Haber

Twitch’in Baskısına Dayanamayan Yayıncı, Bir Müziğin Telif Haklarını Satın Alacak

Twitch'in Baskısına Dayanamayan Yayıncı, Bir Müziğin Telif Haklarını Satın Alacak

Dünyanın en popüler naklen yayın platformlarından bir tanesine olan Twitch, bir süredir yayıncıları zorlayan adımlar atıyor. Platform bilhassa de yayın ya da videolarda kullanılan müziklere takmış durumda. Çünkü platform, yayıncıların kullandıkları telifli müziklere göz yummuyor ve bu cins içerikleri engelliyor. Yaşanan son bir gelişme ise milyonlarca takipçiye sahip olan bir yayıncının, bu konudaki görüşünün ne yönde olduğunu gözler önüne seriyor.

Profesyonel bir Overwatch oyuncusu olan xQc lakaplı yayıncı Felix Lengyel, uzunca bir süredir Twitch yayınları yapıyor. Yayınlarının sonunda da The Killers grubunun Exitlude isimli şarkısını kullanan xQc, Twitch’in son hamlelerinin gerisinde bu şarkıdan caymak durumunda kaldı. Oysa bu duruma daha pozitif dayanamayan yayıncı, konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda bedeli ne olursa olsun Exitlude’un haklarını satın almayı planladığını söylüyor.

“Kanalımla Exitlude şarkısı bütünleşmiş durumda”

xQc

xQc’ye göre Exitlude şarkısı, yayın yaptığı kanalla bütünleşmiş durumda. Hal böyle olunca da bu durumun değişmesini istemeyen Lengyel, istek edilecek tüm bedelleri ödemeye hazır olduğunu söylüyor. Hatta konuyla ilgili olarak da The Killers’la iletişime geçip, talebini dile getireceğini söyleyen xQc, bu talebin kabul göreceğini düşündüğünü açıklama ediyor. Bir De genç yayıncı, müzisyenlerin belirleyeceği fiyatı ödemeye de hazır olduğunu vurguluyor.

Aslına bakacak olursa bu konuda keza Twitch keza de xQc’nin haklı olduğunu anlatmak gerek. Neticede müzisyenlere ait şarkıların yasal hakları oluyor. Oysa olaya öteki yana baktığımızda, yayıncıların para kazanmasını karşılayan şeylerin bu şarkılar olmadığı anlaşılır. Hem Twitch, geçtiğimiz ay da yayıncıların telif sorunu yaşamasının önüne geçen bir müzik kütüphanesi duyurdu. Platform, “Soundtrack by Twitch” isimli bu kütüphaneyle yayıncıları, telif haklarından arındırılmış müziklerle buluşturmaya çalıştı oysa görünen o ki bu kütüphane de yayıncıları hoşnut etmedi.

Comments
To Top