Haber

Twitter, Trump videosunu “şiddet riskini” gerekçe göstererek kısıtladı

Twitter, Trump videosunu "şiddet riskini" gerekçe göstererek kısıtladı

Capitol binasına eşi görülmemiş bir topluluk saldırısının gerisinde Twitter, ekli videosu da dahil almak üzere Başkan Donald Trump’tan gelen bir tweet’i kısıtladı. Twitter’ın “baskı riski” olarak bahsettiği koşul sebebiyle kullanıcılar bundan böyle gönderiye cevap veremiyor, beğenemiyor veya retweetleyemiyor.

Trump’ın Çarşamba günü Twitter videosunda, ABD Kongre Binası’ndaki çete şiddetine cevap verdi. isyancıları kaos başladıktan saatler daha sonra dostane bir şekilde “eve gitmeye” çağırdı. Oysa 2020 cumhurbaşkanlığı seçimlerinin haksız olduğu ve şiddeti kınamadığı yönündeki yanlış iddiaları da tekrarladı, bu da bazılarının ahenk çağrılarını ikna edici bulmamasına niçin oldu. Trump videoda “Bizden çalınan bir seçim oldu” dedi. “Heyecanlı bir seçimdi ve bunu herkes biliyor, özellikle rakip. Fakat şu anda eve gitmelisin. ”

Twitter daha önce başkanın geçen yıl yayınladığı içeriği etiketlemişti. 2020 başkanlık seçimleri boyunca platform, Trump’ın seçmen sahtekarlığıyla ilgili hatalı ya da yanıltıcı iddialarda yer alan düzinelerce tweet’ine etiket koydu. Ancak bu, Twitter’ın bir tweet’i ilk önce “güç riski” olarak işaretlediği görülüyor.

Twitter, The Verge’den gelen birden artı yorum talebine anında cevap vermedi, ama Çarşamba günü bir tweet dizisinde daha önce yapılan bir açıklamaya işaret etti. “Washington, DC’de devamlı durumla ilgili olarak, hizmette meydana gelen herkese açık sohbetlerin sağlığını gözetmek için proaktif olarak çalışıyoruz ve Twitter kurallarını ihlal eden her türlü içerikle ilgili operasyon yapacağız.”

Twitter’ın “Hem öteki artırılmış yaptırım eylemlerini araştırıyoruz ve önemli gelişmelerle ilgili olarak halkı bilgilendirmeye devam edeceğiz.”

Trump’ın videosu da Facebook’ta yayınlandı. Facebook, yayınlandıktan kısa bir süre sonradan, kullanıcıları 2020 tercih sonuçlarıyla ilgili hakiki bilgilere yönlendiren gönderiyi etiketledi. sonradan Facebook, “Joe Biden, 50 eyaletin hepsi göre onaylanan sonuçlarla Başkan seçildi. ABD’nin bir seçimden sonradan barışçıl baskı aktarımını sağlamak için yasaları, prosedürleri ve oturmuş kurumları var. ”

Facebook Çarşamba günü yaptığı açıklamada,” Bugün Kongre Binası’ndaki şiddetli protestolar utanç verici “dedi. “Platformumuzda kışkırtmayı yasaklıyoruz ve zor çağrıları yapıyoruz. Bu kuralları ihlal eden her türlü içeriği faal olarak gözden geçiriyor ve kaldırıyoruz. ”

Polis, mafya saldırısının ardından Meclis Binası’nın kontrolünü geri kazanmaya devam ediyor, ama milletvekilleri 2020’nin sonuçlarının sertifikasyonunu bitirmeye laf verdiler Başkanlık seçimi, binanın kontrolünü tekrar kazanır kazanmaz. asgari bir birey vuruldu ve bir dizi Capitol Polis memuru yaralandı.

17:23 ET itibarıyla güncellendi: Trump videosuna Facebook’tan yeni etiket dili eklendi.

Comments
To Top