Haber

Twitch Yayıncıları, Oyun İçi Sesler Yüzünden Telif Hakkı İhtarı Almaya Başladı

Twitch Yayıncıları, Oyun İçi Sesler Yüzünden Telif Hakkı İhtarı Almaya Başladı

Dünyanın en popüler canlı yayın platformlarından biri olan Twitch, son dönemlerde DMCA (Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası) dahilinde yapılan değişikliklerle anılıyor. Yayıncıları kanallarındaki geriye doğru dönük binlerce yayınlama kaydını ve klibi silmek zorunda bırakan telif ihlalleri, son dönemlerde birçok yayıncının canını sıkmaya başladı.

Bu konuda yeterli performansı gösteremeyen Twitch, birçok yayıncı kadar eleştirilere maruz kaldı. Daha sonrasında bir yorumlama yaparak telif haklarını fena yönettiği için yayıncılardan özür dileyen şirket, buna karşın demin etkili bir çözüm yolunu içerik üreticilerine sunabilmiş yok.

Yayıncılar, oyun seslerinden nedeniyle telif hakkı ihtarı aldıklarını belirtiyor:

Twitch

Twitch, canlı yayınlar sırasında oynatılan ya da görüntülenen ve telif hakkıyla korunan herhangi bir içeriği saptamak için otomatik bir sistem kullanıyor. Yayıncıların sosyal medyadan bildirdiğine göreyse Twitch algoritması, bazı oyunlardaki oyun içi ses efektlerinin telif haklarını ihlal ettiğini tespit ederek yayıncılara uyarılarda bulunuyor.

öte taraftan Twitch hem içerik oluşturucularını ayrıca de izleyicileri rahatsız eden bu durum karşısında işe yarar bir çözüm yolu öne sürmedi. Yayıncılara “Telif haklarına sahip olmadığınız takdirde yayınlarda müzik çalmayın” önerisinde bulunan Twitch, neyin ihlal teşkil edeceği, kimin yargı başvurusunda bulunduğu, onlarla nasıl iletişime geçileceği veya hangi cezaların verilebileceği konularında ise data vermedi.

Twitch, yaşanan durumdan dolayı özür dilese de telif hakları ihlalleri nedeniyle yasaklanmayla karşı karşıya olduğunu belirten yayıncıların sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. bununla birlikte geçmişe dönük toplu içerik kaldırmaları da Twitch’te yayınlama akışının geleceği konusunda önemli endişeler yaratıyor.  

Comments
To Top