Haber

Twitter, eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn de dahil olmak üzere QAnon destekçilerini yasakladı

Twitter, eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn de dahil olmak üzere QAnon destekçilerini yasakladı

Twitter, “çevrimdışı zarar” potansiyeli öne sürerek QAnon entrika teorisinin önde gelen destekçilerini askıya aldı. NBC News muhabiri Ben Collins, eski Trump yönetimi milli emniyet danışmanı Michael Flynn, eski Trump avukatı Sidney Powell ve eski 8kun yöneticisi Ron Watkins’in yasaklandığını bildirdi. anlaşılan öteki önemli QAnon hesapları da yasak durumda.

Twitter, NBC News’e hesapların Twitter’ın “eşgüdümlü zararlı faaliyet” yasağı kapsamında askıya alındığını söyledi. “Çevrimdışı zarara yol açma potansiyeline sahip davranışlar üzerinde güçlü yaptırımlar uygulayacağımızdan emindik ve önümüzdeki günlerde bu nesil davranışları çevreleyen zor potansiyelinin yenilenmesi göz önüne alındığında, yalnızca özel olan hesapları kalıcı olarak askıya alacağız. Bir sözcü, “QAnon içeriğini paylaşmaya kendini adamıştır” dedi.

Flynn ve Powell, şeytana tapan pedofillerden oluşan varolmayan bir topluluğa karşı birleşik genişleyen bir danışıklı dövüş hareketi olan QAnon ile bağlantılı teorileri desteklediler. Flynn, FBI’a yalan söylemekten suçlu bulundu, ancak Başkan Donald Trump kadar affedildi ve bir QAnon müjdecisi oldu. Powell, 2020 başkanlık seçimlerinin hileli olduğu yönündeki yanlış iddiaları özendirme etmede etkin oldu ve Dominion Oylama Sistemleri’nin bugün erken saatlerde kendisine karşısında bir hakaret davası açmasına yol açtı. Watkins daha önce, QAnon başkanı Q’nun takipçilere şifreli mesajlar gönderdiği anonim mesaj panosu 8kun’un (eski adıyla 8chan) yönetilmesine destek etti. Araştırmacılar, Q’nun ansızın artı kişi olabileceğini düşünüyor ve keza Ron keza de babası Jim Watkins, potansiyel Q yazarları olarak adlandırılıyor.

Twitter, gruba karşı harekete geçmekte gecikti. Facebook, 2020’de QAnon içeriğini yasaklayarak grubu “militarize bir sosyal hareket” olarak adlandırdı. TikTok da QAnon içeriğini dezenformasyon politikasını ihlal ettiği için yasakladı. Fakat yakın zamana değin Twitter, QAnon’un en yüksek profilli figürlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyordu. Buna yukarıdaki isimlerin yanı sıra kayda değer bir QAnon teorisi yorumcusu ve geçen sonbaharda YouTube’u kendi QAnon baskısı sebebiyle dava eden bir grubun parçası olan David Hayes’in (“Praying Medic” olarak bilinir) dahil.

QAnon destekçileri ABD başkanlık seçimlerinin sonuçlarını daha alçak üst etmeye çalışan Trump destekçileri bu haftanın başlarında ABD Başkenti’ne saldırdı. Trump da QAnon’u desteklediğini açıklama etti ve destekçilerine “ülkemizi seven halk müziği” dedi.

Comments
To Top