Haber

Twitter, Trump’ı kalıcı olarak yasakladı

Twitter, Trump'ı kalıcı olarak yasakladı

Twitter, Cuma günü, Trump yanlısı bir çetenin ABD Kongre Binası’na saldırıp beş kişinin ölümünden sonradan, Başkan Donald Trump’ı kalıcı olarak yasakladı.

Twitter Cuma günü yaptığı açıklamada, “@realDonaldTrump hesabından gelen son Tweetleri ve bunların etrafındaki bağlamı yakından inceledikten daha sonra hesabı daha pozitif şiddete özendirme etme riski nedeniyle kalıcı olarak askıya aldık” dedi.

@realDonaldTrump hesabından gelen son Tweetleri ve bunların etrafındaki bağlamı yakından inceledikten sonra, şu nedenlerle hesabı kalıcı olarak askıya aldık: daha artı şiddet kışkırtma riski.https: //t.co/CBpE1I6j8Y

– Twitter Güvenliği (@TwitterSafety) 8 Ocak 2021

Yasak, başkanın etken yapan bir güruhu kışkırtmasının gerisinde geliyor ABD Kongre Binası, Kongre’nin Joe Biden’ın Seçilmiş Başkan olarak onaylanmasını sekteye uğrattı. Twitter, seçimin çalındığına dair yalanları yineleyen mesajlar yayınladıktan sonra ilk olarak Trump’ın hesabına “Sivil Dürüstlük politikamızın tekrarlanan ve ciddi ihlalleri” sebebiyle 12 saatlik bir yasak koydu.

O sırada Twitter, Trump’ın sivil dürüstlük ya da zorlama taşıyan tehditler dahil kurallarını ihlal etmeye devam etmesi halinde kalıcı olarak yasaklanacağını söyledi.

Twitter, Cuma akşamı Başkan Donald Trump’ın Twitter hesabını daimi olarak askıya alıyor.

“Amerika Birleşik Devletleri’nde aralıksız gerilimler ve 6 Ocak 2021’de Kongre Binası’nı şiddetli bir şekilde işgal eden kişilerle ilgili küresel sohbette yaşanan artış nedeniyle, bu iki Tweetin daha geniş detaylı olaylar bağlamında okunması gerekir. Twitter Cuma günkü blogunda yaptığı açıklamada, ülke ve Başkan’ın açıklamalarının şiddeti kışkırtmak da dahil almak üzere ayrı izleyiciler tarafından harekete geçirilebileceği yollar ve bu hesabın son haftalardaki tavır biçimi bağlamında ”dedi.

Twitter, yeni tweetlerin Capitol’de “insanları kabahat eylemlerini tekrarlamaya özendirme etme ve ilham verme olasılığının yüksek olduğuna” karar verdi ve gerekçesini beş bölümde paylaştı:

Başkan Trump’ın başlangıç törenine katılmayacağına dair açıklaması, seçimin meşru olmadığına dair ilave bir tasdik olarak bir takım destekçileri kadar kabul ediliyor ve Başkan Yardımcısı tarafından iki Tweet (1, 2) yoluyla yaptığı önceki iddiasını reddettiği görülüyor. Personel, Dan Scavino, 20 Ocak’ta “ahenkli bir geçiş” olacağına dair.

İkinci Tweet, açılışın “güvenli” bir amaç olacağını potansiyel olarak güç taşıyan eylemleri düşünenler için de özendirme edebilir Katılmayacağı için.

Gelecekteki silahlı protesto planları, 17 Ocak 2021’de ABD Kongre Binası ve eyalet başkenti binalarına olası ikincil saldırı da dahil olmak üzere Twitter’da ve açık havada çoktan çoğalmaya başladı.

< Twitter, The Verge kadar sorgulandığında @ POTUS gibi Trump ile ilgili öteki hesaplar hakkında açıklama yapmayı reddetti. Trump, öbür bir hesap kullanarak bu yasağı aşmaya çalıştıysa, bu hesap, Twitter'a göre "birincil tespitte" daimi olarak askıya alınacaktı. @POTUS gibi bir devlet hesabı, @ realDonaldTrump'ın yasağından kaçınmak için kullanıldıysa, Twitter, hesabın kullanımını sınırlamaya çalışacağını, ancak gerçek dünyadaki şiddeti durdurmak için gerekli olmadıkça askıya almayacağını söyledi.

Cuma günü erken saatlerde, 300’den pozitif Twitter çalışanı, 6 Ocak’taki Capitol isyanlarının gerisinde Trump’ın kalıcı olarak yasaklanması çağrısında bulunan dahili bir dilekçeye imza attı.

“Seçilmiş Başkan Biden’ın haklı olarak ayaklanma dediği şeyde Twitter’ın suç ortaklığını incelemeliyiz. Bu eylemler Amerika Birleşik Devletleri’nin, şirketimizin ve çalışanlarımızın refahını tehlikeye atıyor, ”diye yazdı çalışanlar mektupta.

Perşembe günü Facebook, Trump’a en geç sona ereceğini söylediği” süresiz “bir yasak koydu. en azından Açılış Günü.

Twitter, senelerdir kendisine korku doymuş dil ve yalanlar yayması için sunduğu büyük megafon sebebiyle Trump’ı platformundan tümdengelim baskısıyla karşısında karşıya kaldı. Şirket, platformdaki varlığını millet yararına olduğu gerekçesiyle haklı çıkardı.

08.01.2020 19:22 ET tarihinde güncellendi: Yasağı atlatma konusunda yeni içerik eklendi.

08.01.2020 tarihinde 19:39 ET güncellendi: Twitter’dan yasak kaçışları hakkında ilave içerik eklendi.

.

Comments
To Top