Haber

Twitter, Instagram ve Facebook Gibi Popüler Sosyal Medya Platformları Kullanılamaz Hale Gelebilir

Twitter, Instagram ve Facebook Gibi Popüler Sosyal Medya Platformları Kullanılamaz Hale Gelebilir

SOSYAL AĞ platformlarının Türkiye’de temsilci açma zorunluluğu uzun süredir gündemdeki yerini koruyor. Sosyal Ağ Yasası’nın devreye girmesiyle birlikte, Türkiye’de temsilcilik açmayan şirketlere ilk olarak 10, ardındaki 30 milyon TL para cezası kesileceği belirtilmişti. İlerleyen durumlarda ise bu yasaya uymayan platformlara bant genişliği sınırlaması uygulanacak.

Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğretim üyesi olan Hasan Sınar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu stil yasaların Instagram, Twitter ve Facebook gibi Türkiye’de en sık kullanılan sosyal medya platformlarını doğrudan etkileyeceğini ve cezaların son derece ağır olduğunu belirtti.  

“Fazla ağır ve ölçüsüz bir yaptırım”

sosyal medya kanunu

Doç. Dr. Hasan Sınar, Türkiye’de delege başlatmak istemeyen sosyal ağ platformlarına uygulanan para cezasının yanı sıra, bant genişliğinin daraltılması gibi bir durumun son derece uygunsuz olacağını söyledi. Sınar, Almanya’da da buna benzer bir kanunun olduğunu, temsilci açmayan şirketlere para cezası kesildiğini oysa bant genişliğinin daraltılması gibi durumun laf konusu bile olmadığını belirtiyor.  

Sosyal Medya Kanunu’nun yaptırımları beş aşamadan oluşuyor. İlk 2 aşamada para cezası kesilirken, 3. aşamada reklam yasağı, 4. ve 5. aşamalarda ise bant genişliği sınırlandırılması uygulanıyor. Sınar’a göre bu yeni yasa, Türkiye’de milyonlarca kişinin kullandığı Facebook, Twitter, Instagram ve TikTok gibi popüler platformları doğrudan maksat alıyor ve ilerleyen dönemlerde, Türkiye’de bu platformların kullanılamaz ayla gelebileceğini belirtiyor. 

Sınar’a Tarafından SOSYAL MEDYA devlerinin Türkiye’de temsil açmaması için çoğu sebebi bulunuyor

twitter

Hasan Sınar, Instagram ve Twitter gibi sosyal ağ devlerinin temsil açmamasının aşağıda birçok ayrı nedenin yattığını söylüyor. En büyük nedenlerden birisi ise platformların, anonimlik haklarını koruyarak kullanıcı verilerini kamuyla paylaşmak istememesi olarak görülüyor. 

Hasan Sınar, bu iddiasına yönelik örneği Twitter üzerinden veriyor. Devleti eleştiren bir tweet atan anonim bir kullanıcının kimliğini bulmak isteyen devlet, Twitter’ın Türkiye temsilciliğine başvurabilir. Temsilcilik ise kendisinden istek edilen bilgiyi, yani anonim kullanıcının kimlik bilgilerini, devlet ile paylaşmak zorunda kalacaktır. Bu tarz açığa çıkarmaların anonim kalma hakkını büyük ölçüde etkileyeceğini düşünen Hasan Sınar, yaptırımların dolaylı yoldan bir otosansür getireceğini belirtiyor. . 

Comments
To Top