Haber

Twitter, 2020’nin ‘En’lerini Açıkladı: İşte En Çok Konuşulan Konu ve Paylaşımlar

Twitter, 2020'nin 'En'lerini Açıkladı: İşte En Çok Konuşulan Konu ve Paylaşımlar

Dün sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, dünyanın en popüler arkadaş bulgu uygulamalarından Tinder’ın 2020 kullanıcı davranışları hakkında açıkladığı verilerden bahsetmiştik. Bugünse benzer bir durumu, sene her tarafında değişik tartışmalara konu olan Twitter için aktaracağız. Twitter tarafından paylaşılan veriler, kullanıcıların anında her gelişmeyi kavga etmek için bu platformu seçim ettiklerini gösteriyor.

2020 yılı, en fazla da koronavirüs pandemisinin konuşulduğu bir sene oldu. Bu durum, Twitter’ın açıkladığı verilere de yansıdı. Kullanıcılar, bu sene en fazla da “COVID19” ve türevlerinden oluşan konu etiketlerini kullanarak paylaşımlar yaptılar. Ayrıca kullanıcılar, COVID19’la ilgili yapılan paylaşımları da 400 milyondan artı defa retweetlediler.

2020’nin en popüler paylaşımı, Chadwick Boseman’ın ölüm haberiydi

Twitter

Marvel hayranları, birkaç önce epeyce üzücü bir haber aldılar. Bu haber, Black Panther‘la özdeşleşen dünyaca ünlü oyuncu Chadwick Boseman’ın ölümüydü. İşte bu beklenen ancak zamansız gerçekleşen ölümle ilgili yapılan devlete ait paylaşım, Boseman’ın ailesi göre, Boseman’ın Twitter hesabından yapılmıştı. Tüm zamanların en çok beğeni bölge tweeti olarak tarihe geçen paylaşım, haliyle 2020’nin de en popüler paylaşımı olmuş oldu. Bu paylaşım lahza itibarıyla 7,5 milyon alkış, 2,1 milyon retweet aldı.

Chadwick Boseman

Siyaset, Twitter’ın gündemini de doğrudan etkiledi

Twitter tarafından paylaşılan verilere tarafından 2020’nin en popüler ikinci konu etiketi, “#BlackLivesMatter” oldu. George Floyd isimli bir kişinin ABD polisi göre öldürülmesi üstüne paylaşılmaya başlayan etiket, Twitter kullanıcıları kadar çoğunlukla kullanıldı. Ayrıca George Floyd‘un kendisi de Twitter’ın en popüler isimleri arasına girdi. Floyd’la ilgili atılan tweet sayısı, merhumun en fazla konuşulan üçüncü kişi olmasını sağladı.

Twitter’ın konuştuğu tek durum, George Floyd değildi. ABD’deki tercih süreci de Twitter kullanıcılarının kayda değer bir gündem maddesi oldu. Hatta Donald Trump, 2020’nin en çok konuşulan ismi olarak tarihe geçti. Ancak seçimi şampiyon Joe Biden, “en fazla takdire değer tweet”ler alanında da Donald Trump’ı daha aşağı etmeyi başardı. Biden’ın ekibinden Kamala Harris’in “We did it” (Yaptık, başardık) paylaşımı, yılın en fazla takdire değer tweetlerinden bir tanesine oldu. Bu paylaşım, an itibarıyla 3,3 milyon kullanıcı kadar beğenilmiş durumda.

Twitter kullanıcıları, karantina günlerinde eğlenmeye çalıştılar

Twitter

Koronavirüs pandemisi sebebiyle hayatımıza giren olaylardan bir adam başına de günlerce eve kapanmak zorunda olduğumuz karantina günleriydi. Twitter kullanıcılarıysa o günlerde, kendilerine eğlenecek bir şey bulmaya çalıştılar. Bu bağlamda da en çok hayran eden paylaşımlardan bir tanesi, bir kullanıcının karantina eğlencesiydi. Çorap kuklayla yoldan geçen arabaları yakalamaya çalışan kullanıcı, 3 milyon civarı beğeniyle yılın enleri arasına girmeyi başardı.

Comments
To Top