" Olarak İşaretledi

Amerika Birleşik Devletleri 3 Kasım’da bir defa daha sandık başına giderek senatörlerini devretmek için oy kullandı. şimdi seçim sonuçları belirlenmiş olmamakla birlikte şu andaki Başkan Donald Trump, Twitter’ı neredeyse gönderi yağmuruna tuttu.

Günün erken saatlerinde kazandığını bildiri eden Donald Trump, Demokratları seçimi çalmakla suçlamış ve taraftarlarına sandıklara sahip çıkmaları çağrısında bulunmuştu. Trump’ın bugünkü Twitter açıklamaları da bu doğrultuda ilerledi ancak Twitter bu iddiaları aldatıcı buldu.

Twitter, Trump’ın gönderilerini aldatıcı buldu

donald trump

ABD’de tercih sistemi ülkemizdekinden çok daha farklıdır. Örnek saptamak icabında oy verme süreci bir günden uzun sürebilir. Hem ABD vatandaşları posta ile de oy kullanabilmektedir. Haliyle oyların sayımı uzun sürüyor. 2000 yılındaki seçimlerde belli sonuçların açıklanması 1 ayı bulmuştu.

ABD’nin şu andaki başkanı olan ve bu seçimde de adaylığını koyan Donald Trump ise daha tüm oylar sayılmamış olmasına karşın seçimi kazandığını ilan etti. Diğer Taraftan, Twitter’dan yaptığı paylaşımlarda Seçim Günü henüz sayılmamış oy pusulaları olmasının “ÇOK GARİP” olduğunu söylediği fazla sayıda mesaj attı.

Twitter ise Trump’ın gönderilerini işaretleyerek “Bu Tweetteki bir takım içerikler veya içeriklerin tamamı tartışmalıdır ve tercih veya diğer sivil süreçler hakkında aldatıcı olabilir” uyarısı yaptı. Bu da ortaya garip bir koşul çıkarmış oldu.

ABD’de karışık tercih

trump

Her ne değin Fox News gibi kanallar Trump’ın iddialarına güvenmiyor olsa da bazı Trump destekçileri çoktan Twitter’da kampanyalara başladı. Bunlardan en çok muhabere ise #Stopthesteal (#Çalmayıdurdur) etiketi oldu. Trump destekçileri bu etiket aşağı örgütleniyor.

Biden ise Çarşamba günü kendi seçim kampanyası ile ilgili bir Tweet atarak “herkesin oyları sayılmadan durmayacaklarını” ifade etti. Biden’ın kampanya danışmanı Bob Bauer, “Seçimi kazanıyoruz. Seçimi kazandık. Ve seçimi savunacağız” dedi.

Comments
To Top